Bugünün Tasavvufu - Çağrı Dörter Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Bugünün Tasavvufu kimin eseri? Bugünün Tasavvufu kitabının yazarı kimdir? Bugünün Tasavvufu konusu ve anafikri nedir? Bugünün Tasavvufu kitabı ne anlatıyor? Bugünün Tasavvufu PDF indirme linki var mı? Bugünün Tasavvufu kitabının yazarı Çağrı Dörter kimdir? İşte Bugünün Tasavvufu kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Çağrı Dörter

Yayın Evi: Doğan Novus

İSBN: 9786050954104

Sayfa Sayısı: 196

Bugünün Tasavvufu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Tasavvuf, diri bir gelenektir. Her daim tazedir. Her devirde temsilcileri tarafından o devre uygun olarak aktarılır. Bu nedenle de insanlar üzerinde gerçek dönüşümler yaratır. Ancak zaman değiştikçe, yaşam ve insan da değişir. Bu değişimle birlikte rahatsızlıklar, şikâyetler ve sıkıntılar da değişir. Birliktelikler, ev yaşamı, iş yaşamı, sosyal yaşam, hayatın ritmi ve zihnin temel durumları da değişir. Bunlarla birlikte, gerçekleşmesi zorunlu bir değişim daha vardır: Değişen yaşama, değişen insana ve onun değişen sıkıntılarına verilecek ilacın da değişimi. Elbette özü sabit tutularak... Bugünün Tasavvufu; ağır tasavvuf kitapları ile hafif romanlar arasında kalan ve onu bulunduğu yerden alıp dengeli bir şekilde karşıya geçirecek köprünün arayışında olanların talebiyle yazılmıştır. Bugünün insanı için; bugünün yaşantısı, bugünün dili, bugünün örnekleri ve bugünün kavramları kullanılarak oluşturulmuştur. Hakikat, varoluştaki hiçbir zerreyi dışında bırakmaz. Ancak insanın Hakikat Yolu’nu bulması, ruhunu doyurması ve O’na yaklaşabilmesi için ilk şart “sorgulamak”tan geçer. Yani ilk emrin hayata geçirilmesi: Oku... Bu kitap, Hakikat Okyanusu’na önce kıyıdan bakmak, sonra sahillerinde dolaşmak, kendini hazır hissettiğinde ağır ağır içine girmek ve dilediği zaman da derinleşmek isteyenler için bugünün ruhuna uyumlu bir köprü olmak üzere yazılmıştır. İnsanın en büyük macerası “kendini bilme macerası”dır. Ve bu maceraya girenin yaşamı, bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır...

Bugünün Tasavvufu Alıntıları - Sözleri

 • Allah aklını kullanmayanlarin üzerine pislik yağdırır.Ancak beşer kendini kandırmakta ve tembelliğine gerekçe göstermekte uzman bir varlıktır.
 • Hak dini bulmanın ilk şartı, insana din adı altında öğretilen ancak dinin özü ile bağlantısı olmayan ve bu nedenle de insanı sıkıntı için de yaşamaya mahkûm eden kalıplardan, ezberlerden, tabulardan, yalan korkulardan ve zanlardan kurtulmaktır. Gerçek anlamda "putların kırılması" budur.
 • Günlük anlayışta dilediğini yapabilmek özgürlük gibi algılanırken hakiki özgürlüğün içindeki sıkıntıyı unutmak için koşturmaktan azade özgür olduğu ıskılanır .
 • Farkındalığını yükseltmek ve ruhunu huzura kavuşturmak isteyen bir insanın, midesini sürekli taciz etmeyi bırakması gerekmektedir.
 • Firavun, zannedildiği gibi, sadece belirli bir çağda veya kültürde yaşamış bir karakter değildir. O, her çağda ve her dinin içinde, o dini kullanarak güç elde etmek isteyen nefs-i emmarenin ifadelerinden sadece biridir.
 • Ağaçlar ve bitkiler kendileriyle barış halindedirler, iç sıkıntıları yoktur. Sadece “beşer” her daim hüsranda ve sıkıntıdadır: Çünkü o, kendini ve varoluşu bilmek (insan olmak) üzere yaratılmıştır. Ancak bunları yapmaz ve doğasına karşı gelir…
 • “Kini olanın dini olmaz.”
 • Çünkü hak dini bulmanın ilk şartı, insana din adı altında öğretilen ancak dinin özü ile bağlantısı olmayan ve bu nedenle de insanı sıkıntı için de yaşamaya mahkûm eden kalıplardan, ezberlerden, tabulardan, yalan korkulardan ve zanlardan kurtul maktır. Gerçek "putların kırılması" budur.
 • Beşer istediği şeylerin %95’ine dahi sahip olsa, kalan %5’e odaklanarak onları arzular ve kendi cehennemine odun taşımaya devam eder.
 • Bir bilgi, okuyanda bir arayışa yol açıyorsa, onun varoluşunu dönüştürebilecek bir etki yaratmış ve köprü olma vazifesini gerçekleştirmiş demektir.

Bugünün Tasavvufu İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde Hakk'ın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik senin görüşlerinde.. Hacı Bektaş-ı Veli (hayallereyolculukvar)

Çağrı Dörter her seferinde beklentimi aşan yazar. Tek sorun kitaplarını okuduktan sonra kendimi "insan" statüsüne koyamaz oldum. Kitabı kendiniz üzerinden değil başkaları üzerinden yorumlayarak okuyacaksanız daha zamanınız gelmemiş olabilir. "Bugünün Tasavvufu; ağır tasavvuf kitapları ile hafif romanlar arasında kalan ve onu bulunduğu yerden alıp dengeli bir şekilde karşıya geçirecek köprünün arayışında olanların talebiyle yazılmıştır. Bugünün insanı için; bugünün yaşantısı, bugünün dili, bugünün örnekleri ve bugünün kavramları kullanılarak oluşturulmuştur" demiş öyle de yapmış. (Çağla)

Tasavvuf derinlikli bir husus. Kitapta genel çerçeve çizilmiş ve 21. Yüzyılda tasavvuf nasıl olur/olmalı sorusu irdelenmiş. Belli bir donanım, birikim, dini eğitim ve yaşa gelmeden okunmamalı. Ben 32 yaşımda iken okudum. En az 30 diyelim o vakit. (GK)

Bugünün Tasavvufu PDF indirme linki var mı?

Çağrı Dörter - Bugünün Tasavvufu kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Bugünün Tasavvufu PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Çağrı Dörter Kimdir?

Çağrı Dörter Kitapları - Eserleri

 • Asi Peygamberler
 • Bugünün Tasavvufu
 • Anka'nın Kanatları
 • Aşk ve Ejder
 • Sezginin Sonsuzluğu

Çağrı Dörter Alıntıları - Sözleri

 • "İnsanın kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür... " (Platon) (Asi Peygamberler)
 • Sorular tüketilmek içindir... Ki, hakiki cevabın doğacağı sükünete ve boşluğa yer açılsın... Ancak ne gariptir ki soru sormadan da bu istasyona varılamaz... İşte bu, doğal ve gerçek sükünet halidir... En yüksek meditasyon, budur... Gerçek anlamıyla "ibadet"; insanı bu safiyete getirecek emeklerinin toplamıdır... Gerçek anlamıyla"dua"; her an senden açığa çıkan samimi eylemlerin kendisidir... Safiyet adına, kendini sana sunulanlardan mahrum bırakmandır; "oruç"... Sağlayabildiğin saflıkta ve temizlikte durabilmektir; "abdest"... Ve, an gelir de kabul edilirsen İçeri; Sahibi'ne vereceğin emanettir; "kurban"... Bu nihai ziyarettir; "Hac"... Tüm bunlardan sonra, O'nda yok olmakdır; "Miraç"... (Anka'nın Kanatları)
 • İş başkalarını veya başka görüşleri eleştirmeye gelince bülbül kesilirler. Ama konu kendi zanları, inançları, anlayışları olduğunda; tek bir adım dahi atacak cesareti bulamazlar. (Asi Peygamberler)
 • ... her kültürde geçerli olan tek ahlaksızlık vardır ki, o da kendi aklakını ötekine dayatma ahlaksızlığıdır... (Asi Peygamberler)
 • Bir bilgi, okuyanda bir arayışa yol açıyorsa, onun varoluşunu dönüştürebilecek bir etki yaratmış ve köprü olma vazifesini gerçekleştirmiş demektir. (Bugünün Tasavvufu)
 • Artık yere inme vakit... Artık topraklanma vakti... Artık kıyafetine bürünme ve döndüğün aleme katılma vakti... (Sezginin Sonsuzluğu)
 • Üstelik henüz kendi derdine derman bulamamışken, kime, hangi konuda yardım edebileceğini düşünüyorsun? Bu genellikle, öğrenmeye ve dönüşmeye karşı direnç gösteren zihnin bir oyunudur... Bir an evvel öğretmeye başlamak ki; öğrenme çabasından kaçabilsin... (Anka'nın Kanatları)
 • Ejder, yeni bir mücadele için bıçaklarını bilerken, ‘Hepsini yoldan çıkaracağım..’ diyordu Aşk’a.. ‘Yüreklerinden tutup yıldızlara fırlatacaklarımı değil..’ diye cevaplıyordu Aşk.. (Aşk ve Ejder)
 • Gri ki, kül rengi; yananlara mahsustur... Gri ki, bahşeder zamanı geldiğinde, varolan tüm renkleri, içinden tekrar doğabilene.... (Aşk ve Ejder)
 • Ejder kızmak ne demek sana; bilakis duacınım tüccar kafan durdukça; sende ölmem yaşarım daha büyük arzula; hedef cennet-i ala bereketim açılır; ben en büyük tüccarım göstersin kitapların, kurtuluşun yönünü sis çekerim gözüne, göremezsin önünü bir yanını yaparken, bir yanını bozarım ölü diri istemem, ara yerde tutarım keserim şu kafamı; bir huyun değişirse hükümdarlığım feda; böylesi erişirse arzuları, hırsları; ümit yapar satarım anlaşmayı imzalar; sen ölürken bozarım (Aşk ve Ejder)
 • Düşünce kalabalığı, oyalanacak aktiviteler ve gürültü onun emniyet sübabları olduğundan, yaşadığı dünyayı şekillendirirken her an bu üçünün var olabileceği ortamlar yaratma zorunluluğu hisseder... Gürültülü şehirlerden gürültü dolu tatil bölgelerine gitmesi, koşuşturma dolu bir çalışma sürecinden sonra aktivite dolu tatillere çıkması, onun boş zamanlarında "sessiz kalma korkusu"na karşı aldığı önlemlerdir... Çünkü tanımadığı ve bilmediği bir yabancıyla yalnız kalmaktan korkar insanoğlu... Özellikle de; "Kendi'siyle... Bu nedenle gürültü onun en derin bağımlılığı, en yoğun zikri, en büyük afyonudur... Bulamadığı anlamı ve doldu ramadığı boşluğu unutma yoludur... Ve her şeyi; ama her şeyi bu kaçış için kullanabilir... En değerli Hakikat sözlerini dahi... (Anka'nın Kanatları)
 • Hak dini bulmanın ilk şartı, insana din adı altında öğretilen ancak dinin özü ile bağlantısı olmayan ve bu nedenle de insanı sıkıntı için de yaşamaya mahkûm eden kalıplardan, ezberlerden, tabulardan, yalan korkulardan ve zanlardan kurtulmaktır. Gerçek anlamda "putların kırılması" budur. (Bugünün Tasavvufu)
 • varamazsın O'na, aldığın sınırlarla almaz seni yanına, üstündeki kılıfla ismi, cismi, resmi, yok; sahibidir hepsinin rengi olmadığı için; anası, tüm renklerin... kavuşmak mı istersin? dökülsün boyaların gün ki renksiz kalırsın; içeri alınırdı... (Aşk ve Ejder)
 • "Söyle; hangisi, tek başına hükümdar olduğu 'beden toprakları'nda kendi savaşını bitirebilmiştir?" (Anka'nın Kanatları)
 • Hayır gelmez insana 'içinden' gelecek olanı dışında aramaktan... (Aşk ve Ejder)
 • Günlük anlayışta dilediğini yapabilmek özgürlük gibi algılanırken hakiki özgürlüğün içindeki sıkıntıyı unutmak için koşturmaktan azade özgür olduğu ıskılanır . (Bugünün Tasavvufu)
 • "Bilgilenmiş ego, adam olamamış bir kral olma potansiyelini içinde taşır. Elinde her türlü zenginlik vardır ama tek yatırım yapmadığı şey o bilgiyi ve zenginliği kaldırabilecek, sindirebilecek ve hayata geçirebilecek anlayışla irfaniyettir." (Anka'nın Kanatları)
 • Sorgulamayanlar, yalanları din edinmeye mahkumken; sorgulayanların ilk kurtulacağı şey 'yalanlar' olur. (Asi Peygamberler)
 • Aradan günler geçti... O günler boyunca ellerine,bedenine, ağaçlara baktı, yeni doğmuş bir bebeğin hayretiyle... Nefes alıp vermek nasıl bir mucizeydi! (Sezginin Sonsuzluğu)
 • "İçinde adalet,vicdan,sevgi ve şefkat uyanmamışsa,neye yarıyor ibadetin?" (Sezginin Sonsuzluğu)
loading...

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle