DSÖ'den "sağlık çalışanlarının Covid-19'dan korunması" için çağrı

Dünya Sağlık Örgütü, sağlık çalışanlarının Covid-19 salgınına karşı güvenliklerinin sağlanması ve diğer sağlık sorunlarından korunması için daha fazla çaba sarf edilmesi çağrısında bulundu.

DÜNYA
PAYLAŞ:

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yayımladığı yazılı açıklamada, salgının başlangıcından bu yana sağlık ve bakım çalışanları için oluşan riskin boyutu değerlendirildi.

Açıklamada, sağlık çalışanlarının geçen yıldan bu yana sadece Covid-19 nedeniyle değil artan iş yükleri sonucu psikolojik yıpranma, stres ve yorgunluk gibi sebeplerle yıprandıkları belirtildi.

DSÖ, ülkelere, Covid-19'a yakalanan veya bu süreçte Covid-19 hastalarına hizmet veren sağlık ve bakım çalışanlarının sıkı takip edilmesi, sağlık durumlarının düzenli olarak raporlanması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Ocak 2020-Mayıs 2021 döneminde dünyada 80 bin ila 180 bin sağlık ve bakım çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, dünya genelinde Covid-19 aşılama oranlarındaki adaletsizliğe dikkat çekilerek, sağlık çalışanlarına aşılamalarda öncelik tanınması gerektiği vurgulandı.

İLKHA

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle