Derik ve Fotoğraf Günleri

Derik İlçesinde 2016 yılında terör örgütünün hain bombalı saldırısı sonucu makam odasında Şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına hemen hemen her sene programlar, etkinlikler icra ediliyor.

O etkinliklerden biri de geçtiğimiz hafta 'Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk anısına Çağrılı Fotoğraf günleri oldu.

Bu kapsamda bir kaç gün süren dolu dolu etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikleri ilk günden son güne kadar bizzati ben de bir gazeteci olarak takip ettim. Gerçekten çok güzel etkinlikler icra edildi.

Etkinlikler, Mazıdağı ve Derik Kaymakamlık ve Belediye Başkanlıları tarafından, Büyükşehir Belediyesi ve Valiliği himayesinde düzenlendi.

Programın ilk gününde fotoğrafçılar sahaya inerek Derik'in adetya her yerini en güzel şekli ile çekmek için bir birleri ile yarıştılar. Ardından Şehit Kaymakam anısına bir turnuva düzenlendi. Bu turnuvaya Trabzonspor, Sivasspor, Derik Akademispor ve Mazıdağıspor'un altyapı sporcuları katıldı.

Ayrıca hem Derik'ten hem de Mazıdağından oldukça fazla sayıda seyircileri vardı.

Aynı gün Mazıdağı'nda ise yoğurt yarışması ve ardından da Selçuk Balcı'nın konseri düzenlendi.

Programların ikinci gününde, Şehit Kaymakam Muhamemd Fatih Safitürk'ün yoğun mesai harcadığı 'Derik Zeytini'ni dünyaya tanıtma çabalarına katkı sunmak ve yemeklerde farklı bir lezzet ortaya çıkarmak adına 'Zeytinli Yemek Yarışması Düzenlendi.

Yarışmada kadınlar birbirinden lezzetli yemekler sundu. Tabi hiç alışık olmadığımız yeni tatlar da ortaya çıktı. 'Zeytinli Baklava' mesela. Gerçekten önce duyunca çok şaşırdım, gittim kendim stantta ziyaret ettim ve gerçekten bir ablamız çok yoğun bir emek harcayarak lezzetli bir zeytinli baklava yapmıştı. Kendisini orada tebrik ettim. Gerçekten hem zeytin, hem de baklava sektörüne yeni bir lezzet kattı diyebiliriz.
Aynı gün akşam saatlerine doğru, Mehmet Erdem konseri düzenlendi. Bu konsere gençlerin ilgisi oldukça yoğundu.

Programların üçüncü gününde ise doğa yürüyüşü yapıldı. Hem de turizme kazandırılması için çalışmaların yeni başlatıldığı rabat kalesinde. Yaklaşık 500 kişinin katılımı ile gerçekleşen doğa yürüyüşü de yine renkli görüntüleri beraberinde getirdi. Kimi çocuğunu getirmişti, kimi de kedisini...

Yaklaşık 4 saatlik dolu dolu geçen bir doğa yürüyüşü etkinliğinin ardından genç sporcular tarafından yamaç paraşütü düzenlendi.

Gerçekten orada da yine güzel görüntüler vardı.

....Ve son olarak kapanış töreni düzenlendi. Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy , Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve protokol üyeleri katıldı.

3 Gün boyunca dolu geçen programların ardından her bir programda derece yapanlara ödülleri takdim edildi.

Bu tür etkinlikler gerçekten ilçelerimiz adına çok anlamlı buluyorum. Özellikle merkezden diğer ilçelere nazaran çok uzakta olan Derik ve Mazıdağında olmayı ayrı bir güzellik.

Bu üçgünlük dolu dolu geçen programlarda Bizzati yoğun emekleri olaran Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Evren Çakır, Mazıdağı Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Görmüş, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş ve emek veren herkesi kutluyoruz...

İnşallah başta Derik ve Mazıdağı ilçelerimiz olmak üzere diğer bütün ilçelerimizde de benzer etkinlikler artarak devam eder....

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle