Dengbej Mehmet Tavşan Vefat Etti

Bölgemizin tanınmış Dengbêjlerinden Mehmet Tavşan Vefat etti. Yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle kaldırıldığı hastanede vefat etti.

Kürd kültürünün en eski sözlü edebiyatı olan Dengbêjlik sanatının başarılı icralarından sevilen seslerden Mehmet Tavşan, yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu.
 
Xurs aşireti / Yedikardeş (Heftêxwehan köyü nüfusuna kayıtlı olup, Kızıltepe Tepebaşı Mahallesi'nde ikamet eden ve uzun yıllar bölgede yaşanan aşkları, ölümleri, özlemleri, barış, siyaset ve sevdalar  gibi her konuda kılam üretmiş. Özel gün ve gecelerde bunları seslendirerek bölgenin yaşayan önemli denkbejlerinden olan Mehmet Tavşan'ın erken ölümü sevenlerini derinden üzdü.
 
Mardin'in genç ses sanatçısı Sadullah Tavşan'ın da babası olan Mehmet Tavşan, Yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Burada Anjio olan Tavşan, uygulanan tedavinin ardından geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ettiği öğrenildi.
 
Merhumun cenazesi Kızıltepe'ye getirilerek defnedldi. Merhum Mehmet Tavşan için Kızıltepe Atatürk Mahallesi Mehella Perekêta) Taziye evi'nde taziye kuruldu.
 
Mardin Life Ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, geride kalan ailesi ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Bir 1 kişi görseli olabilir

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle