Büyük

Allah'ın büyüklüğü işini ciddiye alışından ve düşündüğünü büyük düşünüp büyük yaptığındandır, aksi bir şekilde bu kadar etkili ve muktedir olmazdı. Sana verdiği beyin içinde sana diyor ki bunu en azami bir şekilde kullan ve büyük düşün, büyük yap yoksa senden geri almasını da bilirim.

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Allah'ın büyüklüğü işini ciddiye alışından ve düşündüğünü büyük düşünüp büyük yaptığındandır, aksi bir şekilde bu kadar etkili ve muktedir olmazdı. Sana verdiği beyin içinde sana diyor ki bunu en azami bir şekilde kullan ve büyük düşün, büyük yap yoksa senden geri almasını da bilirim.

Elbette ki kendi beynini kullanma özgünlüğü ve özgürlüğü sendedir ama yaşam veya toplumları oluşturan insanlığa yük olmayacak şekilde kendini hizaya çekmek veya genel dizaynda geleceği tehlikeye atmayacak şekilde oluşan duvarda eğri durup duvarı tehlikeye atan değil doğru duran taş olmak zorundasın.

Kendimden hiç bu kadar utanmamıştım, utancın kaynağı sen ve senin yaptıkların olduğunu bil ama benim bulunduğum ortamda senin cesaret bulup yaptıklarına sessiz kalışımın, seyirci oluşumun sebep olduğunu düşünerek, utançtan öte duygular var ise o duygulara bürünüyorum. Yetersizlikler karşısında kendimle muhasebe yaparken, kendime karşı, düşünceye karşı, dünyaya ve Allah'a karşı olan sorumluluğumdan kaynaklı bir iç hesaplaşmayla kendimi olmadık ince elekten geçiriyorum ki kötülükler ve kirler elensin dışarıda kalsın, karşına temiz çıkmak isterim.

Senin çalışmaların insanı sürükleyebildiği yere götürüyorken, üretmesi gerekenleri üretiyorken çevrede olmama rağmen ortak olmayışımı nasıl anlata bilir veya duygularıma nasıl bir norm biçerim? Durağan her şeyi yeniden hareketli hale getirişimde ereklerimi bulabilir, aslında mutluluğumun hareketli, üretken ve ne olursa olsun doğru yaşamın yanında, içinde olmamla özdeşleştirdiğimi görebilirsin
Beraber başladığımı düşündüğüm bazı duygu ve söz verişleri neden bu kadar geriden takip ediyorum un hesabında, içinden çıkamadığım özeleştiri eleğimin bana söylettikleridir. Bir daha olmasın diye kendi içimde tekrarladıklarımın beynime kazınmış haliyse daha fazla iz bırakır tarzda beni sarsıyor ve sarsmalı ki unutmayayım. Çünkü her geri kalış bir tek benimle de sınırlı değildir, benim müsebbip olduğum gecikmelerin engel olduğu ilerlemelerinde hesabıdır.

Geriden takip etmeyi bıraktığım an biliyorum ki çok güzel şeyler olacak, beraber yürüdüğümüzün ütopyası bile çok güzel ve beni değiştirmeye yetiyor, beraber sorunlara müdahale edişimiz, güzellikleri beraber üretiyor oluşumuz şaheser görüntüler eşliğinde gözlerime inen perdeler oluyor.

Ben kendimi bildim bileli çalışmaya başlamışım, çalışmalarımı boş geçirmemek içinde kalıcı izlerin vurgularında bulunmuşum ama hiç bu kadarına denk geldiğimi hatırlamıyorum. Beni baştan saran değişim rüzgarını içinde barındıran esintiyle karşılaştığımı hatırlamıyorum, denizin yükselmesi gibi bu sefer değişmezsem bir daha zor olur, yenilirimin bilinciyle hareket ediyorum.

Sen çalışırken ben hınk deyip ses çıkarmamışım, sen terlerin mayalanmasında enerjini kullanırken ben güneşe kilimimi serip yatmamışım ama seni sen olmanı sağlayan ayırıcı özelliği devreye koymayı becerdiğini önce kendime sonra da sana hatırlatayım ki ikimiz de unutmayalım. Biz birimizi hatırladıkça ve hatırımızda tuttukça ilişkilerimiz ve iletilerimiz farklı olacaktır, bu farklılığı anlatan ne varsa hepsine kapıyı açık bırakıp yürümeye devam edeceğiz

İnsanların kendilerini yetiştirdiğinde neler yapabileceğinin canlı örneği yanı başınızdayken yaşamın ne kadar basit olduğunu düşünürsünüz ama hiçte öyle değil ve siz kendi başınıza kaldığınızda var olanın yüzde birini bile yapabilirseniz başarılısınız demektir. Efsaneleri yaratan insanların kahramanlıkları buradan da belli olur ki senin ulaşabildiğin bütün şeylere ulaşabilirsin ancak emek ile ve emeğin kıymetini bilmekle başarabileceğini de her seferinde hatırlatır.

Yapamam demek ancak tembel insanların veya spastik özürlü insanların işi dense de onların bile oturduğu yerden veya engelli halleriyle yapabilecek şeylerin oluğunu unutmamak gerekir, yani sözün özü herkesin yapabildiği bir şeyler vardır ve yapıldığında ise merhale kat edilir. Başarıların kaydedilişinde başlayan yarışa sende katılmış olursun katıldığın yarış seni ve çevreyi etkilemeye başladığı anda yaşam gerçek amacında yaşanmış olur.

Zaten insanlığın yürüyüş tarihçesinde; durmak nedir bilmeyen, büyük düşünen ve büyük davrananların sayesinde bu kadar güzelleşmemiş miydi? Bu insanların tarihe vurduğu damgaları aradan bin yıllar geçmesine karşılık bunları silmek ne mümkün, aksine hala canlılıklarını koruyor ve yaşamın ilerisine ışı tutmaya devam ediyor.
Kendi gözünü korkutanların, kendi kendilerine paranoyalar üretenleri değil, büyük düşünüp üstesinden gelenlerin düşünenlerin anlayabileceği bir mecra olduğu için biz büyük davrananlar ve büyük yapanlardan söz edeceğiz ve onları takip edeceğiz.
Ama empatisi olan, ama paylaşımı olan ve medeni, modern toplumun değerlerini koruyan özellikleri ardıl etmeden gözlemlemeye devam edeceğiz, katkımızı da sunmaya devam edeceğiz.

Büyük davranıp büyük yapanların icraatlarında mutlu gelecek ve mutlu ilişkiler olduğu için üretkenlik seviyesinin artılarına artı ekleyecek, onların motivasyonlarına sebep olduğundan üretilenlerin devamlılığını sağlayacaktır.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle