Danıştay'dan Yeşilli Kararı! Kentsel dönüşüm projesini iptal ettirdi

Mardin'in Yeşilli ilçesindeki iki mahalle ile ilgili Danıştay kararını açıkladı. Danıştay, mahalle sakinleri üzerine bölgenin riskli alan ilan edilmesi kararını iptal etti.

GÜNCEL

Danıştay, Yeşilli Gül ve Tepebaşı Mahallelerinde bulunan bölgeyi Cumhurbaşkanlığının riskli alan ilan ettiği kararı iptal etti.

Mardin'e bağlı Yeşilli ilçesinde bulunan Gül ve Tepebaşı mahallerinde yer alan bazı bölgelerin riskli alan ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kururu kararı 26 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mahalle sakinleri herhangi bir siyasi aidiyetleri olmadığını sadece evlerini ve yeşili korumak istediklerini ifade ediyor.

Ayrıca kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını belirterek, eğer yapılacaksa da yerinde dönüşüm yapılmasını ve haklarının verilmesini istiyor. Bu konuda da uzlaşmaya hazır olduklarını sözlerine ekliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI ACİL KAMULAŞTIRMA KARARI ALMIŞTI

Mardin ili Yeşilli ilçesi sınırları içinde yer alan bazı taşınmazların üzerlerindeki yapılarla birlikte, afet riskinin bertarafı, sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarınını oluşturulması amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararı verildi. Mardin ili Yeşilli için verilen kamulaştırma kararı bugünkü 31741 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Ne olmuştu?

Gül ve Tepebaşı mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında belirlenen mülk sahiplerinin onayı olmadan binaların yıkımına başlandığı iddia edilmişti. Mahalle sakinlerinin yıkıma karşı çıkması üzerine meskenlerin elektrik ve suları kesilerek boşlatılmaya zorlanmıştı.

O dönemde Yeşilli ilçe Belediye Başkanı Hayrettin Demir sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada hak sahipleri ile anlaştıklarını iddia etmiş, mahalle sakinleri ise anlaşmayı kabul etmediklerini beyan etmişti.

Son olarak Deva Partili Emin Ekmen konuyu göndeme getirmiş ve oradaki haksız uygulamalara tepki göstermişti.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle