Bir Türk Ailesinin Öyküsü - İrfan Orga Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bir Türk Ailesinin Öyküsü kimin eseri? Bir Türk Ailesinin Öyküsü kitabının yazarı kimdir? Bir Türk Ailesinin Öyküsü konusu ve anafikri nedir? Bir Türk Ailesinin Öyküsü kitabı ne anlatıyor? Bir Türk Ailesinin Öyküsü PDF indirme linki var mı? Bir Türk Ailesinin Öyküsü kitabının yazarı İrfan Orga kimdir? İşte Bir Türk Ailesinin Öyküsü kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: İrfan Orga

Çevirmen: Arın Bayraktaroğlu

Tasarımcı: Utku Lomlu

Yayın Evi: Everest Yayınları

İSBN: 9789752895676

Sayfa Sayısı: 415

Bir Türk Ailesinin Öyküsü Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

"Birinci Dünya Savaşı'yla zenginlikten yoksulluğa itilen bir ailenin yürek parçalayan öyküsü..."

Osmanlı İmparatorluğu'nun çalkantılı son dönemlerinden, Birinci Dünya Savaşı'nın yıkıcılığına uzanan bir öykü. Varlıklı bir ailenin adım adım yoksulluğa ilerleyişinin, bir arada kalma mücadelesinin, mantığın ve deliliğin çarpıcı anlatımı.

Bir Türk Ailesinin Öyküsü, İrfan Orga'nın samimiyetle, romansı bir üslupla kaleme aldığı anıları...

"Hayatım boyunca okuduğum en bize ait öykülerden birini içtenlikle, doğallıkla ve sıcacık bir kalemle sunan bu kitap beni yıllarca bırakmadı. Ben de kitabı bırakamadım.

Kitabın yeni Türkçe baskısını orijinalinin yanına koyabilmek ve arkadaşlarıma armağan edebilmek için sabırsızlıkla satışa sunulacağı günü bekliyorum." 

-Ayşe Kulin-

"İrfan Orga'nın vatanına, kültürüne, diline ve edebiyatına ta uzaklardan yaptığı bu hizmeti gecikmiş alkışlarla anmalıyız." -Talât S. Halman-

"Kaybedilmiş sevgilerin acısını dile getiren, kederli ve olağanüstü güzellikte bir öykü; 20. yüzyılın en muhteşem anılarından biri..."

-Caroline Moorhead, The Independent-

(Tanıtım Bülteninden)

Bir Türk Ailesinin Öyküsü Alıntıları - Sözleri

 • Pürüzsüz ten çizgilerle dolduğunda, parlayan gözlerin ışığı donuklaştığında kişi ne hisseder acaba? Solan bedenlerin daha fazla solmasını görmektense, bir ağızda yok olmak mı ister?...
 • Bazen en korkak görünenimiz en yürekli olanımızdır...
 • Paradan söz edilmesinde neden söz edilirse edilsin
 • Bir takım açıklanamaz güçler bilinçaltımızı mı zorluyordu?
 • Uçurumun kenarında olduğumuzu kimse görmüyor
 • Hayattaki beklentilerin çok ender olarak gerçeğe uyduğunu o zamanlar henüz bilmiyordum
 • Yoksullar hayatta tekmeden başka bişey görmez
 • "Bir avuç adamın kaprisi uğruna, memleket felakete sürükleniyor."
 • Yenilgi zayıf bir anında onu hançerlemek üzere arkasında bir gölge gibi dolaşmaya başlamıştı
 • Durma kalbim,durma.
 • Sözcüklere dökülemeyen duygular yüzümde gittikçe artan kızarma ile kendini belli ediyordu

Bir Türk Ailesinin Öyküsü İncelemesi - Şahsi Yorumlar

İrfan Orga'nın yazdığı "Bir Türk Ailesinin Öyküsü" savaş öncesi, savaş dönemi ve savaş sonrasında bir Türk ailesinde yaşanan değişmeler ve çektiklerini konu alıyor... Yazar, kendinden yola çıkarak bir kadının, annesinin savaşla birlikte omuzlarına binen yükü ve özellikle o dönemde ailenin yaşadıklarını içten bir şekilde okuyucuya aktarmış... (Ömür Yetim)

Spoiler!!! İrfan Orga adını kitapla duyanlardan tanıyanlardanım. Soy ismin hikayesi de ilginç, haritadan seçilmiş oğlunun söylediğine bakılırsa. Bu kitapta geçen kişi ve olaylar gerçek hayattan yola çıkarak kaleme alınmıştır. Peki gerçek nedir? Özellikle doğum tarihlerinden başlayarak karışıklıklar hatalar mevcut. Bunlara hukuki hatalar da eşlik ediyor. Eseri salt realitedense bir kurmaca olarak ele almak daha doğru olsa gerek. Öte yandan İrfan Bey’in anlatmadığı, atladığı yerleri oğlu güzel tamamlamış. Sonunu da öğreniyoruz böylece yazarın hayatının. Öldü ve savurduk küllerini. 1908 doğumlu İrfan Orga’nın zaman içindeki yolculuğu, zengin varlıklı, büyükbaba ve büyükanneden oluşan geniş bir ailede büyümüş. Sultanahmetteki ev, hamam, despot bir babaanne, sünnet töreni… Savaşın ayak sesleri, erzak stoku, ev satma, istifçilik, açıktan ot yiyecek hale gelmek, yokluk yılları... İyi bir film olur kitaptan, Ayla ve Müslüm’ün yapımcısına söylemek lazım... (Mehmet İkinci)

Sayfa sınırlaması nedeniyle tarihi olayların bir çoğunun kısaltılarak geçtiği; Osmanlı devletinin yıkıldığı Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu yıllarda geçen bir anı roman. İkinci okuyuşumda daha çok beğendim. Savaşların geride kalan aileleri nasıl açlığa mahkum ettiği, bütün açlığa ve yoksulluğa karşın yine de "padişahım çok yaşa!" diye bağıran işgal altındaki topraklardan bir vatan ve millet yaratılması anılar arasında dikkat çeken tarihi bilgiler. Her insanın yaşamı ayrı bir dünya: Yaşamamız gerekmiyor, okuyarak öğrenebildiğimiz bir dünya. (Doğan Hayat)

Bir Türk Ailesinin Öyküsü PDF indirme linki var mı?

İrfan Orga - Bir Türk Ailesinin Öyküsü kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bir Türk Ailesinin Öyküsü PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı İrfan Orga Kimdir?

Osmanlı İmparatorluğu’nun son devresinde (1908-1970) doğan İrfan Orga, Kuleli ve Harbiye’de okuduktan sonra 1930’larda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde savaş uçağı pilotu olarak görev yaptı. Orga, yaşamı boyunca dokuz kitap yazdı. Bunların arasında en fazla ses getireni, Bir Türk Ailesinin Öyküsü, ilk defa 1950’de Portrait of a Turkish Family başlığı altında Londra’da ve New York’ta basıldı. Kitap o zamandan bu yana pek çok yabancı dile çevrildi.

İrfan Orga Kitapları - Eserleri

 • Bir Türk Ailesinin Öyküsü
 • İt Ürür Kervan Yürür

İrfan Orga Alıntıları - Sözleri

 • Bazen en korkak görünenimiz en yürekli olanımızdır... (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Pürüzsüz ten çizgilerle dolduğunda, parlayan gözlerin ışığı donuklaştığında kişi ne hisseder acaba? Solan bedenlerin daha fazla solmasını görmektense, bir ağızda yok olmak mı ister?... (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Uçurumun kenarında olduğumuzu kimse görmüyor (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Durma kalbim,durma. (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • "Bir avuç adamın kaprisi uğruna, memleket felakete sürükleniyor." (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Sözcüklere dökülemeyen duygular yüzümde gittikçe artan kızarma ile kendini belli ediyordu (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Yenilgi zayıf bir anında onu hançerlemek üzere arkasında bir gölge gibi dolaşmaya başlamıştı (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Yoksullar hayatta tekmeden başka bişey görmez (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Hayattaki beklentilerin çok ender olarak gerçeğe uyduğunu o zamanlar henüz bilmiyordum (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Bir takım açıklanamaz güçler bilinçaltımızı mı zorluyordu? (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)
 • Paradan söz edilmesinde neden söz edilirse edilsin (Bir Türk Ailesinin Öyküsü)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle