Duyan'dan Un Fiyatlarına İlişkin Açıklama

Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan, un fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı.

ÖNE ÇIKANLAR
PAYLAŞ:

Duyan, yaptığı açıklamada bölgede 42 un fabrikasının olduğunu ve un sektöründe sıkıntı yaşayacak fırıncı ile toptancıların dernek ile irtibata geçmelerini istedi.

Son günlerde un satışları ile ilgili yanlış bilgilendirmeler yapıldığını ifade eden Duyan, bu hassas durumdan vazife çıkarmak isteyenlere dur dememiz gerektiğini söyledi.

Hiç kimsenin un tedarğinde kuşkusu olması diyen Duyan, şu ifadeleri kullandı:

‘‘Dernek olarak ekmeklik un satış fiyatlarımız 300-310 bandındadır. Türk Lirasının değer kaybetmesinin kamuoyunda sadece un üzerinde bir algı yaratılmakta. Tarımsal girdilerin ithalata bağlı olduğu ülkemizde, kurdaki artışlar temel gıda maddelerinin fiyatlarını olumsuz etkilemektedir. Bunun üzerine fırıncıların açıklamalarındaki ekmek fiyatlarında girdi maliyetlerini de hesapladıkları için fiyatların gerçeği yansıtmadığı görülmektedir. Bir ekmeğin üzerindeki unun maliyeti yüzde 33 ile 35 oranındadır. Ekmek maliyetindeki artışın tamamı, buğday veya una ölçmek yanlış olur. Bugün yapılan hesaplamalara göre ekmek üretiminde unun maliyeti sadece yüzde 33-35’lerinde olup işçilik, kira, enerji ve diğer girdilerin payı yüzde 65’lerdedir. Bu hesaba göre sadece ekmekte ki zam oranlarında, un etkisinin olmadığını görmekteyiz. Bundan sonra bölgemizde yaşanacak un ile alakalı ve un sektörünü hedef alacak, gerçeği yansıtmayan bilgilere karşı mücadele edeceğiz. Biz buradayız. Bölgemizde 42 un fabrikamız var. Un ile alakalı sıkıntı yaşayacak fırıncılarımız veya toptancılarımız olduğunda direk derneğimizle irtibata geçmelerini istiyoruz.’’ dedi.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle