Enerjisa Enerji "2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu"nu yayımladı

GÜNCEL

ANKARA (AA) - Enerjisa Enerji, "İklim Değişikliği ve Karbon Yönetimi" başlığının öne çıktığı "2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu"nu yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Enerjisa Enerji, "2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporu" Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi tarafından yayımlanan uluslararası çerçeve ve GRI Standartları "temel" seçeneğine uyumlu olarak hazırlanan raporda "İklim Değişikliği ve Karbon Yönetimi" şirket ve paydaşların görüşleri doğrultusunda birinci öncelik olarak belirlendi.

Şirket, sektöründeki risk ve fırsatları etkin bir şekilde yönetmek amacıyla 2021'de çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) çerçevesini düşük karbonlu büyüme, kentleşme ve müşteri odaklılık, deregülasyon, dağıtık üretim ve dijitalleşme gibi mega trendleri iş yapma şeklini kökten değiştirme potansiyeline sahip beş sektörel trendi dikkate alarak revize etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Murat Pınar, ÇSY vizyon ve hedeflerini, performans ve en iyi uygulamaları, risk ve fırsatları özetlendiği "2021 yılı Sürdürülebilirlik Raporunu" kamuoyuyla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Pınar, iş stratejisiyle bağlantılı bir çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) çerçevesi geliştirmenin önemli olduğunu vurgulayarak, "Risk ve fırsatlarımızı etkin bir şekilde yönetmek amacıyla 2021'de ÇSY çerçevemizi mega trendler doğrultusunda revize ettik ve stratejik çerçevemiz içerisinde sürdürülebilirlik yaklaşımımızda "Etki Odaklı İş Modeli", "Toplum İçin Etki ve Gezegen İçin Etki" olmak üzere üç alana odaklanıyoruz." ifadelerini kullandı.

2021'de sürdürülebilirlik yatırımlarının 2020'e göre yüzde 119 artış göstererek 330 milyon liraya ulaştığını aktaran Pınar, şunları kaydetti:

"Sürdürülebilirlik yaklaşımımız ürün ve hizmetlerimizin etkisine odaklanarak, düşük karbonlu, daha temiz ve daha yeşil bir enerji sektörüne dönüşüm fırsatlarından yararlanmamıza, tedarik zincirinin dayanıklılığını artırmamıza ve insanları eşit olarak güçlendirmemize yardımcı oluyor. 2021'de sürdürülebilirlik yatırımlarımız 2020'e göre yüzde 119 artış göstererek 330 milyon liraya ulaştı. GES yatırımları, enerji verimliliği uygulamaları ve Türkiye'nin ilk ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyon ağı olan Eşarj'a ilişkin yatırımlar sürdürülebilir yatırımlarımızın çoğunluğunu oluşturuyor. Yeni Enerji Dünyasını şekillendirmek ve bütünleştirmek hedefiyle milyonlarca insana değerli bir kamu hizmeti sunarken şirket olarak hem bu nesle hem de gelecek nesillere refah getirme sorumluluğumuzun bilincinde olarak hareket ediyoruz."

Raporla ilgili görüşlerini sunan Enerjisa Enerji Finans Yöneticisi (CFO) Dr Michael Moser da, iklim değişikliği ve karbon yönetimini öncelikle listenin en başına yerleştirdiklerini belirterek, "Enerjisa olarak amacımız açık ve net. Müşterilerimizi ve sektörleri enerjiyle buluşturmak ve gelecek nesiller için Türkiye'de daha iyi, daha temiz ve daha güvenli bir enerji geleceği sağlamak. Bu sebeple Yeni Enerji Dünyası'nı Türkiye'de inşa etmeye kendimizi adadık." ifadelerini kullandı.


AA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle