Çavuşoğlu: Afrika’yı az gelişmişlikle darbelerle ananlara inat birlikte yürüyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Afrika’yı az gelişmişlikle, iç savaşlarla, darbelerle anan bu kısır döngünden çıkmayacağını iddia eden çevrelere inat birlikte yürümeye devam edeceğiz. Çünkü biz Afrika’ya inanıyoruz." dedi.

GÜNCEL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi Bakanlar oturumuna katılarak bir konuşma yaptı.

Bu yılki zirvenin temasının “Birlikte kalkınma ve refah için güçlendirilmiş ortaklık” olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, kalkınma ve refah yolunu Afrikalı dostlarıyla birlikte yürümek, işbirliklerini geleceğe taşımak istediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, "Amacımız Afrika ile birlikte kazanmak, birlikte geleceğe yürümek. Bizim Afrika ile ilişkilere bakışımız stratejiktik, uzun vadelidir." ifadelerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 Afrika ülkesine 50 ziyaretle Afrika’yı en fazla ziyaret eden liderlerden biri olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Kültür, Sağlık, Milli Eğitim, Savunma başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız, TİKA, Diyanet, Kızılay ve sivil toplum kuruluşlarımız sahada kalkınma çabalarına güçlü destek veriyor. THY, Türkiye Afrika arasında bir dostluk köprüsü olmakla kalmıyor Afrika’yı dünyaya bağlıyor. Türk yatırımcısı Afrika’nın her yerinde kalıcı izler bırakıyor." ifadelerini kullandı.

Bu ay içinde Türk Devletleri Teşkilatı olarak Togo ve Burkina Faso’ya aşı bağışı yaptıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, teşkilat olarak farklı Afrika ülkelerine 2.5 milyon doz ilave aşı ulaştıracaklarını kaydetti.

Afrika’da barış ve istikrarın tesisi için çabaladıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Terörle mücadelede Afrika’ya desteğimiz arttırarak sürdüreceğiz. Bu vesile ile FETÖ ile mücadele yanımızda duran Afrikalı dostlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Çavuşoğlu, "Kalıcı barışın tesisi ancak siyasi istikrar ile olur. Bu nedenle seçilmiş iktidarların şiddet yoluyla el değiştirmesine karşı olduğumuzun altını çizmek istiyoruz. Hamdolsun tarihimizde sömürgecilik lekesi olmaya ülkeyiz. Afrika’yı az gelişmişlikle, iç savaşlarla, darbelerle anan bu kısır döngünden çıkmayacağını iddia eden çevrelere inat birlikte yürümeye devam edeceğiz. Çünkü biz Afrika’ya inanıyoruz." diye konuştu.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle