Emekli aylıklarında ve memur maaşlarında büyük artış var tek tek hesaplandı! Temmuz zammında detaylar ortaya çıktı!

Emekli, memur ve emekli adayı milyonları ilgilendiren gelişme! 3600 ek göstergede çözüme kavuşuldu. Tüm gözler temmuz zammına çevrildi. Ek zamla ilgili son dakika açıklaması ise art arda geldi. Tarih verildi, oranlar kuruşu kuruşuna hesaplandı. Ara zam için geri sayım başladı. Kamu çalışanları ve emeklileri ocak-temmuz aylarında toplu sözleşme artışına ek olarak enflasyon farkı, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de ocak-temmuz aylarında bir önceki 6 aylık enflasyon kadar zam alıyor. Peki kimin maaşı ne kadar artacak? Emeklilere ne kadar zam gelecek? İşte tüm detaylar...

EKONOMİ

Merkez Bankası'nın haziran tahminine göre 6 aylık enflasyon artışı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 39.67 olacak. Memur ve emeklilerine de fark verilmesine kesin gözü ile bakılıyor. Memur ve memur emeklileri temmuzda yine yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacak. Merkez Bankası tahminine göre ise temmuz ayında artış oranı yüzde 39.17 olacak.

Milyonlarca memur, emekli Temmuz zammını bekliyor. Memur ve memur emeklilerine temmuz ayında 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, emekli ve memura zamda devletin mali imkânları, ekonomik gelişme, milli gelir düzeyi, genel geçim şartları ve yıllık enflasyon oranlarını göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Peki enflasyon tahminlerine göre Temmuz zammı ne kadar olacak? En düşük emekli ve memur maaşları nasıl şekillenecek?

İşte milyonların merak ettiği memur ve 2022 emekli Temmuz zammı tablosu...

Ek Zamla Yüzde 41.67 Artış

Emekli ve memur için ocak ayında yapılan yasal düzenleme ile ek zam imkânı tanındı. Bu kapsamda taban emekli aylığı 2500 liraya çıkarılırken, memur ve emeklilerine toplu sözleşmede yüzde 5 olan zam oranları enflasyon farkı hariç 2.5 puan artırılarak yüzde 7.5 yapıldı ve enflasyon farkıyla beraber oran yüzde 30.95 oldu.

Temmuz ayında yapılacak değerlendirmeye göre yüzde 7 olan toplu sözleşme zam oranının artırılması gündeme gelebilecek. Memur ve emeklilerine 2.5 puanlık bir artış daha yapılması durumunda zam oranı yüzde 41.67 olarak güncellenecek. SSK-Bağ-Kur emeklileri için taban aylık da yükseltilecek.

Bakan Nebati'den Temmuz Zammı Mesajı

Kamu çalışanları ve emeklilere zam konusu Meclis'e taşındı. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati konuya ilişkin sorulara yanıt verdi.

Bakan Nebati, kamu çalışanları, memur emeklilerine temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 7 oranında artış yapılacağını belirterek, "Ocak ayı enflasyon farkı dâhil yüzde 30.95 oranında artış yapılmış olup temmuz ayından geçerli olmak üzere de yüzde 7 oranında artış yapılacak. Altı aylık dönemde enflasyonun yüzde 7.5'i aşması durumunda temmuzdan geçerli olmak üzere aylık ve ücretlere enflasyon farkı yansıtılacak" dedi.

Bakan Nebati, SSK, Bağ-Kur emeklilerine ocak-temmuz döneminde geçerli olmak üzere yüzde 25.47 artış yapıldığını, en düşük emekli aylığının 2500 liraya çıkarıldığını anımsattı.

Vergi İstisnası Ücretleri Artırdı

Bakan Nebati şunları kaydetti: "Ocak ayı itibariyle asgari geçim indirimi uygulamasına son verildi. Asgari ücretin aylık gelir vergisi matrahı ile damga vergisi matrahı tutarı kadar kısmı ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde istisna tutularak asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisi kaldırıldı ve bu uygulama tüm ücret geliri elde edenlere yayınlaştırıldı.

Böylece kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde söz konusu zamların haricinde vergi istisnasına bağlı olarak da ayrıca artış meydana geldi."

Refah Dengeli Yayılacak

Bakan Nebati, refahın tüm ülkeye dengeli yayılması için çalıştıklarını belirterek, bölgesel gelişmişlik farklarını azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Nebati, "Ülkemizin kalkınması ve bölgesel gelişmişlik farklarının en aza indirilmesi amacıyla, Köylerin Alt Yapısının Desteklenmesi Projesi, Su ve Kanalizasyon Altyapı Programı ve Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Kurumlar Vergisi İndirimi, SGK Primi, İşveren Hissesi Desteği, Arazi Tahsisi, Faiz Oranı Desteği, SGK Prim Desteği,KGF desteği. Gelir Vergisi Stopajı Desteği vb. bölgesel projeler yürütülmekte ve teşvikler sağlanıyor" dedi.

3600 Ek Gösterge 15 Ocak 2023'te Yürürlüğe Girecek

Öte yandan 3600 ek gösterge düzenlemesi olarak bilinen tasarı yasalaştıktan sonra 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. Böylece 5,3 milyon memur ve emeklisinin ek göstergeleri artırılırken emekli maaşları ve emekli ikramiyelerinde zam yapıldı.

Ek Gösterge Tamam Sırada Sözleşmeliler ve EYT'liler Var

Şimdi hükümetin önünde öncelikli dosyalar olarak sözleşmelilerin statü değişikliği ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar için EYT düzenlemesi konuları bulunuyor. Bunlarla birlikte asgari ücretin güncellenmesi, emeklilere ve memurlara yapılacak temmuz artışları ve ek artış yapılıp yapılmayacağı konuları da üzerinde çalışılan konular. Ayrıca emeklilere temmuz ayının başında ödenecek ikramiyeler de gündemde.

530 Bin Kişi Bekliyor

Geçtiğimiz Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin Resmi Gazete'de yayımlanan metninde yer alan iki konudan 3600 ek gösterge çözülerek tasarı Meclis'e sevk edildi. Şimdi toplu sözleşme metninin 52. Maddesinde yer alan sözleşmelilerin statü değişikliği ile ilgili çalışma başlıyor.

Temmuz Ayında Milyonlara Ek Artış

Temmuz ayında emekliler ve memurlar ile birlikte kamu işçileri de maaş artışı alacak. Ancak Ocak ayında yapıldığı gibi bir sosyal refah artışı beklentisi büyüdü. Peki kim hangi oranda artış alabilir. Yeni Asır yazarı Faruk Erdem tek tek cevapladı....

Temmuz ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da milyonlarca çalışan ve emekli için yeni bir maaş artışı anlamına geliyor. 14 milyon emeklinin maaşlarına Temmuz ayında yılın ikinci zammı yansıtılacak. Bu da 6 aylık enflasyona göre şekillenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon artışı alırken, memur emeklilerine yüzde 7'lik toplu sözleşme artışına ilaveten 6 aylık enflasyona göre fark da verilecek. Aynı şekilde memurlar da yüzde 7 toplu sözleşme zammı ile enflasyon farkı alacak.

Ocak Ayındaki Gibi

6 aylık enflasyon hesaplarına baktığımızda ise Merkez Bankası'nın piyasa anketine göre yüzde 40.75 gibi bir tahmin ortaya çıkıyor. Böylece hem memurların hem de emeklilerin temmuz artışının yüzde 40'ın üzerinde olacağı görülüyor. Bunların dışında kamu işçileri de toplu sözleşmeden kaynaklı zamlarını ve enflasyon farklarını alacak.

Bütün bunların yanında normal Temmuz artışlarının dışında bir de ek refah artışı beklentisi oluştu. Ocak ayında yapılan taban maaş artışı ve toplu sözleşme artışına getirilen 2.5 puanlık artışın benzerinin Temmuz'da yapılacağı da söyleniyor.

Özellikle 6 aylık enflasyonun ve Haziran ayındaki yıllık enflasyonun belli olmasından sonra yapılacak değerlendirme sonucunda bu tür bir refah artışı yapılabilir. Burada en düşük emekli maaşının artırılması, yine toplu sözleşme zammına bir ilave puan konulması ayrıca seyyanen artış ile emekli ve memur maaşlarının yükseltilmesi de söz konusu olabilecek.

3 Formül Masada

Ek zamlar konuşulurken gündeme gelen bir başka konu ise asgari ücret. Bu konuda da bir güncelleme yapılması beklenirken Ankara'da görüşmeler devam ediyor. Asgari ücrete bir güncelleme yapılabilmesi için komisyonun toplanması gerekiyor.

Komisyon ise 15 kişilik işçi , işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor. Yapılacak bir değerlendirme sonunda burada da artış söz konusu olabilecek. Burada prim kesintisinin kaldırılması, 6 aylık enflasyon oranı ve yıllık enflasyona tamamlama gibi üç formül üzerinde duruluyor. Asgari ücrete yapılacak bir artış aslında tüm çalışanların maaşlarını da etkileyecek ve artıracak. Bunun yanında asgari ücrete göre belirlenen ödeme rakamlarının da yükselmesi söz konusu olabilecek.

Zamlar Netleşiyor

5 Aylık Enflasyon: Yüzde 35.64
MB Haziran Tahmini: Yüzde 2.97
6 Aylık Tahmini Enflasyon: Yüzde 39.67

SSK ve Bağkur Emeklisi

5 aylık enflasyon artışı: Yüzde 35.64
6 aylık tahmini artış: Yüzde 39.67

Memur ve Memur Emeklisi

5 aylık toplu sözleşme ve enflasyon artışı: Yüzde 35.14
6 aylık tahmini enflasyon ve toplu sözleşme artışı: Yüzde 39.17

5 aylık enflasyon farkı: Yüzde 28.14
6 aylık enflasyon farkı: Yüzde 32.17

En Düşük Memur Maaşı

5 aylık enflasyona göre: 8.688,20 TL
6 aylık enflasyon tahminine göre: 8.947,24 TL

En Düşük Memur Emeklisi Aylığı

5 aylık enflasyona göre: 5.796,15 TL
6 aylık enflasyon tahminine göre: 5.969,00 TL

En Düşük SSK Emeklisi Aylığı (2000 Öncesi)

5 aylık enflasyona göre: 4.465,27 TL
6 aylık enflasyon tahminine göre: 4.597,94 TL

VALİ

Mevcut ek gösterge: 7600
Mevcut emekli maaşı: 16.049
Mevcut emekli ikramiyesi: 322.632
Ek gösterge 7800
Düzenleme sonrası emekli maaşı:16.088
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi 324.045
Emekli aylığı farkı 39
Emekli ikramiyesi farkı 1.413

GENEL MÜDÜR

Mevcut ek gösterge: 6400
Mevcut emekli maaşı: 14.217
Mevcut emekli ikramiyesi:300.736
Ek gösterge 7000
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 14.335
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi 304.974
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı 4.238

1. SINIF MÜLKİ İDARE AMİRİ

Mevcut ek gösterge: 5800
Mevcut emekli maaşı: 11.582
Mevcut emekli ikramiyesi :276.368
Ek gösterge: 6400 Düzenleme sonrası emekli maaşı: 11.700
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 280.606
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

MİLLİ KÜTÜPHANE BAŞKANI

Mevcut ek gösterge: 4800
Mevcut emekli maaşı: 10.407
Mevcut emekli ikramiyesi :269.304
Ek gösterge: 5400
Düzenleme sonrası emekli maaşı:10.525
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 273.542
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Mevcut ek gösterge:3600
Mevcut emekli maaşı: 9.800
Mevcut emekli ikramiyesi: 247.408
Ek gösterge: 4400
Düzenleme sonrası emekli maaşı:9.956
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 253.059
Emekli aylığı farkı: 156
Emekli ikramiyesi farkı: 5.651

DAİRE BAŞKANI

Mevcut ek gösterge:3600
Mevcut emekli maaşı: 9.310
Mevcut emekli ikramiyesi: 247.408
Ek gösterge: 4200
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 9.428
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 251.646
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

KARİYER UZMAN

Mevcut ek gösterge: 3600
Mevcut emekli maaşı: 9.310
Mevcut emekli ikramiyesi: 247.408
Ek gösterge: 4200
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 9.428
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 251.646
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

MÜHENDİS

Mevcut ek gösterge:3600
Mevcut emekli maaşı: 6.861
Mevcut emekli ikramiyesi: 247.408
Ek gösterge: 4200
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.979
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 251.646
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

AVUKAT

Mevcut ek gösterge:3000
Mevcut emekli maaşı: 5.627
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

BEKÇİ

Mevcut ek gösterge:3000
Mevcut emekli maaşı: 5.727
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.961
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

UZMAN ERBAŞ/JANDARMA

Mevcut ek gösterge: 3000
Mevcut emekli maaşı: 5.727
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.961
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

TEKNİK HİZMETLER (MAT., İST. VS)

Mevcut ek gösterge:3000
Mevcut emekli maaşı: 5.627
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

ÖĞRETMEN

Mevcut ek gösterge: 3000
Mevcut emekli maaşı: 5.627
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

HEMŞİRE (ALANINDA 4 YILLIK YÜKSEKÖĞRENİM MEZUNU)

Mevcut ek gösterge: 3000
Mevcut emekli maaşı: 5.627
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

DİN GÖR.(ALANINDA 4 YILLIK YÜKSEKÖĞRENİM MEZUNU)

Mevcut ek gösterge:3000
Mevcut emekli maaşı: 5.627
Mevcut emekli ikramiyesi: 202.909
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.234
Emekli ikramiyesi farkı: 44.499

HEMŞİRE (4 YILLIK YÜKSEKÖĞRENİM MEZUNU)

Mevcut ek gösterge:2200
Mevcut emekli maaşı: 5.471
Mevcut emekli ikramiyesi: 197.258
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.391
Emekli ikramiyesi farkı: 50.150

DİN GÖR. (4 YILLIK YÜKSEKÖĞRENİM MEZUNU)

Mevcut ek gösterge: 2200
Mevcut emekli maaşı: 5.471
Mevcut emekli ikramiyesi: 197.258
Ek gösterge: 3600
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 6.861
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 247.408
Emekli aylığı farkı: 1.391
Emekli ikramiyesi farkı: 50.150

ŞUBE MÜDÜRÜ

Mevcut ek gösterge: 2200
Mevcut emekli maaşı: 5.471
Mevcut emekli ikramiyesi: 197.258
Ek gösterge: 3000
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 5.627
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 202.909
Emekli aylığı farkı: 156
Emekli ikramiyesi farkı: 5.651

İL MÜD. YRD., İLÇE MÜD.

Mevcut ek gösterge: 2200
Mevcut emekli maaşı: 5.471
Mevcut emekli ikramiyesi: 197.258
Ek gösterge: 3000
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 5.627
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 202.909
Emekli aylığı farkı:156
Emekli ikramiyesi farkı: 5.651

ŞEF

Mevcut ek gösterge: 2200
Mevcut emekli maaşı: 5.471
Mevcut emekli ikramiyesi: 197.258
Ek gösterge: 2800
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 5.589
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 201.496
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

LİSE VE ALTI ÖĞRENİMLİ MEMURLAR

Mevcut ek gösterge: 1500
Mevcut emekli maaşı: 4.775
Mevcut emekli ikramiyesi: 172.183
Ek gösterge: 2100
Düzenleme sonrası emekli maaşı: 4.893
Düzenleme sonrası emekli ikramiyesi: 176.421
Emekli aylığı farkı: 118
Emekli ikramiyesi farkı: 4.238

Gazete Vatan

YORUMLAR

  • Haber için kullandığınız görsel ile haber içeriğinin ne ilgisi var

Yorum Ekle