Mehmet Şimşek: Kira artışlarına ilişkin rakamları verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek için konut arzının artırılacağını, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceğini ve dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağını bildirdi.

  • 12.02.2024 15:12
Mehmet Şimşek: Kira artışlarına ilişkin rakamları verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan'ın kira artışlarına ilişkin yazılı soru önergesine cevap verdi.

Şimşek, Kasım 2018'de 475,07 olan "gerçek kira" endeksinin 2023 Kasım'ında 1888,02'ye yükseldiğini belirterek, 2018-2023 dönemindeki artışın yüzde 297,42 olduğunu bildirdi.

ŞİMŞEK KİRA ARTIŞLARINDA RAKAMLARI VERDİ

Bakan Şimşek, ayrıca 2023'ün Eylül ayında yüzde 9,52 olan aylık kira artış oranının Ekim ayında yüzde 7,91'e, Kasım ayında yüzde 5,97'ye ve Aralık ayında yüzde 4,48'e gerilediğini açıkladı.

Şimşek, "Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fiyat artışlarının önüne geçmek üzere konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır." şeklinde konuştu.

KİRA FİYATLARI NASIL DÜŞÜRÜLECEK?

Planlamanın çok iyi yapılması lazım. İstanbul’da sayısı 10 binlerle hatta 10 binlerle ifade edilen boş konut var. Talep tarafındaki yeni genç evlilerin çocuk sayısı düşük ailelerin, çekirdek evleri 2+1 vs. gibi daha derli toplu, modern projeler tercih ediliyor. Türkiye’de konut inşaatlarında mega lüks projeler, değişik lüks yabancı siteler yapılıyor. Arzla talep örtüşmeyince ortaya bir sürü insan kiralık ev arıyor, bir sürü müteahhit de yatırımını değerlendirmeye çalışıyor. Dikkatli bir planlama yapılması lazım. Yerel seçim öncesi tüm adayların ortak kanaati var. Dikey büyüme değil yatay büyümeye geçmek lazım. Bu yeni arsa stokunun üretilmesi ile mümkün. Devletin de el atacağı bir şekilde arsa tahsis edilmesi. Hazine’nin elinde büyük miktarda araziler var. Sayın Bakanın söylediği gibi vatandaşın talebi ne ise ona cevap verecek bir yapıya ilerletilmeli, uzun dönemde konut bir yatırım aracı olarak düşündü, gelinen noktada bir ihtiyaç söz konusudur.

Yanlış planlama yapılırsa vatandaş A isterken B tipine öncelik verilirse, daha rasyonel ödeme planlaması ortaya konulursa mesafe alınabilir. şimdi harekete geçsek 3 ile 5 seneden evvel sonuç alınamayacak bir durumdur. Elimizdeki tüm imkanları kullanmak zorundayız. Kirada aşırı şişme durumu vardı biraz geriye gitme durumu var. Büyük kentlerde bu sorun.”

Editör: Gülten Akgül

Yorum Yaz