Kasap ve berbere uğradım!

Elektrikte son zamlar, yaşamımızda önemli bir değişikliği de beraberinde getirdi.

Son zamlarda cep yakan faturalara tepkiler devam ederken şöyle bir esnafla sohbet edip, durum ne olur diye sorduğumda aldığım cevaplar hayli ilginçti.

Girdiğim Kasap dükkanında et'in fiyatını sordum!.

Kasap, "Et elektrikten de ucuz, yakıttan da ucuz, doğal gazdan da ucuz" dedi sonra da ekledi...

"Geçmişte evin en zaruru ihtiyacı olan buzdolabılar lüks tüketim malzemesi olarak kayıtlara geçiyordu. Şimdi biz kasaplar için de öyle. Kestiğim eti tüketmem lazım, kaldımı dolaba koymam lazım, dolap da çalıştırmam lazım, dolap ise elektrikle çalışıyor, elektrik de çok fahalı" dedi.

Kasaptan çıkıp hemen karşısında bulunan her ay ortalama iki defa uğradığım kuaföre geçtim; selam sabah derken, berberimin moralinin hayli bozuk olduğunu gördüm, 'hayırdır yüzün asık, moralin bozuk' diye sordum!

Duyduğum cevap en az kasabınki kadar ilginçti.

-Sabah iki genç geldi. Saçlarını yıkatıp, fön çekmek istediler.

"Su'yum soğuk, fön makinam arızalı deyip, genç müşterileri kovmaktan beter ettim" dedi.

-Neden, sular mı kesik dedim..

Berber, "Su var ama arkadaşların saçlarını yıkayıp, fön çekmenin yüzü astarından fahallıya patlar" dedi.

-Canım ne olacak altı üstü bir su, bir fön ne olacak ki dedim.

Berber hıncını benden çıkarırcasına faturayı kesti: Dada önce 25 liradan aldığımız şampuan 100 lira olmuş, elektrik almış başını gitmiş, spreyi- jölesi ateş pahası. 3 koltuklu dükkanıma kiramın iki katı elektrik faturası gelmiş. Saçı yıka sonra da 20-25 dakika fön çek, jole ve sprey kullan sonra da adamdan 50 lira iste. Adam demez mi abi ne yaptın altı üstü bir saç yıkattın fön çektin. Doğru saç yıkattım fön çektim, ya bunun bana ne kadar yazdığını biliyormusun? bilemezsin tabi. Son iki ayda malzemelere % 300 zam geldi. Gel de çalış, para kazan ve evini geçindir. Halimiz zor kardeşim, hem de çok zor" deyip, derinden derine bir iç çekti!. 

Aldım cevabımı ensemi kaşıya kaşıya arkama bile bakmadan döndüm. Çıkarken hemen bitişikte bulunan bakkala girip, hal hatır sormaya cezareti kendimde bulamadım. 

 

 

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle