BM Genel Sekreteri Guterres resmi ziyaret için bugün Lübnan'a gidiyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan hükümetinin davetlisi olarak 22 Aralık Çarşamba gününe kadar sürecek resmi ziyaret için bugün öğleden sonra Beyrut'a gidecek.

DÜNYA

Ziyaret kapsamında Guterres, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun liderliğindeki hükümet yetkilileri, Meclis Başkanı Nabih Berri ve Başbakan Najib Mikati'nin yanı sıra çok sayıda lider ve sivil toplum temsilcisiyle bir araya gelecek.

Geçen yıl ağustos ayında meydana gelen patlamanın kurbanlarını anmak için Beyrut limanını da ziyaret edecek olan Guterres, ülkenin karşı karşıya olduğu çoklu krizlerden etkilenenlerle saha görüşmeleri yapacak.

Ziyaretin sonunda, BM'nin Lübnan'da konuşlu Geçici Görev Gücü UNIFIL'ı ziyaret edecek olan Guterres'in Mavi Hat'ı gezmek için güney Lübnan'a gideceği ve 22 Aralık'ta Lübnan'dan ayrılmasının planlandığı öğrenildi.

Lübnan ziyareti öncesi Guterres'in Medya Ofisinden bir video paylaşıldı.

Yayımlanan videoda, Guterres, Lübnan'da yaşanan ekonomik ve siyasi krize işaret ederek gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerin temel bir öneme sahip olacağını, Lübnan halkının geleceklerini belirleyecek olan seçimlere tam olarak dahil olması gerektiğini ifade etti.

Guterres, uluslararası toplumun desteğiyle Uluslararası Para Fonu ile bir anlaşmaya varılması için Lübnan liderliğinin; etkili programlar başlatma ve Lübnan halkına yönelik iyileşme ve yardım için gerekli koşulları oluşturması gerektiğine vurgu yaptı.

Mültecilerin durumu, siyasi ve ekonomik reform, yolsuzlukla mücadele ve Beyrut limanında yaşananlarla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması da dahil olmak üzere Lübnan liderlerinin ele alması gereken birçok konunun olduğuna dikkat çeken Guterres, "Ülkedeki krizin son bulması için Lübnanlı liderlerin birleşmekten başka seçenekleri yoktur. Lübnan'daki çilelerin aşılması için bundan başkaca bir yolun bulunmadığını anlamaları gerekir." dedi.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle