Ders Veren 201 Öykü - Hakan Büyükdere Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Ders Veren 201 Öykü kimin eseri? Ders Veren 201 Öykü kitabının yazarı kimdir? Ders Veren 201 Öykü konusu ve anafikri nedir? Ders Veren 201 Öykü kitabı ne anlatıyor? Ders Veren 201 Öykü PDF indirme linki var mı? Ders Veren 201 Öykü kitabının yazarı Hakan Büyükdere kimdir? İşte Ders Veren 201 Öykü kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Hakan Büyükdere

Yayın Evi: Neden Kitap

İSBN: 9789752544208

Sayfa Sayısı: 239

Ders Veren 201 Öykü Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Bir bilge bir gün tam trene biniyordu ki, ayakkabılardan biri ayağından çıktı ve yere düştü. Aşağı inip onu alması imkânsızdı; çünkü tren çoktan harekete geçmişti. Yanındaki arkadaşları ne yapacağını bekliyorlardı.

O gayet sakin bir şekilde, diğer ayağındaki ayakkabıyı da çıkardı ve az önce düşürdüğü ayakkabıya yakın bir yere fırlattı. Talebelerinden birisi dayanamayıp sordu:

"Neden böyle yaptınız?"

Bilge adam gülümseyerek yanıtladı;

"Demiryolunun üzerindeki tek ayakkabı bir işe yaramaz, ama bir çift ayakkabı her zaman için ısıtılan bir çift ayak demektir."

(Tanıtım Bülteninden)

Ders Veren 201 Öykü Alıntıları - Sözleri

 • 'Her engel bir fırsattır aslında...Önemli olan çukura düşmek değil, umutsuzluğa düşmemektir...'
 • AYAKKABININ TEKİ  Bir bilge bir gün tam trene biniyordu ki, ayakkabılardan biri ayağından çıktı ve yere düştü. Aşağı inip onu alması imkânsızdı; çünkü tren çoktan harekete geçmişti. Yanındaki arkadaşları ne yapacağını bekliyorlardı.  O gayet sakin bir şekilde, diğer ayağındaki ayakkabıyı da çıkardı ve az önce düşürdüğü ayakkabıya yakın bir yere fırlattı. Talebelerinden birisi dayanamayıp sordu: “Neden böyle yaptınız?” Bilge adam gülümseyerek yanıtladı:  “Demiryolunun üzerindeki tek ayakkabı bir işe yaramaz, ama bir çift ayakkabı her zaman için ısıtılan bir çift ayak demektir.”
 • Fizikçi, Matematikçi, Kimyacı, Jeolog ve Antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmak- tadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakınlarındaki bir köy evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için mutfağa geçer. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden yaklaşık 1 metre kadar yukarıda, altında dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğini düşünürler, tartışırlar ve herkes fikirlerini sırayla açıklamaya başlar: Kimyacı: "Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçla- mış olmalı.” Fizikçi: "Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiştir.' Jeolog: "Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan, herhangi bir deprem anında sobanın taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak, yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.” Matematikçi: "Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.” Antropolog: "Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe Tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarı kurmuş." Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın niye böyle yukarıya kurulduğunu sordukları zaman, biraz sı- kılarak cevap verir: "Borumuz yetmedi."
 • Bir çiftçinin yaşlı eşeği hendeğe düşer. Çiftçi onu oradan kurtarabilmek için ne yapması gerektiğini kara kara düşünür. Hendek, başka birinin aşağı inip hayvanı kurtarabileceği kadar geniş değildir. Eşeği yukarıdan ip sarkıtarak kurtarmak da mümkün değildir. Üstelik hayvancağız acıyla sürekli inlemektedir. Anlaşılan bir yeri yaralanmıştır ve ölmesi yakındır. Sonunda çiftçi kararını verir. Eşeğinin ölmesine yardım edecektir! ‘Bu eşek zaten çok acı çekiyor ve çok da yaşlı.’ diye düşünür. Onu kurtarmak için saatlerce ter dökmeye değmez. Nasıl olsa ölecek. Üstüne kürekle toprak atarsam, hem eşeğimi gömmüş olurum, hem de tehlike oluşturan bun efendeği kapatmış olurum.’ Sonra komşularını yardıma çağırır. Böylece o ve köylüler çukurun dibinde can çekişmekte olduğunu düşündükleri eşeğin üzerine kürekle toprak atmaya başlarlar. Üzerine sürekli toprak yağan eşek, önce yürek parçalayan bir sesle anırmaya başlar; fakat bir süre sonra sesi duyulmaz olur. Çiftçi eşeğin öldüğünü ve üzerinin toprakla kapanmış olduğunu sanarak hendeğe bakar. Gördükleri karşısında donup kalır. Eşek her kürek topraktan sonra silkilinir, sırtındaki toprağı aşağı fırlatır, sonra da hırsla yerdeki toprakları ayağı ile ezer. Bu şekilde insanların ölmesi için attığı her kürek toprakla biraz daha ölümden kurtulur ve yukarı doğru yükselir. Bunu gören köylüler önce şaşırırlar, sonra utanırlar. Bundan sonraki topraklar, eşeği gömmek için değil kurtarmak için atılacaktır. Nihayet eşek tüm gücünü toplayıp, yukarıya doğru bir sıçrayışta çıkar. Sonra uzun uzun anırıp oradan uzaklaşır. Uzun müddet daha yaşar. Köyde eşeğin başına gelenler meşhur olur. Köylüler bu eşekten şu çok güzel dersi almışlardır. Bu dersi insan anlamalı. Karşılaştığımız her sorun, aslında biraz daha yükselmemiz için önümüze koyulmuş bir basamaktır. Önemli olan çukura değil, ümitsizliğe düşmemektir. İnsan en derin sorunun hendeğinden bile çıkabilir. Yeter ki en kötü çukura ümitsizlik çukuruna düşmesin.
 • İnsanların korkularının tek ilacı umuttur. İnsanın umudu korkusundan büyük olmalı. Ben bu inanca inandım. Aslında biz hayal ettiğimizden çok daha güçlüyüz...
 • Okyanusların diplerini delik deşik ettik, keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları.
 • ZENGİNİM ÇÜNKÜ (...) Bana şah damarımdan daha yakın olan, Bu güzel dünyayı hizmetime sunan, İçime huzur verip, sıkıntımı atan, Ellerimi açtığım yüce Allah'ım var...
 • Okyanusların dipleri delik deşik ettik,keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; ve gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları
 • Her engel bir fırsattır aslında... Önemli olan çukuru görüp düşmek değil, umutsuzluğa düşmemektir.
 • HER ŞEY SANA BAĞLI
 • Başarılı olmayı herkes ister; ancak onu elde etmek için gerekli olan özveriden çok kişi kaçınır

Ders Veren 201 Öykü İncelemesi - Şahsi Yorumlar

spr (Y) (rabia ilknur altuntaş)

Kesinlikle okumayanlara tavsiye edeceğim bir kitap. Hayattan alacağımız daha çok ders var fakat, bir bölümü bu kitapta. (H. Zeliha)

Daha önce 3 kitabını okuduğum Hakan Büyükdere'nin hikaye derlemeleri oldukça houma gitmiş ve bu kitabı da görünce alıp okumak istemiştim. Kitap genel olarak iyi denilecek bir kitap diyebilirim, öbür hikaye kitaplarına nazaran hikayeler sönük kalmış maalesef. Artı yön olarak ta yazarın başından geçenleri veya yakın çevresinde olan olayları da eklemesi gayet hoş olmuş. (Emre Şeyda)

Ders Veren 201 Öykü PDF indirme linki var mı?

Hakan Büyükdere - Ders Veren 201 Öykü kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Ders Veren 201 Öykü PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Hakan Büyükdere Kimdir?

28 Ocak 1964 yılında Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokulu Poyralı'da, orta okulu da Pınarhisar ilçesinde bitirdikten sonra lise öğrenimine önce Edirne Erkek Öğretmen Lisesi'nde başlamış ve 1980 yılında Sakarya Arifiye Öğretmen Lisesi'nden mezun olmuştur. 1986 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan yazarımız; 1987 yılında öğretmenlik mesleğine Artvin'in Ardanuç ilçesinde başlamış ve daha sonra 1992 yılında doğum yeri olan Kırklareli'ne görevle gelmiştir. 1996'dan bu yana Atatürk Lisesi'nde mesleğini sürdürmektedir. Kendisinin yayınlanmış iki kitabı dışında halen üzerinde çalıştığı; Tiyatro oyunları ve özgün hikayeleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Hakan Büyükdere Kitapları - Eserleri

 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler
 • Ders Veren 201 Öykü
 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1
 • Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2
 • Öykülerle Duygusal Zeka
 • Mevlana'dan Altın Öyküler
 • Büyük Düşün Küçük Adımlarla Başla
 • Aslında Herkesin Bir Öyküsü Var

Hakan Büyükdere Alıntıları - Sözleri

 • Konuşmayı çok süslersen, amacından uzaklaşırsın. (Mevlana'dan Altın Öyküler)
 • AYAKKABININ TEKİ  Bir bilge bir gün tam trene biniyordu ki, ayakkabılardan biri ayağından çıktı ve yere düştü. Aşağı inip onu alması imkânsızdı; çünkü tren çoktan harekete geçmişti. Yanındaki arkadaşları ne yapacağını bekliyorlardı.  O gayet sakin bir şekilde, diğer ayağındaki ayakkabıyı da çıkardı ve az önce düşürdüğü ayakkabıya yakın bir yere fırlattı. Talebelerinden birisi dayanamayıp sordu: “Neden böyle yaptınız?” Bilge adam gülümseyerek yanıtladı:  “Demiryolunun üzerindeki tek ayakkabı bir işe yaramaz, ama bir çift ayakkabı her zaman için ısıtılan bir çift ayak demektir.” (Ders Veren 201 Öykü)
 • HERKES, BİRİSİ, HERHANGİ BİRİSİ ve HİÇ KİMSE yola çıktılar. Yapılması gereken bir iş vardı. HERKES, BİRİSİNİN bu işi yapacağından emindi. Ama HİÇ KİMSE yapmadı. BİRİSİ bu duruma öfkelendi. Çünkü o HERKES’in işiydi. HERKES, HERHANGİ BİRİ’nin bu işi yapacağını düşünüyordu. Fakat HİÇ KİMSE, HERKES’in bunu yapamayacağını düşünmüyordu. Sonunda HERHANGİ BİRİ’nin yapacağı işi HİÇ KİMSE yapmadığı için HERKES, BİRİSİ’ni suçladı. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1)
 • "Pek çok kişi sizin limuzininize binmek için can atıyor. Ama sizin istediğiniz, arabanız bozulduğu zaman sizinle birlikte otobüse binebilecek birisi." Oprah Winfrey (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • ZENGİNİM ÇÜNKÜ (...) Bana şah damarımdan daha yakın olan, Bu güzel dünyayı hizmetime sunan, İçime huzur verip, sıkıntımı atan, Ellerimi açtığım yüce Allah'ım var... (Ders Veren 201 Öykü)
 • “Tanrıya dua edin; ama, kıyıya doğru kürek çekmeyi ihmal etmeyin.” (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 1)
 • Bir insanın yanında dertlerin azalıyor,daha fazla gülüyor,daha fazla mutlu oluyorsan o insan ( biofili ) bir insandır.Sakın ondan ayrılma. Eğer bir insanın yanında dertlerin artıyor,canın sıkılıyor,moralin bozuluyor,o insandan yabani hayvandan kaçar gibi kaç.( negrofili ) (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Okyanusların diplerini delik deşik ettik, keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları. (Ders Veren 201 Öykü)
 • Okyanusların dipleri delik deşik ettik,keşfetmediğimiz yeryüzü köşesi kalmadı; ve gözlerimizi yukarılara çevirdik ve orada ne olup bittiğini de anladık. Bir tek biz kaldık çözemediğimiz... Ne kendimizi anladık ne de tam manasıyla diğer insanları (Ders Veren 201 Öykü)
 • Yaşam kendiliğinden iyi veya kötü değildir.Ona iyiliğini- kötülüğünü veren bizim düşüncelerimizdir. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Mutluluğu zaman gelir kral sofrasında bulamazken, kuru ekmeğe katık ettiğimiz bir zeytinde buluruz. Çevremizdeki yapmacık tavırlar içindeki kalabalıkta değil, duvar dibine çökmüş, üşüyen yoksul bir çocuğun ürkek bakışlarının gölgelediği dudaklarında, güçlükle duyumsanan gülümseyişinde yaşarız. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • 'Her engel bir fırsattır aslında...Önemli olan çukura düşmek değil, umutsuzluğa düşmemektir...' (Ders Veren 201 Öykü)
 • Eğer bir saat mutluluk istiyorsanız,UYKUYA YATIN. Eğer bir günlük mutluluk istiyorsanız,BALIĞA GİDİN. Eğer bir aylık mutluluk istiyorsanız,EVLENİN. Eğer bir yıllık mutluluk istiyorsanız,MİRASA KONUN. Eğer ömür boyu mutluluk istiyorsanız,BİRİNE YARDIM EDİN. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • " Ne zaman yerden kalkacak gücü kendimizde bulamasak her zaman bizi kaldıracak bir el olmuştur." (Büyük Düşün Küçük Adımlarla Başla)
 • Mutluluğu içinizde ararsanız zor bulursunuz.Fakat dışarıda ararsanız hiç bulamazsınız. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Yaşlılar yaşlılarla konuşmayı tercih etmezler.Zira kendilerine ancak hastalık ve ölümü hatırlatırlar.Onlar daima gençleri ararlar.Çünkü yaşama bağlanmayı isterler. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • "Hiçbir çaba sarf etmeden geldiğin şu dünyada yaşaman, hem de insan olarak yaşaman büyük zenginlik değil midir? Gözlerinin bir tanesini kaç dolara değişirsin? Güneşi doğarken ve batarken izleyebilmen, çiçeklerin kokusunu alabilmen, çocukların saçlarını okşaman, sevdiklerine sarılabilmen, insanlara iyilik yapabilmen, kimseyi kırmadan yaşayabilmen, hiçbir cana kıymaman, helal kazanabilmen, insanları sevebilmen, Allah'a şükredebilmen, arkadaşlarınla yaptığın sohbet, göbeğin hoplayana kadar gülebilmen, demli bir çaydan bir yudum aldıktan sonra bir oh! diyebilmen, zenginlik değil midir? Şimdi söyler misin? Sen fakir misin?" (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)
 • Pencereden bakan iki kişiden biri gökteki martıyı görür; diğeri yerdeki çamuru. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • Engeller sıradan insanlara,onları sıradışı yapmaları için verilmiştir. (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler 2)
 • "Yaşayan herkes için mutlaka bir umut vardır". (Hayatınızı Değiştirecek Öyküler)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle