Dolar 20 TL olacak mı? 2022 yılında dolar artacak mı? Dolar uzman yorumları

2021'nin sonuna yaklaşıldıkça döviz kurunun yeni yılda hangi bantta olacağı araştırılıyor. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 15,6911 seviyelerinde işlem görüyor. Peki, 2022'de doların seyri ne olacak? Dolar yükselecek mi, düşecek mi? İşte 2022 dolar tahminleri haberimizde...

EKONOMİ

Güne 15,6911 ile başlayan Amerikan Doları kuru, saat 18:04 itibarıyla %4,66 artışla 16,4110 liradan işlem görüyor.

Dün en düşük 14,7728, en yüksek 15,7304 seviyelerini gören Amerikan Doları, günü 15,6807 seviyesinde kapattı. 

Amerikan Doları, 17.11.2021 tarihinde 10,2960 ile son bir ayın en düşük, 17.12.2021 tarihinde ise 17,1783 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

1 Amerikan Doları 16,4110 TL'ye karşılık gelmektedir.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü önceki kapanışın yüzde 6 üzerinde 15,6885'ten tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne de rekorlar ile başlayarak saat 13.00 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 7,4 artışla 16,83 seviyesinde işlem görüyor.

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 7,3 değer kazanarak 19,1120'den, sterlin/TL yüzde 7,4 primle 22,4573'den satılıyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Almanya'da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Avro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 95,5 seviyesinin destek, 96,2'nin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

2022'DE DOLAR YÜKSELECEK Mİ, DÜŞECEK Mİ?

Britanya merkezli yatırım bankası Barclay, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine aralık ve ocak aylarında da devam edeceğini öngördü.

Dünya’nın aktardığına göre banka, Para Piyasası Kurulu’nun 16 Aralık’taki toplantısında 200, ocak ayındaki toplantısındaysa 100 baz puan faiz indirimi bekliyor. Bu öngörü tutarsa politika faizi yüzde 12’ye çekilmiş olacak.

Banka, Türkiye’de enflasyonun birkaç ay içinde yüzde 30 civarına yükseleceğini tahmin ederken, bunun faiz indirimlerini daha zor hale getirse de MB’nin planını değiştirmeyeceğini vurguladı.

Kur tahminlerini de açıklayan Barclays, dolar/TL için 2021 sonunda 14,50, 2022 ilk çeyrekte 15,50 ve ikinci çeyrekte 16,00 olacağını ve 2022 sonunda da bu seviyede kalacağını öngördü.

Banka, avro/TL için son çeyrekte ve 2022 ilk çeyrekte 16,68, 2022 ikinci çeyrekte 17,98, üçüncü çeyrekte 18,88, son çeyrekte 19,04 seviyelerini bekliyor.

17 Aralık 2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru ve Ekonomi Yorumu

Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinden beri dolar kuru yüzde 122 arttı. Ağbal’dan sonra üç haneye ulaşan dolar kuru artışı kısa zamanda durdurulup geriye döndürülemezse enflasyon da üç haneye gidebilir.

Bu kara günler “Bu operasyonu kimin adına çektiniz” manşetiyle başladı. Yangın giderek yayılıyor diyoruz, altı aya yağmur yağacak deniyor.

Ekonomi politikası hakkında Bakan Nebati konuştu biliyorsunuz. Bu modelin adı Çin modeli, Kore modeli değil Türkiye modeli dedi. Peki ya işe yaramazsa diye sorulduğunda da “çok üzülürüm” dedi. Bu ekonomi modelinin adı “NH Modeli” yani Nasreddin Hoca. Göle maya çalınıyor, ya tutarsa diye… Tutmazsa sayın Bakan üzülecek… İster “nehe” deyin ister kulağa daha hoş gelsin diye eneyç modeli deyin fark etmez. Ekonomi yönetimi piyasanın güvenini kaybetmiştir, Merkez Bankası metinlerinin ve MB Başkanı’nın konuşmalarının bir hükmü, tutarlı yanı yoktur. Boş koltuk doları düşürmüş, ardından söylemlerle köpürtüle köpürtüle bu noktalara kadar gelinmiştir. Bundan sonrası artık boş işlerdir, kaybedilen güven bir daha kazanılmaz.

TL’de kaldım ne yapayım diye her gün belki 100 tane soru alıyorum. Öncelikle borsa (cazip hisseler videomdaki hisselerden 15 tanesini seçin, daha az olmasın) Yapamıyorsanız hisse ağırlıklı yatırım fonu alın (TEFAS) Bir miktar paranızla da gram altın veya gümüş alın.

Dolar çok çıktı, TL’de kaldım ve reel anlamda çok zarardayım diye düşünmeniz normal. Ancak çok zarardayım diye olmadık işlere kalkışmayın. Hemen para kazanacağım diye adeta kumar oynamak gibi anormal yatırımlar yapmayın. Dolandırıcılara dikkat edin. Saçma sapan vaatlere inanmayın. Bilmem ne coin varmış metaverse bilmem nesiymiş diye üzerine atlayıp paranızı kaptırmayın. Başta Karadağ’dakiler olmak üzere yurtdışı forex şirketlerine para göndermeyin. Bedelli sermaye artırımı olacak diye bir hisse almayın.

Sorular: Doları bozayım mı? Gram altını bozayım mı? Elimde bahsettiğiniz cazip hisselerden var, onları satayım mı? Şimdi şunu satıp fiyatı düşünce aşağıdan alıp kazanabilir miyim, lütfen destek direnç paylaşabilir misiniz?

Cevap: HAYIR

Almanız gereken beyaz eşya, mobilya vs gibi bir şey varsa, mümkünse taksitle hemen alın. Ev için gerekli dayanıklı gıda, temizlik malzemesi vs şeyleri hemen alın. Sonra da geçiminiz için harcamalarınızı kısabildiğiniz kadar kısın.

Bu günler geçecek, şüpheniz olmasın. Amaç mümkün olan en az hasarla kurtulmak olmalı.

Bir de artık Allah rızası için ikinci el araba alsam nasıl olur, arsa yatırımı yapmak iyi değil mi, ben bu hisseleri nasıl alacağım, sizin hisseler yerine başkasını alsam olur mu, gram altın yerine ons altın alsam olur mu gibi şeyler sormayın. İnsanın burnundan getirmeyin.

Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini Aralık ayında ’da 100bps indirme kararı aldı. Karar sonrasında TL’deki değer kaybının hızlandığı ve USDTRY paritesinin 15,70 üzerine yükselerek rekor tazelediği takip edildi. Kur günü 15,60 civarından yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 527,27 baz puana yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi %22,37’den kapandı.

Bu sabah erken kotasyonlarda USDTRY’nin 15,70 seviyesinden işlem gördüğünü gözlemliyoruz. İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası kararlarının ardından dün 95,85 seviyesine kadar gerileyen dolar endeksi, bu sabah saatlerinde 95,94 seviyesinde hareket ediyor. Teknik görünümü incelediğimizde trend ve momentum göstergelerinin USDTRY paritesindeki yükseliş eğiliminin korunduğunun sinyalini verdiğini görüyoruz. Kurdaki yükselişin devam etmesi durumunda 16 seviyesi takip edilecek.

Bugün yurt içinde Ekim Kısa Vadeli Dış Borç Stoku verileri açıklanacak. Yurt dışında ise İngiltere Kasım ayı Perakende Satışlar verileri, Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelecek olan Kasım TÜFE verileri ve Almanya Aralık IFO Beklenti Anketi verisi takip edilecek.

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Aralık ayı para politikası kurulu toplantısı merakla bekleniyordu ve banka toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde piyasalarda genel olarak faiz indirimi beklentisi olsa da, bazı kesimlerde pas geçebileceğine yönelik beklentilerde oluşmuştu. Özellikle bankanın son haftalarda dört kez piyasalara doğrudan müdahale etmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile kamu bankaları müdürlerinin 5 saati geçen toplantısı sonrasında bu beklentiler oluşmuştu. TCMB toplantı sonrasında 100 baz puanlık indirim yaptığını açıkladı ve politika faizini yüzde 14 seviyelerine çekmiş oldu. Karar metninde ise arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verildiği belirtildi. Karar sonrasında paritede yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde de bu hareketler devam etti ve parite 16 seviyesini aştı. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 16.25 ve 16.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. 14.81 – 14.31 – 13.75 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TCMB’den Bir İndirim Daha

Dün dolara karşı tüm pariteler değer kazanırken, TL TCMB faiz kararının etkisiyle negatif ayrıştı. EURUSD paritesi yükselişine devam ederek 1.1330 seviyesinden kapandı. USDTRY sabah saatlerinde yükselişe geçerek 15.20’ye ulaştı. Öğleden sonra TCMB’nin faiz indirimi sonrası kurda yeniden yükseliş görüldü ve 15.71 ile rekor kırıldı. Dolar kurunun gün sonu kapanışı ise 15.6482’den gerçekleşti. Ons altın ise 20 dolarlık yükselişle 1798 dolardan günü sonlandırdı. Dünkü verilerden en önemlileri merkez bankalarının faiz kararları oldu. İngiltere Merkez Bankası faizleri beklenmedik şekilde 0.15 puan artırarak %0.25’e yükseltti. TCMB ise piyasaya mesajı verildiği gibi 100 baz puan indirim ile politika faizini %14’e çekti. Karar sonrası TL rekor düşük değerini gördü. Uzun vadeli faizlerde yükseliş devam etti. Bunun yanı sıra ECB faizleri aynı bırakırken, enflasyon beklentisini yükselterek, varlık alımlarının faiz artışına kadar devam edeceğini belirtti.

Günü yükselişle tamamlayan Dolar/TL kapanışını 15.64826 seviyesinden gerçekleştirdi. Alıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunun 15.9475 üzerindeki fiyatlamalarında 16.4345 seviyesi direnç oluşturabilir. Olası geri çekilmelerde ise 14.9880 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir. 14.4045 ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir.

İntegral Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dolar kuru zirve seviye yakınlarında seyrini sürdürüyor

Merkez Bankası piyasa beklentisine paralel 100 baz puan faiz indirdi. Artan enflasyon kaygısıyla başta Fed olmak üzere diğer merkez bankalarının faiz artırma mesajı verdiği bir süreçte içeride faiz indirimlerini fiyatlıyor olmamız TL’nin dolar karşısında zayıf kalmasında etkili oluyor. Fed üyeleri 2022 yılı için üç faiz artırımı öngörmekte, İngiltere merkez bankası ise dün sürpriz bir kararla faiz artırdı. Merkez Bankası faiz kararının ardından dolar kurunda yukarı yönlü seyirler devam ediyor. Karar metninde sınırlı alanın tamamlandığı, 2022 yılının ilk çeyreği için para politikası çerçevesinin gözden geçirileceği ifade edilmiş. Merkez Bankası’nın ocak ayında faiz indirimlerine ara verileceği sinyali verdiğini görmekteyiz. Bugün içeride açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. Avrupa Bölgesi’nin enflasyon verisi takip edilecek.

Teknik Analiz: Dolar kurunda yukarı yönlü seyirler takip ediliyor. Dün 14.80’den 15.74’e kadar yükselen kur bu sabah 15.70 seviyesi yakınlarında seyrini sürdürüyor. Kısa vadede 15.45 seviyesi altında gevşemeler görülmediği sürece kurda yukarı yönlü seyirlerin devam etmesi beklenebilir.

Destekler: 15.45 / 15.10 / 14.80
Dirençler: 15.80 / 16.20 / 16.30

Vakıf Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TCMB PPK toplantısı sonrası Dolar/TL kurunda yukarı yönlü hareket sürüyor. 15.50-15.20 ilk destek seviyeleri olmak üzere yükselen kanalın üst bandı hedeflenebilir. Hareketin devamı halinde 16.00-16.20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Türkiye 5 yıllık CDS primi ise 531 seviyesinden işlem görüyor.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu 

Kurda dün TCMB 100 Baz puan daha faiz indirimine gitti ve yeni faiz indirimleri için yeni yılın ilk çeyreğinde yaşanacak ekonomik değişimleri yakından takip edeceğini metin içinde belirtti. Bu gelişme sonrasında kurda 15,70TL seviyelerine doğru yükseliş gerçekleştiğini görüyoruz. Günlük kapanışın da bu seviyelere yakın olması kurda haftanın son işlem gününde yeni TCMB müdahalesinin gelebileceğini gösteriyor. Veri akışı her iki bölgeden zayıf.Yükselişlerde yeni hedef 16TL olarak takip edilebilir. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 15,75 ve 16,00 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 15,25 ve 15,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

Anadolu Yatırım – USD/TL Spot Yorumu

Dolar/TL kuru dün TCMB’nin beklentilere paralel olarak politika faizinde 100 baz puan indirime gitmesinin ardından zirvesini yeniledi. 5 günlük AO 14,82’ye yükseldi. TCMB, faiz kararı duyurusunda pandemi koşulları sebebiyle dünyada yüksek enflasyon ortamı yaşandığını, bu kararın ardından 2022 yılı ilk çeyreğinde para politikasının yansımalarını izleyeceklerini belirtti. 2022 yılını cari fazla ile tamamlamayı hedefledikleri belirtildi. Teknik olarak kurda 15,30 kısa vadeli destek olmak üzere, yukarı yönde 15,90 – 16,00 – 16,30 seviyeleri sırasıyla takip edilebilir. Aşağı yönde 15,30 altında 14,80 desteği gündeme gelebilir. Dünkü işlemlerde Dolar endeksi beklentilerin kalan sanayi üretimi ve haftalık işsizlik başvurularının ardından %0,50’den fazla değer kaybetti. Dolar endeksindeki negatif seyrin Dolar/TL kuruna etkisi sınırlı oldu. Bugün yurt içinde önemli veri bulunmazken, ABD tarafında Fed üyesi Waller’ın konuşması takip edilecek.

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle