Deniz Poyraz’ın öldürülmesi Mardin'de protesto edildi

HDP İzmir İl binasında Deniz Poyraz’ın öldürülmesi Mardin'de protesto edildi.

POLİTİKA
PAYLAŞ:

HDP Mardin İl Başkanlığı tarafından organize edilen protesto eylemi il binasının önünde düzenlendi.

Ahmet Türk'ün de katıldığı programda bir konuşma yapan Eş Başkanı Salih Kuday, burada yaptığı konuşmada, “Gün susma günü değil, zulme faşisme karşı bir arada durma, kenetlenme ve haykırma günüdür”dedi.

Deniz Poyraz'a yapılan saldırının Türkiye siyasi tarihinin karanlık saldırılarından biri olduğunu belirten HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, "Bu katliam, iktidar blokunun oluşturduğu siyasi iklimin ürünüdür. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkılmıştır. Güvenliği sağlamakla görevli siyasi iktidar ve emrindeki kolluk kuvvetlerinin Türkiye halkları açısından açık şekilde güvenlik sorunu oluşturduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.”dedi.

Yapılan saldırıyı sert bir dille kınayan BDP eski Eşgenel başkanı ve Mardin eski Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de "Gerçekten Türkiye'de Demokrasi istiyorsanız. Birlikte hareket etmek zorundayız"diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yürütülen siyaset, Kürtleri sindirmeye çalışan, susturmaya çalışan bir anlayıştır. Katliamlarla, tehditlerle, partiyi kapatma tehditleriyle Kobanê Davası’nı açarak, Kürt halkını, demokrasi mücadelesini ve emekçileri engelleyeceklerini zannediyorlar. Burada yanılıyorlar, onlar üstümüze geldikçe, biz daha güçlü bir şekilde burada olacağız. Bunun bilinmesini istiyoruz. Demokrasi için birliğin kaçınılmaz olduğu bir dönemden geçiyoruz. Ama muhalefete baktığımızda, bu radikal demokrasinin gerçekleşmesi, demokratik Türkiye için ‘amalarla’, ‘fakatlarla’ bu demokrasi gücünü engelleyen bir tutum içindedir. Bu ülkede faşizmden kurtulmak istiyorsanız, demokratik bir Türkiye istiyorsanız, demokrasi için birlikte hareket etmek ve demokratik bir Türkiye’nin mücadelesini vermek zorundayız.”

HDP Mardin İlçe Örgütü yönetici ve üyeleri daha sonra Deniz Poyraz’ın anısına bir süreliğine oturma eylemi yaptı.

 

 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle