Eğitim-Bir-Sen: Ana Sınıfı Öğretmenleri de Uzaktan Eğitime Geçmelidir

Eğitim-Bir-Sen Mardin şube başkanlığı yaptığı yazılı basın açıklaması ile anasınıfı öğretmenlerinin de uzaktan eğitim sistemine geçmesini istediler

EĞİTİM
PAYLAŞ:

Memur-sen'e bağlı eğitim-bir-sen Mardin şubesi tarafından anaokullardaki eğitim sistemi üzerine bir basın açıklaması yaptılar.

Eğitim-Bir-Sen ve memur-sen Mardin İl Başkanı Eyüp Değer tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dünyada ve ülkemizde Covid 19 Salgının en zirve yaptığı bir dönemde, tüm eğitim kurumları ve kademeleri Bilim Kurulu ve MEB tarafından alınan kararla uzaktan eğitimle eğitim öğretime devam kararı alınmışken, yaklaşık bir yıldır devam eden salgında hasta ve vaka sayılarında günlük 30 bin rakamları ile yılın en pik sayıları ile salgın zirvedeyken, mülki idare amirleri ve devlet büyüklerimiz sürekli evden çıkmayın uyarıları yapıyorken, 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri bireylerde sokağa çıkma kısıtlamaları, hafta sonu belirli saatler arasında sosyal hayat kısıtlamaları devam ediyor iken, her gün onlarca vatandaşımız vefat ediyor iken, tüm devlet kurumlarında esnek çalışma modeli ile dönüşümlü veya home ofis çalışma modeline geçmek durumunda kalınmıştır.

Mardin ilimizde de koronavirüs salgını 2. Pik dönemini yaşıyor. Hastanelerimizde Günlük Hasta sayımız 300’lerin üzerinde, Hastane doluluk oranımız %80’lerde ve Yoğun Bakım Doluluk oranımız %86’ları gösteriyorken, bir çok Kamu kuruluşumuzda olduğu gibi Mardin İl MEM ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bile esnek çalışma yapılıyorken, “ öğretmenler böyle günlerde fedakârlık yapmalıdır, biz ana sınıflarının yüzyüze eğitime devam etmesi yönünde karar aldık” şeklinde ifadeler abesle iştigaldir, akılla ve bilimle örtüşecek bir tarafı da yoktur.

Öğretmenler her zaman fedakârlık yaptıkları gibi, salgın sürecinde de gerek vefa destek gruplarında, gerek maske ve dezenfektan üreterek, gerek filyasyon ekiplerinde yer alarak fedakarlığın en güzel örneğini sergilemişlerdir. Eğitimciler olarak biz eğitim açısından yüzyüze eğitimin uzaktan eğitimden daha yararlı olduğunu düşünüyoruz. Ancak böylesi ölümün sinsice kol gezdiği, herkesin kendine evine kapatıp kendini ve ailesini korumaya çalıştığı bir dönemde, Zorunlu eğitim kapsamında olan tüm Eğitim kurumları kapalı iken, zorunlu eğitim kapsamında olmayan ana sınıfı öğretmenlerinin yüzyüze eğitime devam etmesini, ve onların savunmasız bir şekilde siz kahramansınız ölüme bile meydan okursunuz denmesini, bizim Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Yetkililerin ana sınıfı öğretmenleri ile ilgili yüzyüze eğitime devam kararını bir an önce gözden geçirmelerini ve ana sınıfı öğretmenlerinin de uzaktan eğitime geçme kararlarını en ivedi şekilde bekliyoruz.

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle