Büyük Ressamlar - Picasso - David Spence Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Büyük Ressamlar - Picasso kimin eseri? Büyük Ressamlar - Picasso kitabının yazarı kimdir? Büyük Ressamlar - Picasso konusu ve anafikri nedir? Büyük Ressamlar - Picasso kitabı ne anlatıyor? Büyük Ressamlar - Picasso PDF indirme linki var mı? Büyük Ressamlar - Picasso kitabının yazarı David Spence kimdir? İşte Büyük Ressamlar - Picasso kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: David Spence

Çevirmen: Semih Aydın

Yayın Evi: Alkım Yayınevi

İSBN: 9789753371773

Sayfa Sayısı: 31

Büyük Ressamlar - Picasso Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Sizce Picasso'nun zamanında dünya şimdikinden ne kadar farklıydı? Yaşadığı dönemdeki toplum ve sanatın, onun eserlerini nasıl etkilediğini bu kitaptan öğrenebilirsiniz.

 Ailesi, dostları ve tanıdıkları Picasso'nun sanatını nasıl etkilemişti? Eserlerindeki aşk, yaşam ve ölümle ilgili ipuçlarını keşfedin.

 Eserlerinin gerçekte ne anlama geldiğini keşfedin. Resimlerinin Picasso hakkında anlattıklarını ve bunları hangi yöntemlerle yaptığını öğrenebilirsiniz.

 Resimlerini kimler için yapmıştı? Bir ressamı 'büyük' yapan nedir? Picasso hayattayken resimleri için neler söylendiğini ve resimlerinin günümüze uzanan etkilerini okuyun.

 Picasso'nun yaşamının ve sanatının derinliklerine büyüleyici bir bakış.

Büyük Ressamlar - Picasso Alıntıları - Sözleri

 • Picasso Marie-Therese ile ilk kez bir Paris sokağında karşılaştı. Marie-Therese'yi kolundan tuttu ve 'Benim adım Picasso. Sen ve ben birlikte harika işler yapacağız,' dedi.
 • Picasso doğuştan bir sanatçıydı. Rivayetlere göre konuşmaya başlamadan önce resim yapardı ve konuştuğunda da söylediği ilk kelime 'kalem'di.
 • Evet, ilham perisi vardır. Ama o peri ancak siz çalışırken yanınıza gelebilir.
 • Picasso, İspanya'nın güney kıyısında, Endülüs Bölgesinde bulunan, Malaga kasabasında 25 Ekim 1881'de doğmuştur. Efsaneye göre doğduğunda öldüğü zannedilip, burnuna puro dumanı üfleyen amcası tarafından hayata döndürülmüştür.
 • Kendisine vaftiz edilirken Pablo ile başlayıp, Ruiz Picasso ile biten 14 isimden oluşan bir isim verilmiştir. Sonunda babasının soyadı olan Don Jose Ruiz yerine, annesinin soyadı olan Picasso'yu kullanmıştır.
 • On dokuzuncu yüzyılın 1900 yılında değil Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı 1914'te sona erdiği söylenir. 1924'e kadar olan dönem, fırtınadan önceki sessizliği içeriyordu. 1914'te kopacak olan güçlü fırtına bir nesli tümüyle mahvedecekti. Bu sakin geçen yıllarda da bazı gümbürtüler işitiliyor ve bunlar Avrupa'daki eskiden kalma yönetici sınıfın ortadan kaldırılacağı ve yerleşik düşünce biçemlerinin bütünüyle değişeceği bir dönemin işaretini veriyordu.
 • 1900 yılına gelindiğinde Paris dünyanın resim başkenti olarak ün salmıştı. Tüm uluslardan ressamlar, Claude Monet gibi ünlü izlenimcilerin yolundan gitmek için bu kente gelmekteydi. Bohem bir yaşantının hâkim olduğu Montmartre semtine doluşan bu yabancı ressamların, ucuz yemek ve eğlence olanakları sunan pek çok yerde canlı tartışmalara katıldıkları görülebiliyordu.
 • İlk film, 1985 yılında Lumière kardeşler tarafından Paris'te, gördüklerine inanmayan bir izleyici kitlesine gösterildi. 1905'te Amerika Birleşik Devletleri'nde bir sinema salonu açıldı. Sinema salonunun giriş ücreti bir nikel (beş cent) olduğundan buraya Nickelodeon deniyordu. Sinema endüstrisi 1907'de Güney California'nın ılık ikliminde doğal ortamını buldu. O günden beri de oradadır.

Büyük Ressamlar - Picasso İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Picasso her iki dünya savaşına da tanık olmuş savaştan da etkilenmiş bir kişi. Sanatının daha başlarındayken 1.Dünya Savaşı çıkmış ve ve arkadaşları cepheye gitmiş Picasso da bu durumdan kötü etkilenmiştir. En yakın arkadaşı Casagemas da aşk yüzünden intihar edince Picasso'nun resimlerinde mavi baskın renk olur yaşadığı hüzünden dolayı. Daha sonra Fernando Oliver ile tanışınca pembe dönem başlar. Bunun akabinde de Kübist anlayışla resim yapmaya başlar. Hayatına giren birçok kadın ve onlardan olan fazlaca çocuğa sahip. Sanatını zirveye çıkarmış büyük bir ressam. Beni en çok etkileyen tarafı ise savaş karşıtı olması. Guernica ve Kore'de Katliam adlı tabloları da bunları dile getirdiği en önemli tabloları. (Naci Ünal)

Büyük Ressamlar - Picasso PDF indirme linki var mı?

David Spence - Büyük Ressamlar - Picasso kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Büyük Ressamlar - Picasso PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı David Spence Kimdir?

David Spence Kitapları - Eserleri

 • Büyük Ressamlar - Van Gogh
 • Büyük Ressamlar - Rembrandt
 • Büyük Ressamlar - Manet
 • Büyük Ressamlar - Cezanne
 • Büyük Ressamlar - Picasso
 • Büyük Ressamlar - Degas
 • Büyük Ressamlar - Renoir
 • Büyük Ressamlar - Michelangelo
 • Büyük Ressamlar - Gauguin
 • Büyük Ressamlar - Monet

