Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? Nereli, hangi partiden? Tanju Özcan ne dedi, neden gündemde?

Tepki çeken açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın partisinden kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine karar verildi. Haberin duyulmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın hayatı, kariyeri ve yaptıkları merak konusu oldu. Sosyal medyada günün konusu haline gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kaç yaşında, nereli? Tanju Özcan hayatı ve biyografisi nedir? Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? Tanju Özcan ne yaptı, neden gündemde, ne dedi? İşte Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında merak edilenler...

BİYOGRAFİ

Tepki çeken açıklamalarıyla sık sık gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın partisinden kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmesine karar verildi.

Haberin duyulmasının ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın hayatı, kariyeri ve yaptıkları merak konusu oldu.

Peki, Tanju Özcan kimdir? Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kaç yaşında, nereli? Tanju Özcan hayatı ve biyografisi nedir? Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan kimdir? Tanju Özcan ne yaptı, neden gündemde, ne dedi?

İşte Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında merak edilenler...

TANJU ÖZCAN KİMDİR?

Tanju Özcan, 12 Aralık 1973 tarihinde Bolu dünyaya geldi.

12 Aralık 1973 tarihinde Galip Bey ve Emine Hanım'ın çocuğu olarak Bolu'da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oluşunun ardından serbest avukat olarak çalıştı. Milletvekili seçilmeden önce Belediye Meclis Üyeliği ve Boluspor Yöneticiliği görevlerini sürdürdü.

MİLLETVEKİLLİĞİ

İlk defa 2011 Türkiye genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Bolu milletvekili olarak meclise girdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem Başkanlık Divanı Kâtip üyesiydi. Hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar CHP Bolu milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde de CHP Bolu milletvekili olarak meclise girdi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde bir kez daha Bolu milletvekili seçildi.

BELEDİYE BAŞKANLIĞI

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Partisi CHP'den Bolu Belediye Başkanı olarak aday gösterildi. Özcan aldığı %52.71 oy oranı ile belediye başkanı seçildi. 5 Nisan 2019 tarihinde kendi isteğiyle Kur'an-ı Kerîm'e el basıp yemin ederek belediye başkanlığı görevini selefi Alaaddin Yılmaz'dan devraldı. Milletvekilliğinden istifa etti.

ÖZEL HAYATI

Evli ve bir çocuk babası olup, iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilmektedir.

Ne olmuştu?

Bolu Belediye Başkanı CHP'li Tanju Özcan, kentte yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıkladı. Özcan, "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana 'faşist' diyecek. Hiç umrumda değil" dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediyenin toplantı salonunda açıklamalarda bulundu. Bolu Belediye Başkanı olduktan sonra mültecilere belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardımı kesmesiyle tepki çeken CHP'li Tanju Özcan, Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapacaklarını açıkladı.

"YARDIMI KESİYORSUN GİTMİYORLAR"

Özcan, yardımı kesmelerine rağmen yabancı uyrukluların Bolu'dan gitmediğini ifade ederek, "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız" dedi.

"GİTSİNLER İSTİYORUZ"

Yabancı uyruklu kişilerin gitmelerini istediklerini söyleyen Özcan, şöyle devam etti:

"Bunu niye yapıyoruz Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin."

"BİRİLERİ BANA 'FAŞİST' DİYECEK, HİÇ UMRUMDA DEĞİL"

Zammın bütün yabancı uyruklu kişileri kapsayacağını açıklayan Özcan, haftaya gerçekleştirilecek olan belediye meclisi toplantısında bu kararı alacaklarını belirterek, "Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana 'faşist' diyecek. Hiç umrumda değil" diye konuştu.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle