Eski belediye başkanı kalbine yenildi

Mardin eski Belediye Başkanı Aydın Saraçoğlu Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

VEFAT HABERLERİ
PAYLAŞ:

Mardin'in Eski belediye başkanı Aydın Saraçoğlu geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

1989-1994 bunları arasında Mardin'de SHP'den belediye başkanlığı yapan Aydın Saraçoğlu geçirdiği kalp krizi sonucunda Mardin'de bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı.

Hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti Saraçoğlu'nun cenazesi Mardin'de aile kabristanında kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecek.

Mardin Life ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine ise Allah'tan sabır dileklerimizi iletiyoruz.

Aydın Saraçoğlu kimdir?

Aydın Saraçoğlu, 1950´lerin belediye başkanı Mehmet Saraçoğlu´nun evladı. Milli eğitime bağlı öğretmenlik ve yöneticilik yapmış. 1970´lerin sol hareketlerinden etkilenen Aydın abi, siyasi dünya görüşü itibariyle de sosyal demokrat bir kimliğe mensuptu. 1980 askeri darbesinden sonra iktidara gelen Özal´ın liderliğindeki ANAP, 1984´te girdiği yerel seçimleri de ezeli bir üstünlük ile kazanmış ve o dönem Mardin belediye başkanlığını rahmetli Ali İhsan Ensari ağabeyimiz kazanmıştı. 1990´lara gelmeden rahmetli Özal´ın siyasi liderlerin yasaklarının kaldırılması ile ilgili meseleyi referanduma götürmesi ve bazı büyükşehir belediyelerindeki hatalar yüzünden, dönemin sol kanattaki partilere gün doğmuştu.

SODEP´in (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) kuruluşu da iki farklı parti birleşiminden doğmuştu. Halkçı Parti, 12 Eylül Darbesi´nden sonra 20 Mayıs 1983´te kurulmuş merkez sol bir siyasal partiydi. SODEP ise Erdal İnönü ve Aydın Güven Gürkan gibi liderlerin başkanlığında 1985 yılında kurulmuştu. 2 Kasım 1985´te bu iki parti birleşerek Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) adını almıştı. Aydın Saraçoğlu abimiz ve onunla hareket eden, rahmetli Mehmet Gülcegün, Yılmaz Ölçen, Semih Hocaoğlu, Ahmet Aday, A.Kerim Düzgören gibi sosyal demokrat arkadaşlarıyla yerel yönetimler için hazırlıklarına başlamıştı. ANAP ?ın Türkiye genelinde ki iktidar yorgunluğu, yıpranmışlığı Özal´ın o dönemlerde getirdiği katma değer vergisi (KDV) ek vergi yükü; tabiri caizse vatandaşı limon gibi sıkmıştı. Zaten rahmetlik İnönü ?vatandaşı limon gibi sıktınız!? seçim kampanyaları ile iktidarın üzerine üzerine gidiyordu. ?Beş yıl daha bir limon gibi sıkılmaya hayır!? diyen SHP, bu cümleyle gündemi de belirliyordu o tarihte.

Gazeteler ?Özal´ın keyfine limon sıktılar!? başlığını atarken karşı hamle Özal´dan hızla geliyordu; ?oy uğruna millet limona benzetilemez? çıkışı bir işe yaramıyordu. Bu seçim kampanyaları havasında Aydın Saraçoğlu ağabeyimizin adaylığı SHP´de ilan ediliyordu. Eğitimci, mütevazi kişiliği, Mardinli olması ve babasının 10 yıllık belediye başkanlığı onun diğer aday adayları arasından sıyrılıp ön plana çıkarıyordu. Ayrıca Mardin´de ANAP il örgütünün taktiksel hataları ve halkı küstürmeye yönelik adımları havanın birden Aydın Saraçoğlu ağabeyimizden yana esmesine sebep oluyordu. Ammo Cebbo (Beyt Mirzo), Abdullah Altıntaş, İbrahim Avuka (Beytil Şıaar), Murtaza Köyan, Semih Çabukoğlu, Hacı Abde (Beyt Hacı Kasımefendi/Üçyolda berber) gibi halktan gelen belediye meclis üyeleriyle, Mardin´i karış karış geziyor vatandaşı kucaklıyordu Aydın abi. Bu havada girilen 1989 yerel seçimlerinde Mardin Belediye Başkanlığını Aydın Saraçoğlu abimiz kazanmıştı.

26/Mart/1989 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde (İl Genel Meclisi sonuçlarına göre); SHP (,7´le birinci, DYP %25,1´le ikinci çıkmıştı. İktidardaki ANAP, !,8´e üçüncü parti olabilmişti.

Aydın abi, yumuşaklığı, hoşgörüsü, esnek yaklaşımı ile kısa sürede Mardinlilerin gönlünde taht kurmuş ve hizmetlerine başlamıştı. Tarihte Mardin´in su sorunlarını bilmeyen yoktu. Aydın abi ilk bu sorunun çözümü için el attı ve Dandane´den (Koyunlu) Mardin´e suyun getirilmesi için çalışmalar başlattı. 1991 yılındaki SHP&DYP koalisyonu ile bu projenin hızlanmasına vesile oldu. Ve Dandane suyu Aydın abinin bir hizmeti olarak Mardin´in kayıtlarına geçti. Ayrıca beyaz su ile ilgili de etüt çalışmaları o dönemde yapılmıştı.

          Mardin Belediyesinin ve şimdilerde Artuklu Belediyesinin kullandığı binanın planlaması, projelendirilmesi ve inşaat çalışmalarına başlanması Aydın abi döneminde yapılmıştı. Yine şu an özel harekat olarak kullanılan oto-gar terminal ve binasının da planlaması ve yapımı onu döneminde yapıldı. Fakat her ikisinin de fiili kullanımı daha sonraki döneme denk gelmişti.

           Mardin SİT alanın tarihi yapıların gün ışığına çıkarılması, röleve ve restorasyonları için bu konuya da el atan Aydın abi, ilk defa SíT Alanı koruma amaçlı imar planını yaptırdı ve kültür varlıkları koruma kuruldan geçirdi. Bu çalışma; Mardin sit alanında kaç tarihi yapımızın (cami,kilise,hamam, han, ev, çarşı vs) olduğunu tespiti açısından önemliydi. Diğer taraftan Yenişehir´de yeni yapılaşma ile ilgili kooperatiflere de desteği oldu. Kıt imkanlar ve teknik eleman yokluğuna rağmen Aydın abi şehrin kalkınması için atılması gereken adımları hızla atıyordu. Tabi malum o dönemde şehir küçük, belediye kaynaklarının yetersizliği, kişisel bazı taleplerin karşılanamaması, bazı kesimlerde memnuniyetsizliğe neden oluyorsa da belediyecilik kitabının ön gördüğü hizmetlerin yapılması noktasında iddialı adımları atmaya devam ediyordu. Hiç unutmuyorum 17/18 yaşlarında bir gençken, susuzluğun olduğu bir dönemde çarşıda gördüğüm belediye başkanı Aydın Saraçoğlu´ndan ne zaman suların akacağı sorusuna; büyük bir samimiyet ve incelikle suların akacağı tarih ve saati bana söylemiş ve ihtiramda bulunmuştu. Doğrusu o davranışı bana büyük bir incelik olarak yansımıştı. O zamanlar kendi kendime Aydın abinin insancıl yapısının böyle olduğuna dair karine olmuştu kafamda. Belediye başkanlığı görevi sona erdikten sonrada belli bir süre bakanlık müşavirliği görevini yürüttü. O dönem de kapısı sürekli Mardinli hemşerilerimize açık bir şekilde hizmet etti. Daha sonra emekli olup gelip Mardin´e yerleşti.

          2009/2014 Belediye başkanlığımız süresince Mardin Belediyesi kent konseyi genel sekreterliği ve fahri başkanlığını yürüten Aydın abi, şehrimiz ve belediyemiz adına il içi ve il dışı bütün toplantılara katıldı. Sit alanında alt yapı çalışmalarını sürdürürken her ay esnaf ile toplantı tertipleyip projenin gidişatı hakkında bilgi verilmesini ve ilerleyen aşamalarda yapılacakların esnafa ve hemşerilerimize anlatılmasına ve anlatmamıza öncü oldu ve kendisi de büyük katkıda bulundu. Yine sit alanında başlatmış olduğumuz ?Tarihi Dönüşüm Projesi? ile ilgili adım adım bütün merhalelerde kendisi yanımızdaydı. Kendi yaşadığı deneyim ve tecrübeleri bize ve yaptığımız çalışmalara aktardı. O dönem Aydın abi´den epeyce istifade ettik. Sit alanı ile ilgili yeniden yapacağımız koruma amaçlı imar planı ile ilgili eski koruma amaçlı planı yapan şehir planlayıcısı bayanı ikna edip yeni çalışmanın yapılmasını sağlayan yine Aydın abi oldu. Aydın abi döneminde koruma amaçlı imar planını yapan şehir planlamacısı hanımefendinin belediyemizden çok yüklü miktarda bir telif ücreti talebi vardı ve bunu karşılamamız mümkün değildi. Tabi koruma amaçlı imar planın nasıl yapılacağı ile ilgili ana ilkelerin ve alt planların oluşturulmasında ki süreci ile ilgili de Aydın abi koruma amaçlı planı yapacak yeni ekip planlamacılarına önerileri oldu. Belli periyotlarla İstanbul Üniversitesinde ve farklı üniversitelerde görev yapan Mardinli akademisyen hemşerilerimizin sit alanı ile ilgili düşünce ve tecrübelerini aktarmaları için Mardin´e gelmeleri ve bu konuda toplantı tertibi konusunda da yine Aydın abinin bize ve çalışmalarımıza büyük katkısı oldu.

          2009/2014 dönemi, 81 il vilayeti ve büyükşehir belediyeleri içinde o dönem en iyi çalışan kent konseyi; Aydın abinin fahri başkanlığında hizmette bulunan bizim Mardin Belediyesinin kent konseyiydi. 2014 yılında görev süremiz sona erdikten sonra Aydın abi´de çalışmalara ara verdi. Bir ara rahatsızlandı ve Ankara´ya tedaviye gitti daha sonra ziyaretine gittim. Aydın abi için diyaliz dönemi başlamıştı. Kendisi ile sürekli bir ağabey kardeş olarak görüşüyor ve diyaloğumuz devam ediyor. Şimdi Mardin´de emekliliğini yaşarken, haftanın belirlenen günlerinde diyaliz tedavisi de devam ediyor.

         Mardin turizmine katkı ödülleri çerçevesinde Marsev Vakfı ile Artuklu üniversitesinin ödülü iki sene önce kendisine layık görüldü.

          Milli eğitim müdürlüğü ve il müftülüğü; ortaokul ve lisedeki öğrencilere ?değerler eğitimi ? adı altında eğitim vermektedir. Aslında bu eğitim bünyesinde gençlere rol modellik yapabilecek toplumun değerli kesimlerini öğrencilerle buluşturmak için Aydın abi gibi rol model olabilecek; tecrübe ve insani yönünden istifade edilmesi için belli dönemlerde kendisini bu gençlerimizle buluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Hem böylesi insanımızın yaptıkları hizmetler gençlere tecrübe olarak aktarılacak, hem de Aydın abiye bir değer atfedildiğini de görmüş olacağız. Ramazan ayında Aydın Saraçoğlu ağabeyimizi hayırla anmak ve onun için hayırlı dualarda bulunmak ve hayır dua talep etmek için bu makaleyi kaleme alma gereği hissettim. Vefalı insana vefa göstermek gerekir. Aydın Saraçoğlu abimize, Allah´tan sıhhat, afiyet ve şifa diliyorum. Saygılarımla

05/05/2020 Av. Mehmet Beşir Ayanoğlu'nun kaleminden

 

        Aydın Saraçoğlu 1989 tarihinde Mardin Belediye Başkanlığına seçildiğinde kendisiyle birlikte seçilen meclis üyeleri;

1) A.Cabbar Mirzooğlu (Ammo Cabbo Beyt Mirzo) (SHP)

2)Abdullah Altıntaş (SHP)

3)Ferhan Çurğatay (SHP)

4)İbrahim Avuka-Beytil Şıaar (SHP)

5)Murtaza Köyan (SHP)

6)Semih Hocaoğlu (SHP)

7)A.Kerim Düzgören (SHP)

8)Hamit Yakak (SHP)

9)A.Rahman Yücesoy (Hacı Abde il hıllak Üçyolda) (SHP)

10)A.Kadir İlhan (SHP)

11)A.Rezzak Kılıç (DYP)

12)M.Ali Tutaşı (ANAP)

12)A.Hamit Şahkulubey (ANAP)

13)A.Rahman Bisen (RP)

14)Muammer Beşer(RP)

 

Belediye Yönetiminde Bulunanlar;

1)Mesut Çuhadar (Yazı işleri müdürü/bürokrat kökenli Bşk Yrd)

2)Ceyhan Bağcı (Zabıta Müdürü)

3)Tevfik Sekizkardeş (Hesap işleri Müdürü)

4)Siraç Aygüler (İktisat Müdürü)

5)Hikmet özonay (Muhasebe Müdürü)

6)Kemal Ercan (İşletme Müdürü)

7)Abdullah Öztürkan (Fen işleri Müdürü)Daha sonra ki aşamada Alaadin Demirat

8)Tevfik DÖRTKARDEŞ (Temizlik İşleri Müdürü)

9)Adnan AVUKA (Halkla İlişkiler Müdürü)

10)Şehmus ÖZDENER (Muhasebe Müdürü)

11)Doğan ÇİÇEK veya Hikmet ÖZÜNAY (İşletme Müdürü )

12)Şehmus TAHINÇ veya Feyzi ERDİNÇ (Hâl Müdürü )

13)Celal GÖZÜOĞLU veya Sabahattin ARCASOY (Garaj Amiri)

14)Ali BAĞIŞ(İtfaiye Amiri)

YORUMLAR

  • Allah gani gani rahmet eylesin.mekanı cennet olsun.

Yorum Ekle