David Spence Alıntıları - Sözleri

 • Takıntılı bir şekilde resim yapıyordu. Sağlığına pek dikkat etmiyordu ve elindeki az miktardaki parasını da yemek yerine resim yapmaya harcayınca dişlerinin çoğunu kaybetmişti. ... (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Yan yana konan renkler her birinin nasıl algılandığını etkiler. En çok da tamamlayıcı renklerin etkiyi tersine çevirdiği görülmektedir. Örneğin, kırmızının tamamlayıcı rengi olan yeşil renk kırmızının yanına konduğunda kırmızının daha da kırmızı görünmesini sağlar; benzer şekilde, yeşil de daha yeşil görünür. Diğer ana tamamlayıcı renkler ise turuncu ile mavi ve mor ile sarıdır. Monet resimlerinde bu etkiyi olabildiğince kullanmıştır. Kendisi şöyle söylemiştir: "... renkler parlaklıklarını zıtlıklara borçludurlar... Öncül renkler tamamlayıcılarıyla birlikte kullanıldıklarında en parlak hallerini gösterirler." Bu etki başka hiçbir yerde Monet'nin Impression, Sunrise (Etki, Gündoğumu) resminde olduğu kadar net bir şekilde gösterilmemiştir. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • 'Cezanne, narin renklerle boyanan, ama gerçekçi yoğunluğa ve ağırlığa sahip olan meyveler çizmekten büyük zevk alırdı.' (Büyük Ressamlar - Cezanne)
 • “…hakaretler dolu gibi üzerime yağıyor…” (Büyük Ressamlar - Manet)
 • Diğer büyük sanatçı Vincent van Gogh, Amsterdam' daki Rijkmuseum'u 1885'te ziyaret etmiş ve Rembrandt'ın The Jewish Bride (Yahudi Gelin) tablosu hakkında şunları söylemiştir: 'Biliyor musun sadece bir parça kuru ekmek yiyerek bu resmin karşısında on beş gün kalabilmek için hayatımın on yılını feda edebilirim.' (Büyük Ressamlar - Rembrandt)
 • 1900 yılına gelindiğinde Paris dünyanın resim başkenti olarak ün salmıştı. Tüm uluslardan ressamlar, Claude Monet gibi ünlü izlenimcilerin yolundan gitmek için bu kente gelmekteydi. Bohem bir yaşantının hâkim olduğu Montmartre semtine doluşan bu yabancı ressamların, ucuz yemek ve eğlence olanakları sunan pek çok yerde canlı tartışmalara katıldıkları görülebiliyordu. (Büyük Ressamlar - Picasso)
 • “Bu dünyada yeterince güzel olmayan şey var.Bir de bunları resmetmemize gerek yok.” (Büyük Ressamlar - Renoir)
 • Fakir bir adam için vahşi doğa (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Belirli renk, ışık, gölge düzenlemesinden ortaya çıkan bir etki vardır. Buna, resmin müziği de denebilir. Resimden hiç anlamasanız da, bir katedrale girdiğinizde oradaki resmin temsil ettiği şeyi bilemeyecek kadar resimden kopuk olsanız da bu büyüleyici ahenk sizi çarpar. Resmin diğer sanatlara oranla üstünlüğü burada yatmaktadır, çünkü bu duygu ruhun en samimi tarafına hitap etmektedir. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Gauguin'in karısı Mette kocasının bir sanatçı olarak kendisine ve beş çocuğuna bakabileceği umudunu yitirdiğinden, Danimarka'ya dönüp Fransızca öğretmenliği yaparak kendisinin ve çocuklarının geçimini sağlamıştır. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Eleştirmenler son üç yüzyıldır Rembrandt'ın eserlerini değerlendiriyorlar ve bütün sanatçılarınki gibi Rembrandt'ın tabloları da zaman geçtikçe bazen beğeniliyor, bazen de beğenilmiyordu. Ancak, günümüzde bütün eleştirmenler Rembrant'ı sanat tarihinin en büyük ressamlarından biri olarak kabul etmektedirler. (Büyük Ressamlar - Rembrandt)
 • Özgürüz,tıpkı Van Gogh'un ayçiçekleri gibi.. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Pissarro Franco-Prusya Savaşı'nın Paris'i çalkaladığı dönemde Londra'da yaşamıştır. Rivayetlere göre Paris'teki evinde bıraktığı 200 kadar resmi Alman askerler tarafından çamurlu bahçede yürümek için kullanılmıştır. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • Monet karikatür hakkında, '... Kısa sürede karikatür yapmak kabiliyetimi geliştirdim. 15 yaşındayken tüm Le Havre'dw bir karikatürist olarak tanınmıştım... Portrelerimi kişi başı 10 ila 20 Frank arası bir fiyata satıyordum... Devam etmiş olsaydım şimdiye bir milyoner olmuştum,' demiştir. (Büyük Ressamlar - Monet)
 • Picasso, İspanya'nın güney kıyısında, Endülüs Bölgesinde bulunan, Malaga kasabasında 25 Ekim 1881'de doğmuştur. Efsaneye göre doğduğunda öldüğü zannedilip, burnuna puro dumanı üfleyen amcası tarafından hayata döndürülmüştür. (Büyük Ressamlar - Picasso)
 • "Onu ilk gördüğümde, oldukça vahşi bir biçimde yuvalarından fırlayan kocaman gözleriyle bir katile benziyordu. Daha da vahşi görünen, oldukça kırlaşmış sakalı ve tabaklara çarparak çınlayan heyecanlı konuşması... Sözcük anlamıyla tamamen kayıtsız görünmesine rağmen, buradaki hiçbir adamın olamayacağı kadar kibardı." (Büyük Ressamlar - Cezanne)
 • Gauguin, Cézanne'nın büyük bir hayranıydı ve onun tarzından etkilendiği açıkça belli olan tablolar yapmıştır. Gauguin, hakkında 'sıra dışı bir inci... Ondan ancak son gömleğimi de sattıktan sonra vazgeçebilirim,' dediği bir Cézanne natürmortunu satın almıştır. (Büyük Ressamlar - Gauguin)
 • Vincent 1888'de Arles'te boyadığı yerel bir kafeye şunlari yazmıştır: Ben insanoğlunun korkunç tutkularını kırmızı ve yeşil kullanarak ifade etmeye çalıştım. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Vincent ayçiçeklerinden ‘...kendimden olan bir şey, ’ diye bahsetmiştir. (Büyük Ressamlar - Van Gogh)
 • Evet, ilham perisi vardır. Ama o peri ancak siz çalışırken yanınıza gelebilir. (Büyük Ressamlar - Picasso)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle