Çapulcunun Gezi Rehberi - Eylem Aydın Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Çapulcunun Gezi Rehberi kimin eseri? Çapulcunun Gezi Rehberi kitabının yazarı kimdir? Çapulcunun Gezi Rehberi konusu ve anafikri nedir? Çapulcunun Gezi Rehberi kitabı ne anlatıyor? Çapulcunun Gezi Rehberi PDF indirme linki var mı? Çapulcunun Gezi Rehberi kitabının yazarı Eylem Aydın kimdir? İşte Çapulcunun Gezi Rehberi kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Eylem Aydın

Yayın Evi: Hemen Kitap

İSBN: 9789756178584

Sayfa Sayısı: 176

Çapulcunun Gezi Rehberi Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Önce birkaç ağaç, sonra bir park, ardından bir şehir ve son olarak bütünüyle kocaman bir ülke... Çapulcunun Gezi Rehberi, Türkiye`nin öyküsüdür bir bakıma.

Occupygezi (direngezi), sadece birkaç ağacın öyküsü değildi aslında. Ağaçlar bu direnişin hem önderi hem de sembolü oldu. "İnsana Rağmen" hiçbir düşüncenin ve "Dayatmacı Yaşam Biçimi"nin karşılık bulamayacağını gördük hep beraber. Ve yine hepimiz şuna şahit olduk; hayal dahi edilemeyecek kadar zıt kutuplar, fikirler ve elbette insanlar, bir amaç için "tek yürek" oldu.

İşte bu kitapta yer alanlar, kendini tek bir amaç için sokağa atan yüzbinlerin hikâyesi.

Biz yüzbinlerin sesine kulak verip, bu anı ölümsüzleştirmek istedik. Bunu yaparken öyle şeylere şahit olduk ki; bu coğrafyanın insanına bir kere daha hayranlıkla şapka çıkarttık. Kırıp dökmeden sesini duyurmayı ve mizahı bir yöntem olarak seçen "Occupygezi"; Faşinismus`uyla, Toma`nın üst modeli Poma`sıyla, Ankara Tomalı (Tunalı) Hilmi Caddesi`yle, Everyday I`m Çapuling`iyle, Gazhane`siyle (Şişhane), Pomabahçe`siyle (Dolmabahçe), Gazılay`ıyla (Kızılay), Dövenpark`ıyla (Güvenpark) tarihin en değerli sayfalarında yer alacak.

Occupygezi, "Akılla, Zekâyla, Mizahla" direnmenin öyküsü...

Özetle, insanımızın muhteşem ince zekâsının önünde saygıyla eğiliyoruz...

(Tanıtım Bülteninden)

Çapulcunun Gezi Rehberi Alıntıları - Sözleri

  • Kavun gazı sıkın rakıyla eşlik edelim...
  • Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine...

Çapulcunun Gezi Rehberi İncelemesi - Şahsi Yorumlar

GENÇLİK VE YENİÇERİLİK Yeniçeri ruhunun, 1960 gece baskını hareketinden sonra yol bulduğu en korkunç sirayet sahası üniversite olmuştur. Davaya, kısa bir tarih ve hal muhasebesiyle girmeliyiz: Tarihimiz boyunca geçirdiğimiz nazik safhalar ve ölümdirim merhaleleri arasında iki üç yıl öncesine kadar tehlikelisi, cana kıyıcı bir mâna taşıyanı görülmemiştir. Ne Yıldırım Bayezid'in arkasından gelen Fetret Devri, ne Tanzimat sonrasi “Hasta adam" çığırı, ne Birinci Dünya Savaşını takip edici tasfiye geçidi, ne de İkinci Cihan Harbindeki ruhi ve iktisadi çöküş hengamesi, ne bir şey... Bugün, ortada, bizi dışarıdan toslayan veya zoru altında kıvrandıran hiçbir müessir yokken, topyekün geçmişin topyekün hesap gününe çatmış gibi bir hal içindeyiz. Yanıp kül olmuş, fakat şeklini kaybetmemiş, bir anda dağılarak havada savrulması için de en küçük rüzgarın kafi geleceği bir maddeyi andırıyor halimiz... Tam ifadesini Tanzimatta bulan, o günden bu yana da devre devre gelişen iç çöküşümüz, madde aleminde kurtarılmış bir istiklal rivayet ve tesellisinden sonra, ruh planında baş döndürücü bir uçurum derinliği kaydetti; ve kansız hastanın pudra ve düzgünle sıhhatlendirilmesi gibi, hep madde süsleri altında gizlenmek istendi. İkinci Cihan Harbine kadar fazla göze batmayan bu hal, Tanzimattan tam bir asir sonra, 1939'dan ileriye, İkinci Cihan Harbi içinde ve ötesinde açıkça su yüzüne ve deri üstüne çıkmaya başlamış, Demokrat Parti iktidarı boyunca bir takım köksüz madde imârlarıyla maskelenme ve galvanizlenmesine rağmen büsbütün azmış, hatta doğrudan doğruya mahud iktidara ait bir sorumluluk belirtmezken asıl sorumluların kendi günahlarını bu iktidarda göstermeleri neticesinde, bir de, gece baskınından ibaret, fikirsiz ihtilale zemin açmıştır. Neden davacı olduğunu bilmeyen ve marazı öz köklerine kadar ulaştıramayan fikirsiz ihtilal, günahın asli sahipleri hesabına çalıştığından habersiz, arizi temsilcilerini suçlamak gibi bir abes içinde, mevcut sahte muvazeneyi allak bullak edince bütün iç yaralar patlak vermiş ve açılan sahnelerden sosyalizma züppeliği altında komünizma tahrikçiliği, her türlü iman ve nizam düşmanlığı, korkunç bir güvensizlik ve şüphecilik, misilsiz bir hayvanlık ve şehevîlik, efsanelerde bulunmaz bir çıkarcılık ve suistimalcilik, bütün mafsal noktalarından kopuculuk ve bölünücülük, topyekün içtimai dertlere ve meselelere sırt çevirmiş ve yalnız satış kaygısına bağlı bir gazetecilik, hastanın başı etrafındaki sinekler gibi, dava dışı ve sadece günübirlik ihtiras hesaplarından anlar bir particilik, nihayet her şeyi ve her şüpheyi kapayıcı veba salgını çapında bir ahlaksızlık, birbiri peşinden sökün edip cemiyet meydanına dökülmüştür. İhtilalin deştiği yaradan akan şeyler. 27 Kasım 1973 yazar/necip-fazil-kisakurek / kitap/cerceve-5--51174 / GENÇLİK VE YENİÇERİLİK (zaimoğlu mehmet)

Bu kitabı kütüphaneden ödünç alıp okudum. Bol fotoğraf içerdiği için yarım saatte okumuştum. O günleri hatırlamak açısından güzeldi. (şule uzundere)

Gezi Parkı eylemleri sırasında sokaktaki %50 mi yoksa evdeki %50 mi olduğunu bilemem ama bu kitap ile geçmişe dönüp baktığımda gerçekten yaratıcı bir millet olduğumuzu bir kere daha anladım... Ve bu mizah diline bayılıyorum... Gezi zekâlı deyimi de sanırım o günlerde kullanılmaya başlamıştı. Kitap sadece o günlere dair zekice hazırlanmış mizahi duvar yazıları, pankartlar ve de tweetlerden ibaret. Özellikle de ilerleyen yıllarda sokak sanatı üzerine incelemeler yapmak isteyen araştırmacılara belge niteliği taşıyabilir. (Aytunç ÖZER)

Çapulcunun Gezi Rehberi PDF indirme linki var mı?

Eylem Aydın - Çapulcunun Gezi Rehberi kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Çapulcunun Gezi Rehberi PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Eylem Aydın Kimdir?

Eylem Aydın Kitapları - Eserleri

  • Çapulcunun Gezi Rehberi

Eylem Aydın Alıntıları - Sözleri

  • Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine... (Çapulcunun Gezi Rehberi)
  • Kavun gazı sıkın rakıyla eşlik edelim... (Çapulcunun Gezi Rehberi)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle