Bismillah, diye başlıyoruz

KÖŞE YAZISI

Yoktan var edenin, insanı yokluktan varlık âlemine çıkarıp şeref bahşedenin, yerin ve göğün malikinin, âlemlerin sahibinin, cin ve insanı kendisine ibadet etmek üzere yaratanın, rüzgârlara yön verenin, denize, geceye ve dalgalara sözü geçenin adıyla başlıyoruz, “bismillah” diyoruz.

İnsana kılavuzluk etsinler diye on binlerce peygamberi vazifedar kılanın, imtihan olunana rehber olsunlar diye yüz suhufu ve dört kitabı inzal edenin, âdemoğluna iman ve küfür diye iki tercih sunanın, yaratılış gayesine hizmetkâr olanı bin bir güzellik ve enamla müjdeleyenin adıyla başlıyoruz, “bismillah” diyoruz.

Nebatatın, cemadatın, hayvanatın ve cümle zihayatın yaratıcısı olanın; güneşi, ayı, yıldızları döndürenin, galaksileri ve gezegenleriyle kâinata mana katanın, insana ruh, kalp ve akıl verenin; dağların yüklenmekten kaçındığı misyonla insanı kendisine yeryüzünün halifesi kılanın adıyla başlıyoruz, “bismillah” diyoruz.

Hak ve batıl savaşında hakkın bayraktarlığını yapan mücahitlerin ve muvahidlerin adına, “Bismike Allah” diyoruz.

Yalın ayaklıların, muhtaçların, yoksulların ve kimsesizlerin adına, “Bismike Allah” diyoruz.

Mazlumların ve mustazafların adına “Bismike Allah” diyoruz.

Zalimlerin, zorbaların, müstekbirlerin ve emperyal güçlerin karşısında dik duran, karşı koyan yiğitlerin adına “Bismike Allah” diyoruz.

Gömlekleri arkadan yırtılmasına rağmen Hak namına mahpus damlarında ömür tüketen, hayat ve hürriyetin gerçek sahipleri, zindan bahadırları, Kur’an şakirtleri olan insanlık üstatlarının adına “Bismike Allah” diyoruz. Allah davası uğruna anadan, babadan, yardan, diyardan geçen özlem, hasret, gurbet ateşiyle yanan Muhacirlerin adına “Bismike Allah” diyoruz.

Beytu-l Haram’ın ve Mescid-i Aksa’nın hürmet ve kutsiyetiyle, Mekke-i Mükkereme’nin, Medine-i Münevere’nin, Filistin’in, Çeçenistan’ın, Suriye’nin, Irak’ın, Bosna’nın, Myanmar’ın, Eritre’nin, Moro’nun, Doğu Türkistan’ın, Sudan’ın, Somali’nin, Türkiye’nin, her parçasıyla Kürdistan’ın, her karış ümmet toprağının adına, “Bismike Allah” diyoruz.

Bağdat’ın, Şam’ın, Tahran’ın, İstanbul’un, Diyarbekir’in, Gazze’nin, Grozni’nin, Kabil’in, Beyrut’un, Kudüs’ün, Hersek’in, Haleb’in, Halepçe’nin, Hewler’in, Mahabat’ın, Felluce’nin, Mardin’in, Konya’nın, Elih’in adına, “Bismike Allah” diyoruz. Velilerin, sadatların, ermişlerin, dervişlerin, âşıkların, tebliğcilerin, davetçilerin, şehitlerin adına “Bismike Allah” diyoruz.

 

Fatih Akman

Eğitimci Yazar

YORUMLAR

  • kaleminize sağlık hocam

Yorum Ekle