Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen kimdir? Nereli? Kiminle evli?

Dünyada yaşayan en uzun insanı olarak Mardinli olan Sultan Kösen Guiness Rekorlar Kitabı'na 2 metre 51 santim boyu ile girmiştir. Sultan Köse'nin rekorları bununla da bitmiyor. Dünyanın en uzun el ve ayakları da Sultan Kösen'e ait. Kösen'in elleri 27.5, ayakları ise 36.5 santim uzunluğunda. İŞTE yeryüzünde yaşayan ve insanlık tarihinin en uzun adamı olan Sultan Kösen kimdir sorusunun yanıtı...

YAŞAM BİYOGRAFİ
PAYLAŞ:

12 yıldır Guiness Rekorlar Kitabı'na giren ve dünyanın en uzun adamı olan Sultan Kösen nereli ve kimdir?

Sultan Kösen, Guinness Rekorlar Kitabı'na göre yeryüzünün yaşayan en uzun insanıdır. Boyu 2 metre 51 santimetre'dir. Boyundaki aşırı uzama hipofiz bezindeki aşırı büyüme hormonu salgılayan bir tümöre bağlıdır.

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'na 2009 yılında giren Sultan Kosen, dünyada yaşayan en uzun adam olarak listeleniyor ve aynı zamanda 27 santim 5 milim ile dünyanın en büyük ellerine (10,8 inç) ve 26 santim 5 milim ile dünyanın en büyük ayaklarına (14,4 inç) sahip.

Guinness'e göre, Şubat 2009'da GWR tarafından Ankara, Türkiye'de ölçüldüğünde ortalama 2 metre 51 santime yüksekliğe ulaşan en uzun yaşayan insandır. Mardinli Sultan Kösen, ünvanı Çinli Bao Xishun'dan (2,36 metre (yedi fit 8,95 inç). 15 santm daha uzun boyu ile devraldı.  

Derik ilçesine bağlı Dede köyünde doğan Kösen aşırı boyu nedeniyle okulunu tamamlayamadı. Kösen bu süreçte ailesini geçindirmek için tarlada çiftçi olarak bir süre çalıştı.

Hepsi normal büyüklükte üç erkek kardeşi ve bir kız kardeşi olan Kösen'in büyüme hızı, hipofiz bezinden çok fazla büyüme hormonu salgılanmasına neden olan bir tümör nedeniyle 10 yaşından itibaren arttı.

Tümör, Sultan Kösen'in vucüdündan 2008 yılında Amerika Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan başarılı bir ameliyatla alındı. Bu şekilde boyunun uzamasının önüne geçildi.

Uzun süre ayakta kalabilmesi için baston desteği alan Kösen'in boyuunu ölçmek için zamanında Guinness genel yayın yönetmeni Craig Glenday, Kösen'in boyunu katı kurallar çerçevesinde kişisel olarak doğrulamak için Türkiye'ye gelmişti.

SULTAN KÖSEN Kimdir?

Abdulkadir ve Cemile Kösen çiftinin ikinci çocuğu olan Sultan Kösen 10 Aralık 1982'de doğdu. 27 Ekim 2013 tarihinde Suriye asıllı Merve Dibo ile evlenen Sultan Kösen Mardinlidir.

Üç yıl evli kaldıktan sonra eşinden boşanan dev Sultan, sağlık sorunları nedeniyle daha önce ortaokula gitme imkanı bulamadığı için Derik Halk Eğitim Merkezinin kurslarına katılarak ortaokul diplomasını aldı.

190 kilo ağırlığında, 66 numara ayakkabı giyen Sultan'ı gören herkes etrafını çevreleyerek, kendisiyle bol bol hatıra fotoğrafı çektirmesi ile aynı zamanda dünyada kendisi ile fotoğraf çektirilen kişi ünavanını da alabilir. 

21 Şubat 2017 tarihinde Türkiye’ye 16 bin 391 kilometre uzaklıktaki Samua ülkesine giderek bu ülkeye ayak basan ilk Türk olan Kösen, gençken Galatasaray'ın basketbol takımına transfer olmuştu.

Boyunun uzunluğu nedeniyle arabaya sığmayan ve tam anlamıyla iki büklüm olan Kösen'in elbisleri ise özel terziler tarafından dikiliyor.

5 çocuklu Kösen ailesinin ikinci oğlu olarak dünyaya gelen ve dünyanın en uzun boylu adamı olarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren 39 yaşındaki Sultan Kösen'ın boyu en son 2 metre 51 santim olarak ölçüldü. Kösen,

"Sağlık durumum şu an iyi ama daha önce çok sağlık sorunları çektim, çok zorluklar atlattım. Ben 9 yaşındayken hastalandım, hayatımda hep kısıtlamalar oldu. Her şeyden hasret, mahrum kalmıştım. Boyum ha bire uzuyordu, ameliyat oldum olmadı. 2-3 sefer oldum olmadı, en son Virginia Üniversitesi'ne, Amerika'ya gittim doktora. Oradaki terapi sayesinde boyumun uzaması durdu. Allah'ıma çok şükür şu an 2 buçuk metre boyundayım, boyum bu kadar yeter." 

"TÜRKİYE'DE GÖREMEDİĞİM İLGİYİ YURT DIŞINDA GÖRÜYORUM" 

"Yurt dışında çok ilgi görüyorum. Türkiye'de göremediğim ilgiyi yurt dışında görüyorum" diye konuştu. 

Kösen, 12 yıl boyunca Türkiye'yi tüm dünyada gururla ve en iyi şekilde temsil ettiğine inandığını, ancak dünyada gördüğü ilgiyi Türkiye'de görememenin üzüntüsünü yaşadığını sözlerine ekledi.

 

İŞTE BUGÜNE KADAR DÜNYANIN EN UZUN BOYLU İNSANLARI (TALLEST PEOPLE OVER TIME)

The last 10 tallest people date back almost 100 years. No one has yet beaten Wadlow – the tallest man ever.

İsmi Ülkesi                     Boyu Yıl

Bernard Coyne (USA)        248  1921

Robert Wadlow (USA)        272  1940

Edward “Ted” Evans (UK)   234  1957

Suleiman Ali Nashnush (LBY)246 1964

John F Carroll (USA)          263   1966

Don Koehler (USA)            248    1970

Haji Mohammad (PAK)       232    1981

Radhouane Charbib (TUN)   235  1999

Xi Shun (CHN)                    236  2005

Sultan Kösen (TUR)            251   2011

 

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle