CHP'li yöneticilerden CHP'nin ahıra çevirdiği Camii önünde ilginç çıkış

CHP'nin tek parti iktidarında ahıra çevirdiği tarihi Bitlis Ulu Camii önünde halka hitap eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, " Ulu Camiyi yıktırtmayız" derken CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ise "Bu cami çok şeye şahitlik etti" dedi.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Sabah saatlerinde Bitlis’e gelen heyet, esnafları ziyaret ederek, dere üstü ıslah projesi hakkında esnafın görüşlerini aldı. Heyet daha sonra Bitlis Ticaret ve Sanayi Odasına geçerek Oda Başkanı Davut Tezcan’dan yapılan çalışmalar ve esnafın son durumu hakkında bilgi aldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara Milletvekili Tekin Bingöl ile 16 milletvekili ve partililer ile birlikte Bitlis’e geldi.

CHP Heyeti TSO’daki bilgilendirme toplantısının ardından Ulu Cami Meydanı'nda kendilerini bekleyen esnaflara seçim otobüsü üzerinden seslendi.

Cumhuriyet döneminde CHP'nin tek parti iktidarında ahıra çevrilen tarihi Ulu Camii önünde halka hitap eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Buradan bir kez daha söylüyorum, Ulu Camiyi yıktırtmayız. Tarihi çarşıyı yıktırmayız. Buraları bir tane milletvekiline, ‘Erdoğan Şahsım Hükümetine' yem etmeyiz." dedi.

Öztrak, Dere Islah Projesi kapsamında tarihi camilerin de yıkılacağını belirterek, “Erdoğan Şahsım Hükümeti Bitlis’e çökmeye kalkmış. Ne Ulu Cami dinliyorlar ne Şerefiye Camisi ne Cumhuriyetle yaşıt okul dinliyorlar ne de tarihi çarşı dinliyorlar. Daha dün size onarttığı tarihi çarşıyı bugün yıktırmaya çalışıyorlar. Niyetleri halis olsa sadece dereyi ıslah edip Eskişehir’deki Porsuk çayı gibi bu alanı güzelleştirmek olsa tamam. Ama böyle bir niyetleri yok. Bunların gözünü rant bürümüş. Sadece rant değil, define arıyorlar. Buraları yıkıp altında define arıyorlar." diye konuştu.

Daha sonra konuşan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yapılan bu hukuksuzluğun cevabının sandıkta verilebileceğini ifade etti.

Bingöl, tarihi Ulu Camii'nin çok şeye şahitlik ettiğini vurgulayarak, "Bu topraklar, bu meydan çok şeyi gördü çok. Şurada 840 yıllık ulu mabed var ulu cami. Hepimizin hatıraları var. Dillerde dolanan Bitlis'te 5 minarenin birisi burada. Bugün bu minarenin üstünde Bitlis işgal edilirken sıkılan kurşunların izleri var. Karşımda ‘Sahipsiz Memleket’ yazan pankartı görüyorum. Bu ülkenin bir karış toprağı sahipsiz değildir. Bu ülkenin hiçbir insanı sahipsiz değildir. Çünkü bu ülkenin insanı onurludur, gururludur, şereflidir. Haysiyetleri için yaşarlar. Bizim en büyük güvencemiz sizlersiniz. Halk ayağa kalktı mı hakkını aramaya başladı mı halk zulme direndiğinde kazanır. Zulme karşı boyun eğdiğinde değil. Burada güç sizsiniz. Halkın gücü her türlü olumsuzluğu bertaraf eder. Gücünüzü kullanacaksınız. Gücünüz 24 ayar altın niteliğindeki oylarınızdır. Bunu sandıkta kullanarak bu zulme dur diyeceksiniz.” dedi.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise CHP heyeti olarak günlerden beridir bölgede çeşitli ziyaretler gerçekleştirdiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Dün Siirt’te, bugün Bitlis’teyiz. Buradan Bingöl, Muş ve Diyarbakır ile birlikte gezimizi sonlandıracağız. Türkiye’de herkes mağdur, herkes perişan. Bitlis’te de gözüküyor ki hukuk askıya alınmış. Devlet çeteye teslim edilmiş, adeta mafya ile yönetilir duruma gelmiş. Her alanda öyle. Bilin ki onların mafyası, hukuksuzluğu varsa bizim de eğilmez boyunlarımız var.”

Heyet daha sonra Bitlis’teki esnafları ziyaret ederek buradan Tatvan ilçesindeki programlarına geçti. Tatvan'da Ticaret Odası, esnaf odası ve esnaf ziyaretinin ardından ilçeden ayrıldılar.

Tek parti döneminde ne olmuştu?

Türkiye'de 1923-1945 yılları arasında CHP tek siyasal partiydi. Tek parti döneminde Türkiye'nin birçok ilinde olduğu gibi Bitlis'te de camiler ahıra çevrilmişti.

Dönemin görgü tanıkları, Ulu Cami, Aynel Barut Camii, Aşağı Kale Camii ve Hatuniye Caminin ibadete kapatıldığını ve içerisinde hayvanların barındırıldığını söylemişti.

Yine büyük çoğunluğu tek parti döneminde olmak üzere 3 bin 900 vakıf eseri satılırken bunların 2 bin 815'ini camiler oluşturdu.

Dönemin CHP yönetimi bilinçli ve planlı bir şekilde ülkedeki cami sayısını azaltmak için hareket ediyor ve bunu fiilen uygulanmaya koyuyordu.  

Camilerin bu durumuna itiraz eden Müslümanlar ya tutuklanıyor ya da şehid ediliyordu. Sadece doğu bölgesinde yaklaşık 5 bin âlimi idam edildi.  

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle