Bir Ödül, bir gazete, bir şehir

ÖNE ÇIKANLAR KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "6. Anadolu Medya Ödülleri"nde basın camiasından ödüle layık görülenlere ödüllerini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yılın İletişim Ödülü"nü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a, "Yılın Kitabı Ödülü" Hilal Kaplan'a, "Yılın Köşe Yazarı Ödülü"nü ise Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye verdi.

15 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Ödül Töreninde bir ödül de Yılın Yerel İnternet Televizyonu olarak seçilen  Mardin Life  adına gazeteci arkadaşımız Kadir Üründü aldı. Üründü, ödülü aldıktan sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “Ödülü ben aldım ama Mardin ordaydı” ifadesini kullandı. Bize göre de sadece Kadir arkadaşımız orada yalnız değildi, onunla beraber Mardin ordaydı, Mardin Life ekibi ordaydı, bizler ordaydık. Ve hatta Güneydoğu ordaydı; Diyarbakır’dan Şırnak’a, Urfa’dan Adıyaman’a… yerel basın ordaydı.

Bizim için de gurur verici bir tablo. Türkiye’nin önde gelen basın mensupları arasında bir Mardinli gazetecisinin olması, bizden birinin olmasının keyfini yaşıyoruz. Bu, bir başarı öyküsüdür ve bu öyküyle şehrimizde bir karakter oluşturmak kolay değildir.

Bu Ödül Yerel Basın İçin de Umut Kaynağı

Başlığa dönecek olursak, Bir Ödül: Yılın En İyi Yerel İnternet Televizyonu. Bir Gazete: Mardin Life: Bir Şehir derken de tabi ki medeniyetlerin hülasası olarak tarihe yazılan Mardin’imiz. Başlığımız aslında başarı öyküsünün formüle edilmiş hali ve bu formül son yıllarda yerel basının can çekiştiği, bir diz zorluklar yaşadığı yerel basın için bir umut oldu diyebiliriz.

Şunu söylemek istiyoruz: Zor koşullarda yerel basın başarılı olmaz; yok olmanın eşiğine gelmiş bir yerel basın vardır; yerel basın aslında bitmiştir, gibi umut kırıcı duyguları da ters yüz etmiştir bu ödül. Bu ödülle yerel basına bir özgüven duygusunun yerleşeceğini düşünüyoruz. “Mardin Life bunu başarabiliyorsa, demekki biz de başarabiliriz” umudu giderek büyüyecektir bizce.

Mardin Life’ın başarı öyküsü aslında 2 Ağustos 2012’de başladı. Üç arkadaş bir araya geldi ve öykünün ilk adımı atıldı. Abdulkadir Üründü, Nezir Güneş ve VelidAok bir araya gelerek, farklı teknik misyonları üstlendiler. İşte bu misyon Mardin’e yeni bir vizyon da getirdi. Mardin Life, Mardin’de ilk internet Haber sitesi olarak aslında şehrin basın tarihinde yer aldı.

Bu adımın cesur adamı Nezir Güneş, 2 Nisan 2021’de Dünden Bugüne: Mardin Life başlıklı yazısında “Mardin’de ilk internet sitesini kuran, Dijital sistemi Mardin'de ilk kullanan, Diyarbakır'a kaset göndermek yerine Mardin'de internet üzerinden görüntüleri anında gönderen biri olarak bu alanda yeniliğe karşı çıkanların hep hedefinde oldum” Cümlelerini kullanarak zorlu sürecin başlangıç noktasına işaret etmektedir.

Aslında Mardin Life, ilk olarak dergi şeklinde okurlarına MERHABA dedi. Güneş yazısının devamında bu konuda şu bilgilere yer vermektedir:

“Mardin Life ismi üzerinden önce Rıdvan Fidan ve Kadir Üründü abilerle dergi çıkararak yayın hayatına başladık. O dönemde Yayın Kurulundaki değerli üstatlarla tarihi kenti tanıtmak için kentin tarihine de ismimizi altın harflerle yazdırdık. Tarih, kültür, turizm dergisi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı üzerinden bütün Türkiye'ye dağıtılan ilk dergi olduk.”

Bildiğim kadarıyla 12 sayı dergi olarak çıktı Mardin Life. Daha sonra günlük gazeteye iş dönüştürüldü. “Biz Mardin’den Tarafız” şiarıyla Mardin Life 8 sayfa olarak 2 Ağustos 2012 tarihinde günlük gazeteler arasındaki yerini aldı.

Mardin Life, bir gazetede olmazsa olmaz olan köşe yazarlığı kültürünün geliştirilmesi gereken bir realite olduğunun bilincindeydi. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde yazar kadrosunu güçlendirmeye başladı. Gazetede yaklaşık 50 köşe yazarı tutmakla önemli bir zenginliğin altına imza atıldı. Bu zenginliğin bir sonucu olarak başarı geldi ve gazete, Mardin başta olmak üzere Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Bingöl, Gaziantep, Maraş, Elazığ, Tunceli, Van gibi Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yayın yapan bütün gazetelerin internet siteleri arasında açık ara ile birinci sırada yer aldı.

Türkiye genelinde yayın yapan bütün siteler sıralamasında ilk bin; gazete, medya ve basın kuruluşları listesi arasında ise ilk 100 site arasında yer aldı.

Ve bu zenginlik sonucunda ödüller gelmeye başladı. Köşe yazarları arasında yer alan gazetenin yazı işleri müdürü Abdulkadir Üründü, en iyi köşe yazarı ödülüne layık görüldü, iki yıl önce.  Ve son olarak da En İyi Yerel İnternet Televizyonu Ödülü…

Böyle Veda Etmek İstedik

Mardin Life gazetesi, Türkiye’de Mardin’in tanınmasında bir marka olurken şehirde de bir yeniliklerin oluşmasında rol oynadı. Gazete şehirde kültür ve spor bilincinin gelişmesinde oynadığı rolle beraber siyasi kamuoyunun oluşmasında ve bu bağlamda bir toplumsal duyarlılığın gelişmesinde önemli oranda pay sahibi oldu. Öyle ki bu nedenlerle hemen her seçimde birçok siyasetçinin araladıkları hatta destek bekledikleri ilk kapı oldu.

Mardin Life, kendi bünyesinde bir çok muhabirin yetişmesinde de okul gibi bir misyon yerine getirdi. Bu anlamda birçok genç burada gazeteciliğe ilk adımını atmış oldu. Öte yandan gazeteye köşe yazarı kadrosundan giren birçok arkadaşımız disiplinli yazmak zorunda kalarak yazarlık taraflarını ilerletmiş oldular hatta denilebilir ki yaza yaza daha olgunlaştılar.

Biz de naçizane 323 köşe yazısıyla Mardin Life’ta okurlarımızla buluşmuşuz ve ilk yazımız Seçim ve Kürtler başlıklı bir yazı olmuştur, tarih 1 Mart 2011’i gösterirken. Demek ki 10 yıllık bir emeğimiz söz konusu burada, dile kolay!

Bu yazımız Mardin Life okurlarına veda yazısı olsun. Gazetenin ödül aldığı bir süreçte bunu kutlayan bir yazı ile siz değerli okurlarımıza veda etmek istedim. Gazete ekibine bundan sonra yayın hayatına başarılar diliyorum. Nice ödüllere derken “Mardin’den Yana Tarafız” ilkenizden ödün vermeyeceğinize kalben inanıyorum.

Saygıyla…

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle