Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi Günü Mardin'e Geliyor

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin en büyük 4'üncü hidroelektrik santrali'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla cumartesi günü açılacağını açıkladı.

MARDİN

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin en büyük 4'üncü hidroelektrik santrali'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla cumartesi günü açılacağını açıkladı.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye'nin en büyük 4'üncü hidroelektrik santrali olan ve tam kapasite ile enerji üretimine başlayan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nın açılışının coşkulu kalabalığın katılımıyla cumartesi günü açılışının gerçekleşeğini söyledi.

Mardin'de görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileriyle Valilik Nişli Toplantı Salonu'nda bir araya gelen ve yapılacak açılış programıyla ilgili bilgiler veren Vali Demirtaş, Türkiye'nin ekonomisine önemli bir kaynak ve kilometre taşlarından biri olacak olan Dargeçit ilçesi sınırlarında bulunan baraj bölgesinde hummalı çalışmaların hassasiyet ile sürdüğünü, Mardin'e ve Mardinlilere yakışır bir karşılama ile Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı coşkulu bir kalabalıkla karşılamaya hazırlandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara üzerinden Batman'a oradan da Dargeçit'te bulunan baraj bölgesine geçeceğini kaydeden Vali Demirtaş, "Mardin Milletvekillerimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, STK temsilcileri ile birlikte coşkulu bir kalabalığın katılımıyla Sayın Cumhurbaşkanımızı Mardin'e ve Mardinlilere yakışır bir şekilde karşılayacağız" dedi.

CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 12:30'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Mardinli hemşehrilerimizle birlikte şehrimizin sınırları içerisindeki dev bir projenin açılışı için ağırlayacağız. Ülkemizin en büyük 2. barajı, Türkiye'nin 4'üncü büyük hidroelektrik santrali olan ve 20 milyar liraya mal olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı'nın açılışını coşkuyla gerçekleştireceğiz. Mardinli Sanatçımız Berdan Mardini'nin vereceği konser ile başlayacak olan açılış merasiminde Sayın Cumhurbaşkanımız orada toplanan kalabalığa da hitap edecektir. Bizler de Mardinliler olarak her zaman olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı en güzel şekilde karşılamak için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Kadim şehrin insanları olarak bizlere yakışan misafirperverliğin en güzel örneğini göstermek için bütün hemşehrilerimizi açılış alanına davet ediyoruz. Cumhurbaşkanımızı kentimizde ağırlayacak olmak bizim için onur ve gururdur. Bu vesile ile tüm hemşerilerimizi Cumartesi günü saat 12:30'da baraj alanında yapılacak açılışa davet ediyoruz. Vatandaşlarımızın tören yerine transferi konusunda gerekli bütün tedbirler ve ulaşım ihtiyaçları sağlanacaktır" diye konuştu

BONCUKLU TARLA İLE DARA MARDİN'DEKİ TUZİMDEKİ KAZANIMLARINI ARTTIRACAK

Mardin'in sorunları ve çözüm yollarına yönelik basın mensuplarıyla görüş alışverişinde bulunan Vali Demirtaş, Dargeçit'te bulunan ve tarihi geçmişi Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe'den daha eski olan Boncuklu Tarla'nın Dargeçit'in tarihi, kültürel ve sosyal zenginliğine yol açacak önemli bir kazanım olduğunu, Boncuklu tarlanın Etrafının çevrelenmesi çalışmalarına başlandığını gerekli çalışmalara hız verilerek, turizme kazandırılacağını söyledi.

Tarihi Dara Antik şehrinin Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonların arasında yer alacak önemi bir turizm merkezi haline getirmek için yeni proje ve yatırımlarla Dara'nın tanıtımına destek olmaya devam edeceklerini kaydeden Vali Demirtaş, Dara'yı gezmeye gelen misafirlerin gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesis ve fiziki altyapıya yeni yatırımlarla tarihi şehre olan ilgiyi arttırmaya çalışacaklarını kaydetti.

Kızıltepe'ye yeni bir otogar yaptırıldığını, Mardin'e ise dev bir sebze hali oluşturulacağını kaydeden Vali Demirtaş, Mardin'in şehir içi ulaşımını rahatlamasına vesile olacak kavşak yenileme ve revizyonu çalışmalarına da yakın tarihte başlanacağını ifade etti.

Tarihi şehrin girişinde bulunan hava radar geçişindeki göcükün giderilmesi için çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Vali Demirtaş, yolun haftasonuna kadar geçişlere açılacağını, çıkışların ise yoldaki çalışmaların tamamlanana kadar İl Jandarma geçiş yolu üzerinden sağlanacağını aktardı.

Mardin'e yeni bir fuar ve kongre merkezi kanadırılması için yer ve arazi bakma ve değerlendirme çalışmalarına devam edildiğini anlatan Vali Mahmut Demirtaş, ilgili sektör temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin de görüşlerine önem verilerek, fuar merkezin arazi imkanları ve lokasyon önemi de gözönünde bulundurularak en uygun yere kurularak, kısa sürede şehre kazandırılacağını kaydetti

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle