Stoltenberg, Priştine’de Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Balkan turu kapsamında Bosna Hersek’in ardından Kosova’yı ziyaret etti.
  • 21.11.2023 00:26
Stoltenberg, Priştine’de Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi

Stoltenberg, başkent Priştine’de Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen saldırıyı ve mayıs ayında NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) askerlerinin de yaralandığı şiddet olayları ile ilgili olarak Stoltenberg, saldırıların “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Olayların ardından NATO’nun Kosova’ya bin kişilik ilave güç ile zırhlı araçlar konuşlandırdığını ve KFOR devriyelerini sıkılaştırdığını ifade eden Stoltenberg, “Kosova’da güvenli ve emniyetli bir ortam sağlamak ve Kosova’daki herkes için hareket özgürlüğünü temin etmek için gerekeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, Belgrad ve Priştine arasında Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda yürütülen diyaloğu güçlü bir şekilde desteklediklerini belirterek, Kosova’da kurulması talep edilen Sırp Belediyeler Birliği’nin de normalleşme yönünde kritik bir adım olacağını ifade etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ülkedeki barışın Sırbistan tarafından tehdit edildiğini söyledi. 24 Eylül’de Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen saldırı ve KFOR mensuplarına yapılan saldırılarda Sırbistan’ın sorumluluğunun değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kosovalı lider, NATO ve KFOR’un Kosova ve bölgede istikrarın korunmasında belirleyici bir rol üstlendiğini kaydetti.

İLKHA

Yorum Yaz