Deva Partisi Kentsel dönüşüm mağdurlarını dinledi

Yeşilli'de tartışmalara neden olan Kentsel Dönüşüm Projesi'yle ilgili mağdur olduklarını iddia eden hak sahipleri DEVA Partisi yetkilileriyle bir araya gelip sorunlarını dile getirdiler.

GÜNCEL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü ile Yeşilli Belediyesince ortaklaşa gerçekleştirilen Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamına daha önce Tepebaşı ve Gül Mahallelerinde başlatılan çalışmalar devam ediyor. 

Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamına daha önce Tepebaşı ve Gül Mahallelerinde tespit edilen evlerin yıkım çalışmaları sürerken, Projeye karşı çıkan hak sahipleri ise tepkilerini dile getirmek için kapıları aşındırmaya devam ediyor. 

Proje kapsamında belediye tarafından mağdur edildiklerini kaydeden Gül Bahallesi ile Tepebaşı Mahallesi sakinleri, Yeşilli'de bulunan DEVA Partisi ilçe başkanlığı binasında DEVA Partisi Mardin İl Başkan Yardımcıları Kadir Kerimoğlu, Eren Yıldız, Mehmet Yaşin ile Ahmet Sancar'dan oluşan heyetle bir araya gelip, projeye olan tepkilerini dile getirdiler. Kentsel Dönüşüm Mağdurlarını tek tek dinleyen heyet, görüşmelerde elde eilden bilgileri rapor haline getirerek, partinin ilgili mercileriyle paylaşacaklarını, Yeşilli'deki mağduriyetlerin önüne geçilmesi için ilgili çalışmaların yakından takip edileceğini kaydettiler. 

"HALKIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR PROJE ONAYLANMAZ"

Öte yandan 3 yıl önce yine belediye ile anlaşmayan bazı vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ziyareti sırasında belediyeyi protesto etmişti. Belediyeyi protesto eden vatandaşları dinleyen Bakan Kurum, devletin ve Bakanlığın, halkın istemediği hiçbir projeyi onaylamayacağını ifade ederek, vatandaşları protestosundan vazgeçirip ilçe belediye başkanını çalışmalarda herhangi mağduriyetin oluşturulmaması konusunda uyarmıştı.

Diğer yandan geçtiğimiz ay teşkilat çalışmalarında bulunmak üzere ilçeyi ziyaret eden  DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Kentsel Dönüşüm Projesi mağdurlarını dinlemiş, Yeşilli'de devam eden 'Kentsel Dönüşüm’ sorunu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunmuştu.


“BÖYLE BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAZ”

Vatandaşın kentsel dönüşüm konusunda mağdur edildiğini vurgulayan Ekmen, “Yeşilli ‘de kentsel dönüşümün büyük bir eziyete dönüştüğünü görüyoruz. kentsel dönüşüm demek insanların refah seviyesinin, yaşam kalitesinin artırılması demek. Ama siz bir guruba eziyet ederek onların refah seviyesini, yaşam standardını artıramazsınız. Büyük bir itiraz var. İnsanlar kendilerini İsrail’de zulme maruz kalan Filistinliler gibi tanımlıyorlar. ‘Ayrı bir devletiz, burada zulme maruz kalıyoruz’ diyorlar. Ankara’ya gidiyorlar Ankara’da arkalarında bir heyet polis ekibi bunlara kriminal bir muamele yapıyorlar. Bakan geliyor Mardin’e girmemeleri için Kabala’da yol kesiliyor. Böyle bir kentsel dönüşüm olmaz. Bir kentsel dönüşüm ekonomik bir rant sağlamadan oradaki insanların hayat standartlarını yukarı çekmesi beklenir. Oysa bugün gördük insanlar müşteki ve aslında tescilli olarak kabul edilen birçok bina yerle yeksan edilmiş ve aralarına iş makinaları dalmış.” dedi.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle