Eğitim-Bir-Sen'den öğretmenin Kürtçe tahammülsüzlüğüne kınama

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, Nusaybin’de bir öğretmenin sosyal medyada, “İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı.” nefret paylaşımını kınadı.

GÜNCEL EĞİTİM
PAYLAŞ:

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, bir öğretmenin sosyal medya hesabından Kürtçe ile ilgili nefret içeren paylaşımına tepkiler gelemeye devam ediyor.

İddiaya göre, Büşra T isimli şahıs öğretmen, sosyal medya hesabından ırkçı paylaşımda bulunarak, “Artık tayinim çıkabilir mi Allah'ım. İnsanların Kürtçe konuşmasına tahammülüm kalmadı” diye yazdı. Şahsın bu paylaşımı sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Nusaybin Kaymakamlığından açıklama geldi

Bunun üzerine yazılı açıklama yapan Nusaybin Kaymakamlığı, öğretmenin sosyal medya hesabından bilgisi dışında Kürtçe ile ilgili kendisine ait olmayan ifadeler kullanıldığını ileri sürdü.

Kaymakamlık açıklamasında, "Öğretmenimiz, durumu fark etmesi üzerine, Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunmuş olup, adli tahkikata ilişkin süreç başlatılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesi: Faşizan açıklamaları esefle kınıyoruz

Konuya ilişkin bir tepki de Eğitim-Bir-Sen Mardin Şubesinden geldi. Şube Başkanı Eyyüp Değer tarafından yapılan açıklamada, “Allah (Celle Celaluhu) Kur’an-ı Kerim’de Rum Suresinin 22. ayetinde tüm insanlığa şu çağrıda bulunmuştur: ‘Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır.’ Yüce Rabbimiz Kur’an-ı kerimde buyurduğu üzere bütün diller Allah’ın ayetleridir. Bir dili inkâr eden veya bir dile karşı nefret besleyen tüm ayetlere karşı aynı düşünceyi taşımaktadır.” dedi.

Mezopotamya’nın kadim topraklarının binlerce yıldır birçok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığın hatırlatan Şube Başkanı Değer, “İnsanların bu farklılıklara rağmen kardeşçe yaşadığı, çan ve ezan sesinin harmanlandığı Mardin’de, ne yazık ki Nusaybin’den bir öğretmenin ayrımcı, faşizan bir paylaşımı tüm eğitim camiasını derinden üzmüştür.” dedi.

Değer, “Hiç düşünmedik, aklımızın en ufak bir köşesinden bile geçmedi ama bir öğretmen düşünün, içinde insan sevgisi yok, bir öğretmen düşünün kendisini bağrına basan şehrin insanlarına üstten bakıyor, onların konuştuğu dile tahammül edemiyor, bir öğretmen düşünün tahammül edemediği dili konuşan öğrencilerin gözlerine bakarken gülüyor ama içinde onlara karşı tahammülsüzlük ve nefret besliyor.” diye konuştu.

Öğretmenin ırkçı söylemlerini kınadıklarını açıklayan Değer, şöyle dedi:

“Gerek Avrupa’da ve gerekse dünyanın birçok yerinde ne yazık ki hortlayan ırkçılık rüzgârının, bin yıldan uzun süredir Türk, Kürt, Arap kardeşçe yaşamış olduğu bu topraklarda bu ırkçılık furyasının olmasını asla istemiyoruz ve kabul etmiyoruz. Öğretmenlik mesleği gibi kutsal bir görevi ifa eden birinin bu şekilde yaptığı açıklamaları esefle kınıyoruz. Çanakkale’de Türk, Kürt, Arap omuz omuza şehit olmuş ecdadımız, Fatihler Akşemseddin’den ders alırken bir yandan da Molla Gürani’nin tedrisatından geçmiştir. Ahmet Arif’in tavuklarımız bile birbirine karışmış dediği, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un; Arab'ın Türk'e, Laz'ın Çerkez'e yahud Kürd'e, Acem'in Çinliye rüçhanı mı varmış, nerede? Müslümanlıkta anasır mı olurmuş? Ne gezer? Fikrî kavmiyyeti tel'in ediyor Peygamber, diye dile getirdiği bu topraklarda hiç kimse kardeşliğimi bozmadı, bozamayacaktır. Söz konusu öğretmen ayrıca Anayasanın 10. maddesinde yer alan ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.’ ilkesine ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun ‘Genellik ve eşitlik’ başlıklı 4. maddesinde eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğu ve eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamayacağı düzenlenmiştir, maddesine aykırı davranmıştır. Ayrıca bu nefret söylemiyle insanlığa karşı da suç işlemiştir. Bu sebeple yetkili makamlardan ilgili kişiyle ilgili acilen tedbirler almalarını ve soruşturma başlatılmalarını bekler, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

YORUMLAR

 • mal bulmuş mağribi gibi yine meseleyi anlamadan atlamışlar.
  aslında bu tutum ve davranış bile sendikanın neye hizmet ettiğinin açık göstergesidir.
  kendi kendilerini lades yapmışlar bütün emniyeti, jandarmayı göreve davet ediyorum öğretmen hanımın linç edilmesine öldürülmesine ortam hazırlamışlar konuşmalarıyla resimdeki sendika kişileri

  bir sendika düşünün kü öğretmenlerin haklarını savunması gereken, bir sendika düşününkü öğretmenlerin sosyal mali ve özlük hakları için mücadele etmesi gereken....
  haberdeki öğretmenin durumu emniyete başvurmuş hesabından birileri kasten provokatif birşeyler paylaşmış ki büyük ihtimalle yine kürt ırkına mensup olanlara coşku verip ortalığı karıştırmak isteyen sapık zihniyetli birisidir muhtemelen.
  sendika yöneticileri bir de utanmadan hepsi bir araya toplanmış vurun kahpeye diyorlar ve buna kuran ı kerimden de ayetler kullanarak yapıyorlar işte dinimizin geldiği son nokta.
  Dinimiz ne emrediyor bir yerde bir kusur gördüğünde gece gibi ört velevki öğretmen hanım yazsın gençliğine verelim gurbette olmasından ötürü bunalmasına verelim ruh hali ve diğer sıkıntılar gayet normal her halularda zorunluı hizmeti bitecek gidecek yada birileri onu sırf bu açıklamalarınız yüzünden öldüredebilir kuranı kullanmışsınız yaaa...
  Peki yıllardır mardinde sizler yöneticisiniz neden bir egeye marmaraya iç anadoluya karadenize tayin istemiyorsunuz neden? yemiyor mu?

Yorum Ekle