Bir Hilal Uğruna - Hakkı Karatekeli Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Hilal Uğruna kimin eseri? Bir Hilal Uğruna kitabının yazarı kimdir? Bir Hilal Uğruna konusu ve anafikri nedir? Bir Hilal Uğruna kitabı ne anlatıyor? Bir Hilal Uğruna PDF indirme linki var mı? Bir Hilal Uğruna kitabının yazarı Hakkı Karatekeli kimdir? İşte Bir Hilal Uğruna kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Bilal Eren

Yazar: Hakkı Karatekeli

Yayın Evi: Cihan Yayınları

İSBN: 9756476277

Sayfa Sayısı: 208

Bir Hilal Uğruna Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bir hilâl uğruna nice güneşlerin battığı; tarihe sığmayan nice kahramanların ortaya çıktığı, her karış toprağının şüheda ile dolu olduğu bir kutlu mekândır Çanakkale...

"Hasta Adam ölürse, mirasını paylaşmak için birbirimize gireriz. İyisi mi hazırlıklı olalım, anlaşalım. Hasta, kucağımızda ve kontrolümüz altında ölsün. Mirasını da kavgasız-gürültüsüz paylaşalım" diyerek gelmişlerdi İtilaf Devletleri. Çörçil, "Bir elimizi arkamıza bağlasalar, diğer elimizle o milleti yener ve geçeriz" diyordu. Cephede tek kolunu kaybetmiş Mehmetçik ise, hastahanede şöyle diyordu: "Komutanım! Bir kolum koptuysa da diğer kolum var. Beni tekrar cepheye gönderin. Ben, tek kolumla da iş görebilirim ve düşmanı Çanakkale'den geçirmem!.." İşte, Mehmetçiğin Çörçil'i sağlam kalmış tek koluyla yendiği yerdir Çanakkale...

Ve Çörçil, Çanakkale hezimetinin sorumlusu olarak iyice sıkıştırıldığı bir anda, -feryat eder gibi- şöyle diyecekti: "Beyler, anlamıyor musunuz?.. Biz, Çanakkale'de Türklerle değil, Tanrı'yla savaştık ve tabii ki kaybettik." Evet, zaten çok kıt olan maddî imkânlarının tamamını kullanmış, elindeki tüfeği, tüfeğinin ucundaki süngüsü bile kırılmış ve iyice daralmış olan Mehmetçiğe, darda kalmışların dualarına icâbet eden Yüce Rabbimizin ilâhî yardımının yetiştiği yerdir Çanakkale...

(Tanıtım Bülteninden)

Bir Hilal Uğruna Alıntıları - Sözleri

 • Başımıza taç yapacağımız ihtiyar ananın şu cevabı ise komutan Abdülkadir Bey'in iliklerine işleyecek kadar ibretlidir: "Yalnız bizim ailenin değil oğul, bizim köyün mezarlığına elli yıldır delikanlı gömülmedi.Vatan sağolsun da biz hepimiz ölelim ne çıkar?..."

Bir Hilal Uğruna İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Bir Hilal Uğruna PDF indirme linki var mı?

Hakkı Karatekeli - Bir Hilal Uğruna kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bir Hilal Uğruna PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Hakkı Karatekeli Kimdir?

Hakkı Karatekeli Kitapları - Eserleri

 • Necip Fazıl Kısakürek
 • Bir Hilal Uğruna

Hakkı Karatekeli Alıntıları - Sözleri

 • " Elimde sükutun nabzını dinle , Dinle de gönlümü alıver gitsin ! Saçlarımdan tutup , kor gözlerinle , Yaşlı gözlerime dalıver gitsin ! " (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Başımıza taç yapacağımız ihtiyar ananın şu cevabı ise komutan Abdülkadir Bey'in iliklerine işleyecek kadar ibretlidir: "Yalnız bizim ailenin değil oğul, bizim köyün mezarlığına elli yıldır delikanlı gömülmedi.Vatan sağolsun da biz hepimiz ölelim ne çıkar?..." (Bir Hilal Uğruna)
 • ...Gönlüm uçmak dilerken semavi Ülker’e; ayağım takılıyor yerdeki göklere... Rojbaş (Necip Fazıl Kısakürek)
 • "Bizler açlıktan karnına taş bağlayan Peygamberin, doymak bilmeyen ümmetiyiz." | Necip Fazıl Kısakürek | (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Seni dağladılar değil mi kalbim Her yanın içi su dolu kabarcık (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Aman efendim, aman! Galiba Ahir zaman! Manzarası yurdumun, Tufan gününden yaman! (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında; Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum. Yolumun karanlığa saplanan noktasında, Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum. (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Hava kirliliğinden değil Hayâ kirliliğinden Nefes alamıyoruz (Necip Fazıl Kısakürek)
 • Bizler açlıktan karnına taş bağlayan peygamberin , doymak bilmeyen ümmetiyiz... (Necip Fazıl Kısakürek)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle