Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Müjdeler Bekleniyor

AK Parti 7. Olağan Kongresi 18 Ocak Pazartesi Günü gerçekleştiriliyor. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video-konferans aracılığıyla Mardinlilere hitap edeceği kongrede gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mardinlilere vereceği müjdelere çevrildi.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Mardinliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı konuşmasında Mardin kamuoyunun beklentisi içerisinde olduğu sorunların başında; Artuklu Üniversitesi bünyesinde kurulması beklenen Mardin'e Tıp Fakültesi müjdesi, Şehir içi ulaşımı rahatlatması açısından Mardin Çevre Yolu Projesi, Tarım üreticilerin kangrenleşmiş sorunu olan elektrik sorununu kökten çözüm sağlayacak olan GAP Sulama Kanalları'nın biran önce tamamlanması sıralanıyor.

"TIP FAKÜLTESİ MÜJDESİ BEKLİYORUZ"

 


Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce iki kez ertelenen kongreye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi video-konferansla katılacağına işaret eden Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan, "Cumhurbaşkanımızın şehrimizi ziyaret edecek olması heyecanı içerisindeydik ancak malum pandemi süreci nedeniyle bu ziyaret dijital ortamda gerçekleşecek. Sayın Cumhurbaşkanımızdan sevdiği ve önemsediğine inandığımız kadim şehrimize Tıp Fakültesi kurulmasına yönelik müjde vermesi beklentisi içerisindeyiz. Çevre il ve ilçelerden gelen hastalarında geldiği yaklaşık 1 milyon 500 binin üzerinde nüfus 3. basamak sağlık hizmeti olan tıp fakültesine ihtiyaç duymaktadır. Türkiye’de 60 ilde 111 tıp fakültesi olmasına rağmen 26. büyük şehir olan Mardin’de olmaması büyük bir eksikliktir. Her yıl tüm poliklinikler itibarıyla Mardin’de 4 milyon 366 bin 660 muayene yapılmakta, bunların 30 bini başka yere sevki gerçekleştirilmektedir. Bu sevklerden bin 958 tanesinin acil servislerden çevre illere yapılması ciddi bir sağlık hizmetine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Rakamlardan açıkça anlaşılacağı gibi Mardin’de tıp fakültesinin açılması bir zaruret halini almıştır. Mardin halkı olarak bu müjdeyi Sayın Cumhurbaşkanımızdan bekliyoruz" diye konuştu.

"GAP SULAMA KANALLARI BİRAN ÖNCE BİTİRİLMELİ"

 

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter ise; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Mardin adına en büyük beklentilerinin GAP Sulama Kanalları'nın biran önce tamamlanması, Mardin'e Tıp Fakültesi ve Çevre Yolu Projeleriyle ilgili müjde vermesinin heyecanı içerisinde olduklarını söyledi.

Mardin AK Parti il kongresine telekonferansla katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan GAP'ın tamamlanması için çağrı yapan Ortadoğu'nun en büyük Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi başkanı Mehmet Şerif Öter "46 Yıl önce temeli atılan ve son aşamaya gelen ve bitirilmesi için 1.400 milyar TL. Ödeneğe ihtiyaç duyulan GAP'ın tamamlanması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın emir ve talimat vermelerini bekliyoruz.

Öter "Mardin ovamaz dünyanın en verimli, bereketi topraklarına sahiptir. Son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle yeraltı su kaynakları azalmakta ve gün geçtikçe daha derine çekilmektedir. Mardin çiftçilerimiz çaresizlikten kendi imkanlarıyla kazdıkları sulama kuyuları yer yer 500-600 metrelere ulaşırken; GAP kapsamında bulunan ve kaynağı ülkemizin topraklarından çıkan, Fırat ve Dicle Nehri suları basra körfezine akıyor. Günümüz dünyamızda tarım ürünleri tüm insanlık için temel ihtiyaç ve devletler için stratejik bir duruma gelmiştir. Temel geçim kaynağı tarıma dayalı olan Mardin ilimizin onbinlerce çiftçisi Tarımda kullanılan yüksek elektrik maliyetleri nedeniyle büyük maddi sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle milli üretim olan tarım ürünlerimizde büyük ölçüde verim kaybı yaşanmaktadır. Temennimiz Son aşamaya gelen GAP'ın ve Derik üçyolu'na kadar ulaşan GAP Sulama Kanalları'nın Kızıltepe Ovasına ulaştırılması için biran önce tamamlanmasıdır. Her yıl insanlarımızın ölümüne neden olan ağır tonajlı araçları şehrin dışına çıkaracak çevre yolu projesi ve Tıp Fakültesi olmayan tek büyük şehir olma unvanımızı sonlandıracak olan Mardin Tıp Fakültesi müjdesi ise bizleri ve bütün Mardinlileri sevindirecektir." dedi.

Mardinli vatandaşlar da Mardin'de ve bağlı ilçelerde şehir içi ulaşımında dikkat çeken araç yoğunluğuna çözüm olacak Mardin Çevre Yolu Projesi'nin hayata geçirilmesi için defalarca dile getirdikleri talebin artık icraata dönüşmesinin zamanının geldiğine işaret ederek, ağır tonajlı araçların şehir içi güzergahları kullanarak trafiği içinden çıkılmaz bir çileye dönüştürdüklerini, Ağır tonajlı araçların şehrin içerisine girmeden gidecekleri merkezlere yönlendirecek olan Çevre Yolu Projesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan müjde beklediklerini ifade ettiler.

YORUMLAR

  • Çılgın projeler değil GAP projesine ihtiyacımız var. Gap İstanbul için çok faydalı çünkü insanlarımız döner İstanbul'un yükü hafifler. Çılgın projelerin kimseye faydası yok bu durumda.

Yorum Ekle