Bir Yabancı

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:
Yolunu düşüreceği yerleri bilen birinin gezdiği diyarların bilindik tepkilerinden uzakta kendince yaklaşımlar ve doğal davranışlar sergilenince otantik özellikleri yaşayan biriyle karşılaştığını anlarsın. 

Sana söylenmesi gerekenleri söylerken dışarıdan gelen biri, sana katkı sunarken aynı evin efradı, yan yatağı paylaştığın kankan ve seni vazgeçilmez gördüğünü anlarsın 
Bir yabancının gördüğü senin gördüğünden daha farklı olur ve daha fazlasını görür. Öylesine söylenmiş söz veya yakıştırma değildir. Senin yakınlık bakışından, duygusal terazinden uzak bakar ve etkileşimleriniz farklı olacağı için yabancı yabancı bakar, el gibi bakar, bakıp görmeyenlerden olmaz.
Senin gördüklerin bir tek senin isteklerinle sınırlı olabilir veya görmek istediğini görebilirsin ama bir yabancı veya seninle ilk karşılaşan bir insan seni olduğu gibi görür ve hiçbir davranışını kaçırmayabilir. Alabildiğince ince gözlem altında olduğunu anladığında; neleri geçirmişim duygusu içinde, bir de nereleri gezmişimi sorgularsın, seni sürekli canlı tutan yönüyle bilindik yolculuklar olmaz
Sen kendini saklamaya çalışsan bile bir sirk cambazının yüksekten atlayıp bir kova suyun içinde kaybolmaya çalışmasına benzer olursun ki buda senin işine gelmez. Yabancı, farklı bakış bakmasını bilenler maharetlerini sergileyen insanların yaptıklarından daha hünerli bir yaklaşım sergilerler ki bu ismi hak edebilsinler
Sen zamanla yaptığın işe benzemek istemiyorsan bırak birileri dışarıdan seni görsün ve seni değerlendirsin, eğer kendine karşı koruma kalkanları geliştirirsen; inanın mutluluğunuz otoriter veya totaliter toplumların yönetilmesindeki başarı veya başarısızlıkları gibi oralarda yaşanan mutluluklara benzer. 
İstikrarı olmayan gidişatı, etkilenen hassas dengeleri korumak için sürekli bir savaşım verirsin, yetmez ise geceyi gündüze katarsın ki sonuç olumsuz olmasın. Nitelendirme iyi niyet ama burnunun dikine gidenden nasıl bir iyi niyet çıkacağı ise muamma, yani serseri mayın ve nerde patlayacağı belli olmaz.
Rahat davranmaz, insanların sana yaklaşmasına izin vermezsen zamanla yaptığın işe benzersin, sanki zamanla beslediği köpeğine benzemesi gibi bir sonuç ortaya çıkar. Ama köpekteki sadakat duygusunu burnun dikine gitmeye saf tutacağı için gelişmelere ve yenileşmelere kapısını kapatacaktır. 
Size bahşedilen şey sizin kaldıramayacağınız kadar güçlü, halüsinasyon görmenizi sağlayacak kadar baştan çıkarıcı, imkanlarla dolu bir kaynaktan size doğru akan gür bir dereden nimetler, sizin akıntıya kapılacağınız bir konumda duruşunuz, yetişkin olmayan bir kişilikte kendini yenilemeyen, güçlendirmeyen bir psikolojideyseniz başınız ciddi derttedir. 
Oysa insanoğlu dünyadaki şartları ve nimetleri kendisi yaratıyor ve bu şartları yaratan bizzat kendisi olmasa da sonuçta bir insan. Şartları yaratan insandan daha zengin, daha geniş düşünecek olursan; sen o insandan daha iyi bir duruma geçersin, ondan daha yaratıcı bir konumda sağlam duruşunla, önce kendine daha sonra çevrene umut olursun. 
Size karşı bu ilgi ve istek ömür boyu sürmez, siz bir tür uyuşturucuya alışmış bir kişilikle kendinizi kandıran cinsten yaşama odaklıysanız sizin ciddi tedavi görmeniz gerekmektedir. Tedavi sizin kendi bakışınızdan tabletlerle, beyninizdeki şekillenmelerden şuruplarla, kültürünüzden iğnelerle yapılması en doğal ve en organik tedavi olacağı muhakkak.
Sana karşı, size karşı taparcasına bütün melekelerimi emrinize koştuğum sürecin sonuna gelmişiz bil istedim artık bir yabancı gibi sana bakıyor ve senin her olumsuz davranışını görüyorum. Duygusallığın ilk etkisi geçmiş ve gerçek ne varsa o sana ve size atfedilecektir amaa vicdansızca ve sırf eleştiri olsun, laf olsun torba dolsun hikayesiyle asla karşılaşmayacaksınız, bir olumsuzluğa karşı çıkayım derken başka bir olumsuzluk kaynağı olmamak gerekir. 
Senin yanlışlarına bile kendi doğrumu kurban ettiğim zaman ve süreç bitti, artık kendi ayakları üzerinesin. İşin garibi hala içimde sana karşı bir şeyleri besliyorum ve inan ki ayağın kayacak olursa yine destek için elimi uzatacağımdan emin olabilirsin, sonuçtan bir tek seni suçlamıyorum veya sana karşı tepki de duymuyorum. Çünkü dünya diye büyükçe bir evde yaşıyoruz bizim memleket evin bir odası ve bu odadaki davranışlarımla diğer odaları da zehirleyip, hepimizin bu evi terk edecek duruma getirmeyeceğim.
Çünkü biraz da seni yaratanın benim zaaflarım olduğunu da biliyorum yani seni de suçlamıyorum ama bu gidişata her zaman isyanım olduğunu bildiğim içimdeki kor kratere dönmeden, seni benimle beraber yakmadan göründüğün halinle anlatılmayı kabullen. Senin kendini yeni bakışınla kendi eleğinden geçirmen; başta sen ve herkesin hayrına olur.
Anlatılan sevgi kökene yaklaş ki beraber yaşama ortamı devam etsin. Senin bakışlarına nağmeler dizeyim, senin beklentilerine beklentilerimi ekleyeyim ki güçlü bekleyişler güçlü mıknatıs etkisiyle isteklerimiz gerçekleşsin.
Senin kendini bir dağın başına konumlandırdığın, beni bir dağın başına konumlandırdığın mantık bizi bir arada tutma şartlarını zorlaştırır, ömür boyu yabancılık ile yaşanmaz bilesin.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle