Defineciler tarihi mezarlıkları tahrip ediyor

Bitlis'te tarihi mezarlıklara giren defineciler hem mezarları kazıyarak tahrip ediyor hem de tarihi mezar taşlarını söküp götürüyor.

GÜNCEL

Hayatın sadece dünya malından ibaret olduğu anlayışıyla hareket eden defineciler, etrafı tahrip ediyor.

Tarihi mezarlıklara altın gömülmüş düşüncesinde olan defineciler, pervasızca mezarlıkları tahrip ediyor.

Kimi zaman cami duvarını, minaresini, kimi zaman bir mezar taşını, kimi zaman büyük zatların mezarını, kimi zaman da hedef gözetmeksizin işaret gördükleri her yeri yıkıyorlar.

En çok tahrip ettikleri yerlerden birisi de tarihi mezarlıklar. 5 bin yıllık tarihe sahip Bitlis'in en eski mezarlığı olan Muştakbaba Asri Mircatlık Mezarlığı, defineciler tarafından tahrip ediliyor.

Hazreti Zülküf Peygamberin makamının da bulunduğu mezarlıkta defineciler, mezar taşlarını kırıyor, kimi mezarları da kazıdıkları görülüyor.

Bu tür manevi ve tarihi yerlerin korunma altına alınması gerektiğini belirten yöre halkı, bugüne kadar yapılan tüm tahribatlara rağmen önlem alınmadığını belirtiyorlar.

Tarihi mezarlıkların korunması için acilen önlemler alınması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, bu tür manevi yerlerde bu tahribatı yapan definecilere ve tarih kaçakçılarına yönelik ciddi bir çalışma yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle