Derikli Kadınlardan Bisiklet Turu

Türkiye'nin birçok şehrinde olduğu gibi Kadınlar Bisiklet Turu Mardin'de de gerçekleşti. Mardin Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan etkinliğe Derik Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübüne mensup kadınlar, renkli görüntüler oluşturdu.

MARDİN

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen "Süslü kadınlar bisiklet turu" aralarında Mardin'in de bulunduğu 150 şehir ve 25 ülkede yapıldı. Kadınların bisiklet kullanmasıyla ilgili farkındalık oluşturmayı hedefleyen kadınlar, şık elbiseleri ve bisikletleriyle pedal çevirdiler.

Türkiye  genelinde eş zamanlı olarak  düzenlenen süslü kadınlar bisiklet turununun Mardin ayağında; Diyarbakır'dan Derik'e giderek, Derik Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü kuran Sevdet Baki'nin öncülüğünde gerçekleşti. 

Derik'te kurduğu bisiklet ve doğa spor kulübü bünyesinde; şahsına ait tek bir bisiklet ile 70'in  üzerinde bisiklet sürmeyi hiç bilmeyen 17  ve 48 yaş arası kadına zor şartlar altında bisiklet eğitimi veren Sevdet Baki ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Mardin'de ikinci kez gerçekleşti.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkati çekmek, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin alt yapı talebini pekiştirmek için düzenlendiğini dile getirdi.

Mardin Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan ve Sabancı Müzesi önünde sona eren tur boyunca süslü bisikletlerini kullanan kadın sporcular, vatandaşları selamlarken, bisikletlere tur boyunca trafik polisi ekipleri eşlik etti. 

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle