Eleştirilen insanın canavarlaşan gerçek yüzü!

KÖŞE YAZISI
PAYLAŞ:

Eleştiri, öyle bir şeydir ki; kıymetini gerçek anlamda bilenler için insanın dönüp kendisine bakması adına oldukça kıymetli ve özel bir durumun net bir fotoğrafıdır. Lakin bazı insanlar eleştiriye ve eleştirilere öyle kapalıdır ki, adeta canavarlaşan gerçek yüzleri anında ortaya çıkıvermektedir. Onları eleştirme gafleti içine düşer düşmez sizin yaptığınız herhangi bir eleştiriyi adeta burnunuzdan getirmekle kalmayıp, canavarlaşıp hırçınlaşan gerçek yüzlerini de ortaya çıkarmış olurlar.

 

Eleştirileri kabullenmek özellikle de sosyal ortamlarda insanların en zorlandığı durumların başında gelmektedir.

 

Eleştiriye kapalı olmanın temel nedeni egoist olup kendisine toz kondurmamakla beraber özgüvenin olmaması sebebiyle, karşı tarafın eleştirilerine tahammül edememelerinden kaynaklıdır.

 

İnsanların gerçek yüzünü eleştirmeden asla tanıyamazsınız. Çünkü onların canavarlaşan yüzleri eleştirilince ortaya çıkmaktadır.

 

İnsanların birçoğunda adeta iki yüz mevcuttur. Birincisi övüldüğü zamanki yüzün gerçekliği, ikinciside eleştirildiği zamanki gerçek yüzüdür. Öyle ki, eleştirilen kişinin nasılda hırçınlaştığı nasılda canavarlaşıp saldırmaya başladığının sureti o an da net bir şekilde görülmektedir. Çift başlıklı insanların gerçek yüzüde eleştirmekle net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

 

Eleştirilmeye her zaman tepkiyle yaklaşarak gerçek yüzleri eleştirilince ortaya çıkan kişiler takdire ve övgülere adeta hastalık derecesinde düşkünlükleriyle meşhurdurlar.

 

Eleştirilmeye ve eleştiriye karşı kendisini korumaya çalışan insanın yaşamında kindarlık ve egonun tavan yaptığı net bir şekilde görülmektedir. Onları eleştirenleri küçük düşürmek ve ezmek için her türlü yolu mübah sayarlar.

 

Bundan sebeple, eleştirmek istiyorsanız eğer, eleştirilmektende kaçmayacaksınız. Sizleri eleştirenlerin eleştirilerini de kabullenmeyi bilecekesiniz.

 

Unutulmamalıdır ki;

 

Eleştirileri hoş görüp sindirebilmek büyük bir erdemdir.

 

Eleştirilere tahammül etmeyi, saygı duymayı ve hoş karşılamayı öğrenmedikçe canavarlaşan yüzler sürekli olarak ortaya çıkmaya devam edecektir.

 

Eleştiri doğru algılanmadığı sürece canavarlaşan gerçek yüzler daha da çok hırçınlaşır. Eleştiren kişi daha çok saldırıya maruz kalmış olur. 

 

Eleştirmekten eleştirilmekten asla korkmamak gerekir.

 

Herkesin eleştirilere açık olması duası ve dileğiyle…

 

Vesselam.

 

 

 

 

Mehmet Kızılkaya

Mehmet KIZILKAYA (Mühendis, Araştırmacı, Yazar, Gazeteci)Mardin'in Kızıltepe ilçesinde liseyi bitirdikten sonra İstanbul da Elektrik Elektronik Mühendisliği okudu. Sonrasında aynı üniversite de Yüksek

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle