Diyarbakır’ın inanç destinasyonu Eğil’de çevre düzenleme çalışmaları sürüyor

​Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Eğil ilçesinde Asur Kalesi ile Peygamber Kabirlerini birbirine bağlayan çevre düzenleme projesinde çalışmalar devam ediyor.

GÜNCEL
PAYLAŞ:

Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel öneme sahip mekânlarının turizme kazandırılarak işlevsel hale getirilmesi amacıyla yatırımlarına devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Diyarbakır’ın inanç destinasyonu Eğil ilçesindeki, Peygamber Kabirleri ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması için girişimde bulunulan Asur Kalesi ve Kral Mezarlarını birbirine bağlamak için yaptığı yürüyüş yolunda çalışmalarını hızlandırdı.

Ekipler, yerli ve yabancı turistlerin alanı daha rahat ziyaret edebilmelerini sağlamak için 5 bin metrekare alan içerisine 1,8 kilometre uzunluğunda, zeminin ahşap travers ve kiremit irmiğinin kullanılan yürüyüş yolunun yüzde 65’ini tamamladı.

Ziyaretçilerin dinlenmesi için belirlenen alanlara yerleştirilecek kamelya ile oturma bankları içinde zemin düzeltme çalışmalarını sürdüren ekipler, tüm çalışmaları işin tamamlanacağı tarihten ortalama 45 gün önce bitirip vatandaşların hizmetine sunmayı hedefliyor.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle