Diş hekimlerimizin günü

14 Mart Tıp Bayramı'nı bilmeyenimiz yok, öyleye sağlık denince akla her zaman doktorlar ve hastaneler gelir. Hastanede çalışan hekiminden memuruna hatta hatta temizlikçisine varanda kadar her sağlık çalışanı sağlık 14 Mart Tıp Bayramı'nın heyecanını yaşar ve o gün bütün gün olarak sağlık çalışanları açısından dolu dolu geçer.

Sağlığın başlangıç noktasının ağız olduğunu unuturuz. Ağız ve diş sağlığının önemini de her seferinde ötelemiş, ertelemiş, ve hatta toplum olarak da genel anlamda önemsememişiz Oysa ağız ve diş sağlığının önemine olan vurgu ve uyarılara hiç de yabancı sayılmayız. 

Ağız ve diş sağlığı genel vücut sağlığı kadar önemlidir. Sağlıklı bireylerin sağlığı ağız ve diş sağlığı ile başladığını unutmayalım. Zira ağız ve diş sağlığı bozulduğunda sadece ağız ve diş hastalıkları oluşmaz. Bunların yanında diğer bütün sistemi etkileyen rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Bu yüzden unutulmamalıdır ki; sağlık ağızda başlar. 

Her yıl, 22-28 Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimleri Günü olarak kutlanır. 

Güne dair kutlama haberleri ve tebrik mesajları bekledik. 14 Martta yapılan kutlamaların, çiçek ve çikolata ikramlarının fotoğraflarını içeren etkinlik haberleri bekledik. Ama akşam saatlerine kadar Mardin'de Ağız Sağlığı ve diş tedavisinin öncü merkezi olan Daradent'in meslektaşlarının gününü tebrik eden açıklaması ve Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Saffet Yavuz'un kutlama mesajının dışında tarafımıza ulaşan hiçbir metin ya da etkinlik haberi ulaşmadı. 

Madem öyle; Mardin'de ağız ve diş sağlığı alanında fark oluşturup, genç, dinamik, tecrübeli ve uzman kadrosuyla, yılların vermiş olduğu kaliteyi birleştirerek Mardin'deki hastaların farklı şehirlere gitmemelerini sağlayarak bu alanda ciddi yatırım yapan, Daradent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin değerli yöneticilerini, meslektaşlarının gününü kutlama nezaketinde bulundukları için bir gazeteci olarak ben de tebrik ediyorum. 

Şehrimize kazandırdıkları modern merkezleri ve özverili hizmetleri için bir vatandaş olarak teşekkür ediyorum. İyiki varsın dara dent, Ben de hem siz diş hekimlerimizin gününü, hem de güleryüzleriyle bizleri adeta evimizde hissettirip, diş tedavisi fobimizi ve korkumuzu aşmamızı sağlayan bütün çalışanlarınızın gününü kutluyorum.

İyiki varsınız, İyiki de Mardin'desiniz!...

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle