Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erbakan'ın vazgeçilmez gördüğü Başkanlık sistemini ülkemize kazandırdık

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, " (Necmettin) Erbakan'ın milli iradenin egemenliğinde vazgeçilmez gördüğü Başkanlık sistemini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkemize kazandırdık." dedi.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından "İlim, Fikir ve Devlet Adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan" başlığı ile Ankara'da düzenlenen 4. Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'na video mesaj gönderdi.

Erdoğan, merhum Necmettin Erbakan'ı sadece Türkiye ve Türk siyaseti üzerinden okumanın onun yarım asırlık mücadelesini dar kalıplara hapsetmek olduğunu söyledi.

Erbakan'ın ilk günden beri davasının esasının şefkat, hedefinin de tüm insanlığın saadeti olduğunu söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Gerek 1990'ların başında ESAM'ın öncülüğünde başlatılan Müslüman Topluluklar Birliği kongreleri, gerekse 1997 yılında kurulan D-8 teşkilatı, merhum Erbakan'ın bu küresel vizyonunun en somut örnekleridir. Hocamızın İslam alemine yaptığı eşsiz katkılardan biri de hak ve batıl mücadelesinde, hak ve adalet arayışlarında Müslümanları demokratik sivil siyasete teşvik etmesidir. 'Siyaseti önemsemeyen Müslümanları, Müslümanları önemsemeyen siyasetçiler yönetir' diyen Erbakan, ziyaretine gelen kanaat önderlerine mücadelelerini meşru zeminde sürdürmeleri gerektiğini ifade etmiştir." dedi.

Erbakan'ın, "istikbalin teminatı" olarak gördüğü gençlere çok büyük ihtimam gösterdiğini aktaran Erdoğan, onun ayrıca "Bir milletin asıl gücü topu, tüfeği, tankı değil, imanlı ve inançlı gençliğidir" diye tarif ettiği feragat ehli ve fedakar bu neslin yetişmesi için, ömrünün sonuna çalıştığını ve çabaladığını dile getirdi.

"Kendi davasını savunmuş, daima kendi ideallerinin peşinde koşmuştur"

Erbakan'ın hayatına ve mücadelesinde öne çıkan hususun onun özgünlüğü olduğunu belirten Erdoğan, onun, mevcut siyasi akımlara eklemlenmek yerine millete üçüncü bir yol önerdiğini dile getirdi.

Erdoğan, "Kendi davasını savunmuş, daima kendi ideallerinin peşinde koşmuştur. Kurucusu olduğu Milli Görüş, ilhamını medeniyet değerlerimizden alan, milletin kadim değerlerinden beslenen, ayağı hep bu topraklara basan yerli ve milli bir harekettir. Bu hareketin hedefi ise Türkiye'nin istiklalini ve aziz milletimizin istikbalini savunmak, Müslümanlarla birlikte tüm insanlığın huzur ve selameti için mücadele etmek olmuştur. Erbakan Hocamız bu süreçte birileri tarafından hayalperest olarak nitelense de iddialarından ve hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir. Yeniden büyük Türkiye ve yeni bir dünya diyerek sembolleştirdiği davasına son nefesine kadar sahip çıkmıştır." diye konuştu.

"Erbakan'ın milli iradenin egemenliğinde vazgeçilmez gördüğü Başkanlık sistemini ülkemize kazandırdık"

Erdoğan, Erbakan'ın hayalini kurduğu, uğruna ömrünü adadığı, çile çektiği ideallerinden önemli bir kısmını son 19 yılda gerçeğe dönüştürdüklerini vurguladı.

Erdoğan, ""28 Şubat döneminin evlatlarımızı maruz bıraktığı adaletsizlikleri ortadan kaldırarak, kılık-kıyafet üzerindeki yasaklara son verdik. İmam Hatip okullarının kapısına vurulan prangaları parçalayıp attık. Milletin üniversitelerini hiçbir ayrım yapmadan milletimizin evlatlarının tamamına açtık. Erbakan'ın milli iradenin egemenliğinde vazgeçilmez gördüğü Başkanlık sistemini, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkemize kazandırdık." diye ekledi.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle