Çocuklarda Küfür Etme Alışkanlığı

Yaptığınız, söylediğiniz ya da yapıldığında beğendiğinizi belirttiğiniz her davranışınızın çocuklar için oldukça önemli olduğunu unutmamanız dileğiyle.

Küfür etmek, çocuğun kızgınlığını ve öfkesini kaba bir şekilde toplum içinde argo kelimelerle dile getirmesidir. Nitekim yaşı küçük olan çocuklar kullandıkları kelimeleri çevresindeki kişilerden ve ailedeki büyüklerden öğrenirler.

Çocukların öğrendikleri küfürleri kullanıyor olmalarının birçok farklı nedeni olabilir fakat çoğu zaman anlamını bilmeden, dikkat çekmek veya öfkesini göstermek için küfür edebilmektedirler. Çocukların küfürlü konuşmalarına biz yetişkinler doğrudan biz neden olmasak da onları bu türde konuşmaya cesaretlendirmiş olabilir veya küfür ettiklerinde onların istedikleri, hoşlarına giden tepkileri veriyor olabiliriz.

Çocuklarda küfür etme davranışının ortaya çıkmasının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Çevrede küfür eden kişilerin model alınması.
 • Özellikle anne baba gibi birinci derece bakım verenlerden ilgi görmeyen çocuklarda Dikkat çekmek amacıyla küfür ederek ebeveynlerinin kendisiyle ilgilenmesini sağlama.
 • Küfür etmeyi bir savunma biçimi haline getirme.
 • Büyümüz olmanın bir sembolü olarak kendini ortaya koyma çabası.
 • Akranları tarafından kabul edilebilme ve baskınlık kurabilme amaçlı.

Çocuklarda dikkat çekme arzusu çok fazladır. Özellikle olumlu davranışlarıyla yeteri kadar ilgi çekmeyip, takdir edilmeyen çocuk, ilgi çekmek için olumsuz davranışlara yönelebilir. Varlığını ancak bu tür davranışlarla ortaya koyacağına inanırsa, küfür gibi olumsuz davranışları tekrarlar. Ebeveynleri iyi ve olumlu davranışları sıradan, doğal şeyler gibi karşılamayıp, çocuğa gereken takdir ve ilgiyi göstermeleri çok önemlidir. Ailelerin çoğu zaman muzdarip olduğu ve başa çıkmakta zorlandığı Küfür etme davranışını önlemek için öncelikle;

 • Çocuğunuza güzel örnek olun. Çocuk sizi taklit ederek öfkesini uygun yollarla kontrol altına alabilmeyi öğrenir. Çocuğun yanında uygun kelimeleri seçerek kullanın.
 • Çocuğunuzun kızgınlık ve kırgınlığını rahatça ifade edebilmesine izin verin. Duygularını rahatça ifade edebilen çocuk daha az küfürlü söz kullanacaktır.
 • Çocuğunuzu dövme, bağırma, tehdit etme gibi cezalandırıcı yaptırımlar uygulamayın.
 • Çocuğunuzla kullandığı küfürlü sözcükler hakkında konuşun. Uygun olmayan sözcüklerin yerine, kabul edilebilir sözcükleri kullanması için çocuğu bilgilendirin. Güzel sözcükler kullandığında takdir edin, övgüde bulunun.

Yaptığınız, söylediğiniz ya da yapıldığında beğendiğinizi belirttiğiniz her davranışınızın çocuklar için oldukça önemli olduğunu unutmamanız dileğiyle.

Menekşe Karaboğa

Menekşe Karaboğa, 2017 yılında Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans eğitimini tamamlamasının hemen ardından Klinik Psikoloji tezli yüksek lisans eğitimine başlamış ve başarıyla tamamlamıştır. Y

YORUMLAR

 • Kardeşim çocuk aileden çevreden ne görürse odur , yapıyorlar yapıyorlar sonra geçim sıkıntısı başlıyor baba çalışıyorsa annede çalışıyor çocuk komşuda orada burada büyüyor. İster istemez çevresi çocuğun çevresi küfür ile iletişim sağlıyorsa olacağı budur.

  Youtube'de izledikleri fenomenlerin ağızları çok mu temiz sanki ! Ailede bitiyor.

  çok güzel bir konu Özellikle ebeveynlere yönelik olarak daha da ayrıntılı devamı gelmesi dileği ile

  çok önemli bir konuya değinmişsiniz..küfür çocuklar arasında resmen salgin hastalık gibi yayılmış..keşke bu yazıyı tüm aileler okusa

Yorum Ekle