Esnaf, destek paketlerinden bihaber!

Pandemi süreci ile başlayan ve bütün kesimleri oldukça etkileyen ekonomik sıkıntılar hepimizi derinden etkiledi, etkiliyor.

Pandemi ve devam eden süreçte en fazla etkilenen kesimlerin başında ise hiç kuşku yok ki; küçük ve orta kesimli esnaf ve girişimcileri çok daha fazla etkilemiştir.

Zor koşullarda varlığını idame ettirmeye çalışırken, öte yandan da ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaya çalışan esnaf ve sanatkarlar ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Anayasanın 173. maddesi, “Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır” hükmü ile esnaf ve sanatkarların korunması yönünde devlete görevler düşmektedir. Hükümet bu yasal emri yerine getirmek için ilgili kamu kurum ve kuruluşlar üzerinden çeşitli destekleyici paketleri periyodik aralıklarla açıklamaktadır. Böylelikle esnaf ve sanatkarların yaşanan bu zor koşullardan ekonomik  darboğazı aşmalarını ve yaşanan dalgalanmalardan en az seviyede etkilenmeleri hedeflenmektedir.

Küçük ve orta ölçekli esnafları desteklemek üzere kurulan, kısa adı KOSGEB olan kurumun Mardin'deki temsilciliği uzun yıllardır Mardin'de vardı.

Vardı diyorum; lakin varlığı tabelasından öteye gitmeyen kurumun çıkarılan destek paketlerini esnaf ve sanatkara anlatmayı bir tarafa bırakın da esnaf ve sanatkar temsilcilerine dahi çok yabancı ve uzak bir duruştaydı.

Son dönemde kurumun yaptığı yeni müdür atamasıyla birlikte; KOSGEB Mardin İl Müdürlüğü'nde ciddi bir hareketliliğin olduğunu görüyoruz.  Kurumun il müdürlüğüne atanmasıyla birlikte; sahadaki bütün muhattaplarını ziyaret eden, kurumun destek paketlerini bütün ayrıntılarıyla anlatıp, çıkarılan devlet desteklerinin üretime ve istihdama yansıması için koşaradım anlatan Abdullah Yürten bey, bir de kurduğu wahtsap gurubuna il genelindeki bütün kamudaki ticari alan bileşenleri ve esnaf ve meslek oda başkanlarıyla birlikte gazeteci temsilcilerini de ekleyerek, çıkarılan destek paketlerini ilk elden muhattaplarına ulaşmasını, destek paketlerinden kamuoyunun haberdar edilerek yararlanılmasını sağlamaya çalıştığına ilgiyle müşahede ettik.

Abdullah bey, mesai arkadaşlarıyla birlikte bu denli ciddi bir kurumsal çalışmanın içerisine girmişken, aynı duyarlılığı esnaf ve meslek odalarından da bekliyoruz.

Görüştüğümüz küçük esnafların çıkarılan destek paketleri konusunda temsilci olarak seçildikleri odalar tarafından kendilerine herhangi bir bilgilendirmenin yapılmadığını ifade etmelerine üzülüyoruz.

Meslek odası ya da esnafı temsilen seçilmişlerin, üyelerine karşı sorumluluklarının olduğunu, bu sorumluluklarını yerine getirmek gibi bir yükümlülüklerinin olduğunu hatırlatıyor, bu zor dönemde esnafa can suyu olacak destek paketlerinin bütün detaylarıyla birlikte anlatacak gerekli bilgilendirmelerin ve paylaşımların yapılması gerektiği hususunu özellikle altını çizmekte yarar görüyorum.

Esnaf kendisine yönelik çıkarılan destek paketlerinden kesinlikle bihaber kalmamalı, bırakılmamalıdır!...

M. Yusuf Güneş

Muhammed Yusuf Güneş Mardin Life Yayın Grubu

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle