Almanya'da enflasyon oranı 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından Salı günü açıklanan ön rakamlara göre, Almanya'da enflasyon oranı Mart ayında yüzde 2,2'ye düşerek Nisan 2021'den bu yana en düşük seviyeyi işaret etti.

  • 03.04.2024 00:16
Almanya'da enflasyon oranı 3 yılın en düşük seviyesine geriledi

Düşüş, fiyat baskısının azalmaya devam ettiğini gösteriyor. Mart ayında enerji ve gıda fiyatları yıllık bazda sırasıyla yüzde 2,7 ve yüzde 0,7 oranında geriledi.

Geçtiğimiz yıl ülke enflasyonunun ana etkeni olan enerji fiyatları son dönemde düşerken, gıda fiyatları 2015'ten bu yana ilk düşüşünü yaşadı.

Ifo Ekonomik Araştırma Enstitüsü, Almanya'da enflasyonun yaz başında Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2 hedefinin altına düşeceğini öngörüyor.

Enerji krizi sırasında ECB, politika faizini kademeli olarak yüzde 4,5 gibi yüksek bir seviyeye yükseltti ve geçen yılın Eylül ayından bu yana bu oranı korudu.

Ifo uzmanı Timo Wollmershaeuser, "Almanya açısından bakıldığında ECB'nin yakın zamanda faiz oranlarını düşürmemesi için hiçbir neden yok." dedi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya, harcamaları ve yatırımı teşvik etmek için daha düşük faiz oranları ararken, ekonomisi geçtiğimiz yıl yüzde 0,3 daraldı ve bu yıl için tahminler pek de iyimser değil. Uzmanlar, ülkenin daha derin bir durgunluk ya da en iyi ihtimalle hafif bir büyüme yaşayabileceğini öngörüyor.

Bu arada tüketiciler temkinli olmaya devam ediyor. Alman Perakende Birliği, "Tüketici güveninde kalıcı ve önemli bir iyileşme hala görünmüyor." dedi.

İLKHA

Yorum Yaz