tatlidede
dedas
tatlidede
Fuar

Jeremy Rifkin kimdir? Nereli, kaç yaşında? Jeremy Rifkin neden gündeme? Ne yaptı, ne dedi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 'İkinci Yüzyıla Çağrı' adlı toplantısında ABD'li yeni başdanışmanı Jeremy Rifkin’in toplantıya gelmemesi, video konferans ile bağlanması sosyal medyada alay konusu oldu. Olayın ardından Jeremy Rifkin'in kim olduğu, hayatı ve kariyeri merakla araştırılıyor. Peki, Jeremy Rifkin kimdir? Aslen nereli, kaç yaşında? Ne dedi, ne yaptı? Neden gündemde? Nerelerde eğitim gördü? Kimin adamı, ne iş yapıyor? Asıl mesleği ne, nerede okudu? Asıl işi, görevi ne? Neden araştırılıyor? İşte Jeremy Rifkin hakkında merak konusu oldu...
  • 03.12.2022 21:12
Jeremy Rifkin kimdir? Nereli, kaç yaşında? Jeremy Rifkin neden gündeme? Ne yaptı, ne dedi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin "İkinci Yüzyıla Çağrı" adlı toplantısında ABD'li yeni başdanışmanı Jeremy Rifkin’in toplantıya gelmemesi, video konferans ile bağlanması sosyal medyada alay konusu oldu.

Olayın ardından Jeremy Rifkin'in kim olduğu, hayatı ve kariyeri merakla araştırılıyor.

Peki, Jeremy Rifkin kimdir? Aslen nereli, kaç yaşında? Ne dedi, ne yaptı? Neden gündemde? Nerelerde eğitim gördü? Kimin adamı, ne iş yapıyor? Asıl mesleği ne, nerede okudu? Asıl işi, görevi ne? Neden araştırılıyor?

İşte Jeremy Rifkin hakkında merak konusu oldu...

Jeremy Rifkin kimdir?

Jeremy Rifkin (26 Ocak 1945 doğumlu) Amerikalı bir ekonomik ve sosyal teorisyen, yazar, konuşmacı, siyasi danışman ve aktivist.

Rifkin, bilimsel ve teknolojik değişikliklerin ekonomi, iş gücü, toplum ve çevre üzerindeki etkisi hakkında 22 kitabın yazarıdır.

En son kitapları arasında The Green New Deal (2019), The Zero Marginal Cost Society (2014), The Third Industry Revolution (2011), The Empathic Civilization (2010) ve The European Dream (2004) bulunmaktadır.

Rifkin, küresel ekonomik kriz, enerji güvenliği ve iklim değişikliğinden oluşan üçlü zorluğu ele alan "Üçüncü Sanayi Devrimi" uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik planının baş mimarıdır.

Üçüncü Sanayi Devrimi (TIR), 2007 yılında Avrupa Parlamentosu tarafından resmen onaylanmıştır.

Huffington Post, Ekim 2015'te Pekin'den, "Çin Başbakanı Li Keqiang, Jeremy Rifkin'in Üçüncü Sanayi Devrimi adlı kitabını yalnızca okumakla kalmadı, aynı zamanda onu ciddiye aldı" diye bildirdi. ülkenin on üçüncü Beş Yıllık Planı.

EurActiv'e göre, "Jeremy Rifkin, en çok satan Üçüncü Sanayi Devrimi'nin tartışmalı bir şekilde Almanya'nın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişi ve Çin'in iklim politikasını stratejik olarak kabul etmesi için plan sağlayan Amerikalı bir ekonomist ve yazar."

Rifkin, 1995'ten beri Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School yönetici eğitim programında ders veriyor ve burada CEO'lara ve üst düzey yönetime iş operasyonlarını sürdürülebilir ekonomilere dönüştürme konusunda talimat veriyor. Rifkin, "Dünyanın En Etkili Sesleri" konulu WorldPost / The Huffington Post 2015 küresel araştırmasında 123. sırada yer aldı. Ayrıca ankette en etkili on ekonomi düşünürü arasında yer alıyor.

Rifkin, son otuz beş yılda birçok Fortune 500 şirketi ve yüzlerce hükümet, sivil toplum kuruluşu ve üniversite önünde konferanslar verdi.

Rifkin aynı zamanda yenilenebilir enerji, enerji iletimi, mimarlık, inşaat, bilgi teknolojisi (BT), elektronik, ulaşım ve lojistik dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerle bağlantılı olan TIR Consulting Group, LLC'nin başkanıdır. TIR'ın küresel ekonomik kalkınma ekibi, işbirliğine dayalı bir müşterekler ve üçüncü bir sanayi devrimi için Nesnelerin İnterneti (IoT) altyapısını geliştirmek üzere şehirler, bölgeler ve ulusal hükümetlerle birlikte çalışıyor. Şu anda TIR, akıllı bir üçüncü sanayi devriminin kavramsallaştırılması, inşası ve ölçeğinin büyütülmesi için Fransa'daki Hauts-de-France bölgeleri, Rotterdam Büyükşehir Bölgesi ve Lahey ve Lüksemburg Büyük Dükalığı ile birlikte çalışıyor. ekonomilerini dönüştürmek için altyapı.

Özel Hayatı

Doğum tarihi: 26 Ocak 1945 (77 yıl yaşında), Denver, Colorado, ABD

Eşi: Carol Grunewald (e. 1990)

Ebeveynleri: Vivette Ravel Rifkin, Milton Rifkin

Eğitim: Wharton School of the University of Pennsylvania (1967), Morgan Park High School (1963), Tufts Üniversitesi

Aldığı ödüller: Corine Literature Prize for Economics Book

Hakkındaki tartışmalar iddilar ne?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'ndeki vizyon toplantısı, Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Jeremy Rifkin, toplantıya video konferansla bağlanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan da Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek; "Amerikalı danışman Türkiye’ye gelmeye bile tenezzül etmemiş. Oturduğu evinden size ders anlatıyor, sen de ana muhalefet lideri olarak ekibinle oturup dinliyorsun, sömürge ruhlusunuz. Türkiye bunu hak etmiyor" dedi.

ÇEVİRİ KULAKLIĞI VE İLETİŞİM FİYASKOSU

Rifkin'in konuşması sırasında salonda büyük kargaşa da yaşandı.

İnternet bağlantısındaki kopmalar ve çeviri kulaklığı olmaması nedeniyle konuşulanları salondaki büyük bir kısım anlamadı.

Muhalefete adeta ders anlatır gibi açıklamalarda bulunan Rifkin, şunları söyledi:

Bilimsel, teknik ve ekonomik girdi sağlayacağım. Türkiye'nin kapsamlı bir yön haritası oluşturmasına yardımcı olacağım. Sayın Kılıçdaroğlu ülkesini bir dönüşümden geçirecek. Bu bir sanayi dönüşümü. Benim ekibim AB'de temel mimari görevlerde yer aldı ve ayrıca Çin'de… Sayın Acemoğlu ile birlikte çalışıyor olmak mutluluk verecek bana.

Son dönemdeki iklim çalışmaları bize şunu gösteriyor. Akdeniz'deki ülkeler dünyanın geri kalanında yüzde 20 daha hızlı ısınıyor. En hızlı yağmur azalımı da bu bölgede görülüyor. Bu şekilde devam ederse burası yaşanamaz hale gelecek. Her Akdeniz ülkesinin bu konuyu ele alması gerekiyor. Birlikte çalışırsak başarılı olabiliriz. Bütün Türk halkının dayanışma içerisinde olması gerekiyor bu yolculukta. Bunu akılda tutarak bir düşüncemi paylaşmak istiyorum. Türkiye'de Akdeniz havzasında yaşayan insanlar iklimin farkında. Çok ciddi seller yaşanıyor. Yaz aylarına geldiğimizde ise kuraklık ve susuzluk yaşanıyor.

"TÜRKİYE'YE GELMEYE BİLE TENEZZÜL ETMEMİŞ"

Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan, adeta fiyaskoya dönüşen Kılıçdaroğlu'nun 'Türkiye'nin ikinci Yüzyıl' programını eleştirerek; "Türkiye gibi büyük bir ülkenin 2. Partisisin, ana muhalefetisin. Amerikalı danışmanın Türkiye'ye gelmeye bile tenezzül etmemiş. Oturduğu evinden size ders anlatıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nu eleştiren başka bir isim de gazeteci Zafer Şahin oldu.

Şahin: Sonunda bu da oldu… Emperyalizme karşı savaşan Atatürk'ün kurduğu parti, vizyon belgesini Amerikalı danışmana video bağlantı ile açıklatıyor! Müstemleke Valisi sanki..Adam zahmet edip Türkiye'ye bile gelmiyor!! Siyasal iletişim faciası nedir diye soran olursa bu videoyu gösterin

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı ise; Vah, vah. Bu kadarı da olmamalıydı... Kılıçdaroğlu, Türkiye'ye yön verecek 70 isimle yola çıktığını açıkladı. Onların şunun bunun için değil "Vatanları için çalışacaklarını" söyledi. İyi de onlardan en çok güvenip baş sıraya yerleştirdiklerinin vatanları Türkiye değil ki!

Gazeteci Cem Küçük: Jeremy Rifkin akıllı telefonları anlattı. CHP'lilerin bunu dinlemek için danışman tutmasına gerek yoktu. Sokakta 15 yaşındaki bir çocuğu çevirse daha detaylı anlatırdı.

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan; Toplantıya gelmeye bile tenezzül etmeyen Amerikalı Jeremy Rifkin'in Başdanışman yapılması, CHP ve ortaklarının vizyonunu gösteriyor. Böyle eziklik, böyle teslimiyetçilik, böyle çapsızlık Türkiye tarihinde görülmemiştir.

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi; Amerikalı Danışman zahmet edip Türkiye'ye bile gelmemiş, vizyon belgesi açıklıyor!! "Hangi istiklâl vardır ki yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin. Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yorum Yaz