Cellular Nedir? iPad Modellerinde Cellular Nedir? Wi-Fi + Cellular Ne İşe Yarıyor?

“Cellular nedir?” sorusu birçok kişinin sorduğu bir soru. Apple Watch veya iPad alacaksınız. Seçeneklere bakıyorsunuz. Önce renk seçiyorsunuz. Ardından 32 GB veya 128 GB kapasitelerinden birisini seçiyorsunuz ve sizden iki seçenekten birisini seçmeniz isteniyor. Yalnız Wi-Fi bağlantısı isterseniz 1899 TL ödeyeceksiniz. Wi-Fi + Cellular istiyorsanız 2649 TL ödeyecekseniz. Cellular özelliği fazladan 750 TL fazla ödemenizi gerektiriyor. Bu fiyat 1899 TL’nin neredeyse %40’ına tekabül ediyor. Yani önemli bir fiyat artışı söz konusu. Bu özelliği kullanmayacaksanız neden %40 daha fazla ödeyesiniz.

BİLGİ SAYFASI
PAYLAŞ:

Cellular Nedir?

Neredeyse klasik Wi-Fi özelliği bulunan iPad modeli ile arasında 1000₺ üzerinde fiyat farkı olan Cellular özelliği içeren iPad için bu farkı vermeye değer mi? İşte bu konumuzda bu özelliği inceleyeceğiz. iPad satın almak isteyen müşteriler Apple'ın Resmi Türkiye mağazasında satın alma aşamasına geldiğinde alacakları iPad için aşağıdaki seçenekleri sırayla seçmek durumunda kalacaklar. Cellular nedir, ne işe yarar sorusunun çıkış alanı da bu satın alma adımlarında karşımıza çıkan seçenekten doğmuştur. Bir iPad Pro modelini satın almak istediğinizde;

  1. Model: 11 inç ekran veya 12.9 inç ekran modellerinden birisini seçmek zorundasınız. 12.9 inç model 11 inç modeline göre 1600₺ daha yüksek fiyatla satılmaktadır. Ekran konusunda boyuta takılanlar için neredeyse bir dizüstü bilgisayarının ekran boyutuna yakın 12.9 inçlik modeli satın alabilirler.
  2. iPad Pro Rengi: Uzay Grisi veya Gümüş renklerinden birisini seçebilirsiniz.
  3. Depolama: 128 GB, 256 GB, 512 GB veya 1 TB depolama alanı seçeneklerinden birisini satın alabilirsiniz.
  4. Bağlantı Özellikleri: Sadece Wi-Fi bulunan modelin yanında Wi-Fi + Cellular olan iPad modelini de satın alabilirsiniz. Düz Wi-Fi modeli ile Cellular donanımına sahip olan iPad Pro modeli arasında 1200₺ fiyat farkı bulunmaktadır.

Cellular Ne Demek? Cellular Ne İşe Yarıyor!

Cellular = Hücresel anlamına gelmektedir. Akıllı telefonlarımızda kullandığımız operatörlerin sağladığı şebeke bağlantısı hücresel veriyi kullanmamızı sağlamaktadır. Bunu kısa bir örnekle açıklamaya çalışalım. Yüksek internet kotalı akıllı telefon hattımızın olduğunu varsayalım. iPad Pro modellerinden Cellular özelliği bulunan cihazı satın alırsanız, operatör hattınızı bu tablete takarak interneti hattınız üzerinden kullanabilirsiniz. Bunun yanında iPad'inizi bir telefon gibi kullanabilir, arama yapıp çağrıları cevaplayabilirsiniz. Cellular nedir, ne işe yarar, Wi-Fi ile arasındaki fark nedir sorusunun yanıtını aşağıdaki görselle net olarak açıklayabiliriz. Cellular özelliği hücresel şebeke üzerinden internete girebilmenizi sağlarken Wi-Fi ise evde veya destekleyen mekanlarda modemler vasıtasıyla internet kullanımınızı desteklemektedir.

Cellular Özelliği İçin SIM Kart Zorunlu mu?

Evet. Cellular özelliğini tabletinizde tam olarak kullanabilmek için yurtiçinde hizmet veren GSM şirketlerinden bir hat alabilir ya da Apple SIM kartını kullanabilirsiniz.

Apple SIM nedir? Avantajları nelerdir?

Apple SIM, Apple’ın 180 ülkede anlaştığı operatörlerde çalışabilen global sim kartıdır. Apple SIM’in avantajı, çok ülke geziyorsanız tek simle her yerde oparatörlerle anlaşma yapmanıza gerek kalmadan, onların tarifelerinden yararlanarak internete girebilmenizi sağlamasıdır. Bazı cihazların içinde yerleşik olarak vardır. Yoksa siz Apple Store’lardan satın alabilirsiniz.

İnternete Girebilmek İçin Cellular Şart mı?

Hayır. Tabletinizde internet kullanabilmek için Cellular özelliğinin olması zorunlu değil. Zira Wi-Fi özelliğiyle birlikte tabletinizle internet ağı olan her mekanda rahatlıkla sörf yapabilirsiniz. Sadece internet kullanımı için Cellular alacaksanız eğer bu kadar fiyat farkını vermeniz lükse kaçacaktır. Kaldıki kendi telefonunuzda bulunan internet verisini de "Kişisel Erişim Noktası" üzerinden izin vererek tabletinizde kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle