Venüs'teki Yanıp Sönen Işıkların Kaynağı: Meteorlar mı Yıldırımlar mı?

Venüs'ün bulut örtüsünü aydınlatan ışık parlamaları uzun zamandır merak konusu olmuştur. Önceki analizler bunların gezegenin atmosferindeki yıldırımlar olabileceğini öne sürerken, yeni bir çalışma bu parıltıların çoğunun meteorlardan kaynaklanan kısa ve parlak patlamalar olabileceğini öne sürüyor.
  • 14.09.2023 12:07
Venüs'teki Yanıp Sönen Işıkların Kaynağı: Meteorlar mı Yıldırımlar mı?

Bu soru, ışıkların kaynağının anlaşılmasının Venus'e yapılacak gelecekteki görevler için, özellikle de gezegene gönderilen sondalar için potansiyel riskler açısından etkileri olabileceğinden kritik önem taşımaktadır.

Venüs'e geçmişte iniş yapanlar, Dünya'daki fırtınalar sırasında şimşeklerin neden olduğuna benzer elektromanyetik parazitler tespit etmişlerdir. Yörünge araçları ve Dünya merkezli teleskoplar da Venüs atmosferinde kısa, parlak parlamalar tespit etmişlerdir. Bununla birlikte, statik ve optik parlamalar aynı anda tespit edilmedi ve atmosferinin dinamiklerinin sınırlı bir şekilde anlaşılması göz önüne alındığında Venüs'teki yıldırım potansiyeli hakkında sorulara yol açtı.

Bilim insanları göktaşlarının Venüs'te şimşeği taklit edip edemeyeceğini merak ettiler. Arizona'daki Bigelow Dağı'nda bulunan bir teleskop ve Japonya'nın Akatsuki yörünge aracındaki aletlerle yapılan incelemelerde bu ışık parlamaları sayıldı. Verilere göre, her yıl 10.000 ila 100.000 arasında bu tür parlama olması muhtemeldir.

Venüs Dünya'dan biraz daha küçük bir cosmic hedef olmasına rağmen, Dünya atmosferine saniyede 20,3 kilometre hızla giren meteorlara kıyasla Venüs'ün atmosferinde saniyede yaklaşık 25 kilometre daha hızlı hareket ettikleri için meteorlar önemli ölçüde daha parlak olacaktır. Bu durum, diğer faktörlerle birlikte araştırmacıların, Venüs'ün atmosferinde meydana gelmesi beklenen parıltıların hepsini olmasa da çoğunu açıklayacak kadar çok sayıda meteor olabileceği sonucuna varmalarına yol açmıştır.

Araştırma, parlamalar için makul bir açıklama sağlıyor, ancak hala cevaplanmamış sorular var. Venüs'ün karbondioksit bakımından zengin atmosferinde ışık parıltılarının eşlik etmediği, ancak yine de sondalar için risk oluşturabilecek bir tür yıldırım veya başka bir elektrik boşalması yaşanıp yaşanmayacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: https://newslinker.co/the-source-of-flashing-lights-on-venus-meteors-or-lightning/

 

Yorum Yaz