Dolar neden düşüyor? Dolar düşüşünü sürdürecek mi?

Son dakika haberleri…Dolar kuru için 6 Kasım’dan bu yana görülen düşüş trendi 2021 yılında güçlendi. Kur, Merkez Bankası’nın faiz kararının öne çıktığı yeni haftada yaklaşık 195 gün sonra kritik psikolojik sınır olan 7 liranın altına çekilerek, 6.91 lira seviyesini gördü. Dolar kuru en son 5 Ağustos tarihinde 6.87 lirayı görmüştü. Dolar/TL’de faiz kararı öncesi zayıf seyir sürerken, piyasalarda kurun 7 liranın altında kalıp kalmayacağı takip edilecek.

EKONOMİ
PAYLAŞ:

Son dakika haberi…Dolar kuru yaklaşık 195 gün sonra 7 liranın altına çekilerek, önemli bir psikolojik sınırı kırmış oldu. Haftanın ikinci işlem gününde, sabah saatlerinde Dolar/TL, 6.95 seviyesinin altını görerek zayıf bir görüntü çizdi.

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Ekonomide yeni dönem adımları, söylemleri ve reform hareketlerinin etkisiyle dolar kuru Kasım ayında yönünü aşağı çevirdi. Kur, 6 Kasım tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 8.58 lira ile test etmiş, Merkez Bankası'nın bu tarihten itibaren enflasyon hedefleme stratejisi doğrultusunda 675 baz puan faiz artırımı ve güçlü bir şekilde para politikasında uzun bir süre sıkı duruş sürecek mesajı vermesi sonrası dolar kuru, Şubat 2021 Para Politikası Toplantısı öncesi 6.95 seviyesinin altını gördü.

Dolar/TL'de tarihi zirvesi seviyesi dikkate alındığında 6 Kasım'dan bu yana (Yaklaşık 102 gün) kayıp yüzde 19'un üzerine çıktı.

Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyon hedefi stratejisi doğrultusunda piyasaya verdiği net mesajlar, "Gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya gideriz" açıklaması dolar kurunu baskılayan en büyük etmen olarak göze çarptı.

TERS DOLARİZASYON BAŞLADI

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, uzun bir süre faiz indirimlerinin gündemde olmadığını belirtirken, Türk lirasının emsal ülkelerin para birimlerine göre daha fazla getiri sunması yabancı ilgisini artıran başlıca etmen oldu.

Ağbal, yüzde 5 enflasyon hedeflemesi doğrultusunda sabırlı olunacağının altını çizerek, kritik yıl olarak da 2023'ü işaret etti. Bunun yanında, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında üst üste 2 hafta azalma yaşanırken, piyasalarda hakim görüş "Ters dolarizasyon başladı" oldu.

Merkez Bankası'nın son verilerine göre yerlilerin döviz mevduatları bir önceki haftanın verilerine göre 2.1 milyar dolar geriledi. Yerlilerin döviz mevduatlarındaki bu düşüş, 2020 yılının Nisan ayından bu yana en sert gerileme olarak dikkat çekti.

"TERS DOLARİZASYON HIZLANACAK"

İstanbul Gedik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abuzer Pınar A Para'da dolar/TL üzerine değerlendirmelerde bulundu. Pınar, dolar kurunun 7 liranın altına inmesiyle ters dolarizayonun hızlanacağını ifade ederek, "Ters dolarizasyon başladı" dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle