Esnaf dükkanındaki eşyaları sokağa atarak elektrik kesintilerine tepki gösterdi

Gaziantep’te her gün saatler süren plansız elektrik kesintileri nedeniyle daha önce elektrik dağıtım şirketine pankart asarak tepki gösteren esnaf, bu defa da dükkandaki eşyalarını sokağa atarak kesintileri protesto etti.

GÜNCEL

Gaziantep’te yaz-kış fark etmeksizin kent genelindeki birçok bölgede yaygın elektrik kesintileri esnafı ve halkı mağdur ediyor.

Şehir merkezi başta olmak üzere kent genelindeki birçok mahallede günde 8-10, birçok mahallede ise 12 saati aşan elektrik kesintilerine tepki gösteren esnaf ve halk, elektrik dağıtım şirketi ile aylardır söz konusu soruna bir türlü çözüm bulamayan yetkililere tepki gösteriyor.

Saatlerce süren elektrik kesintileri nedeniyle mağdur olan esnaf ve halk, elektrik kesintilerine bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

Elektrik kesintileri nedeniyle birçok alanda aksamalar yaşanması elektrikli ve elektronik eşya kullanan esnafı ve halkı mağdur etmekle birlikte zarara da sokuyor. Hemen hemen her gün elektrik kesintileri nedeniyle iş yapamayan ve çoğu gün işleri aksayan esnaf, defalarca tepki gösterdiği ve yetkililerden çözüm istediği halde plansız kesintilerin devam etmesine sitem ediyor.

Elektrik kesintilerine yetkililerin bir türlü çözüm getirememesinden yakınarak tepki gösteren esnaf ve halk, elektrik kesintisi nedeniyle mağdur olduğunu dile getirirken, kesintilerin saatlerce devam etmesi ve kesinti ile ilgili her hangi bir bilgi verilmemesi de tepkilere neden oluyor.

Günde 2-3 defa kesilen ve her seferinde 7-8 saat süren kesintilerin hem evlerde hem de iş yerlerinde mağduriyetlere yol açmasından şikayetçi olan esnaf ve halk, yetkililerden sorunu çözmesini istiyor.

Şehitkamil ilçesinin Mücahitler Mahallesi sakinlerinin yanı sıra esnaf, hemen hemen her gün elektrik kesintileri yaşandığını, uzun süren elektrik kesintilerinin mağduriyetle birlikte zarara neden olduğuna dikkat çekiyor.

Mahallede büfe işleten Fatih Demircioğlu, her gün saatler süren plansız elektrik kesintileri nedeniyle daha önce de iş yerine, “Her gün yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı para kazanamıyoruz. Lütfen sadaka kutusuna bağış bırakın” şeklinde yazılı bir pankart asarak elektrik dağıtım şirketine pankartlı tepki göstermişti.

Demircioğlu, yaklaşık 5 aydır mahallelerindeki elektrik kesintisi sorununun tüm tepkilere rağmen bir türlü çözülmemesi üzerine bu defa da dükkandaki eşyalarını sokağa atarak kesintileri protesto etti.

Elektrik dağıtım şirketine ve yetkililere tepkisini göstermek, plansız kesintilerin artık son bulması için böyle bir yönteme başvurduğunu belirten Demircioğlu, elektrik kesintilerinin artık son bulmasını isteyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Mahallelerinde hemen hemen her gün elektrik kesintisi olduğunu belirten Demircioğlu, “Hükümet ve yerel yetkililer kesintilerin nedenlerini araştırmalı ve çözüm bulmalıdır.” çağrısında bulundu.

“Müşteri var, elektrik yok”

Elektrik kesintilerinden artık bıktığını belirten Demircioğlu, “Elektrik gelse voltaj yok. Voltaj çok düşük olduğundan dolayı makinelerin hiç bir tanesi de çalışmıyor. Her gün 500-600 lira zarar ediyorum. Aylık olarak ise yaklaşık 10-15 bin lira zarar ediyorum. Benim bu kadar malım mülküm yoktur. Pandemi sürecini, krizi atlattık ama TEDAŞ'ı geçemiyoruz ve atlatamıyoruz. Pandemi ile başa çıkan esnaf TEDAŞ ile başa çıkamıyor. Pandemide bütün her yer kapalıyken, masa ve sandalye yasakken, okullar kapalıyken öğrenci yokken, sokağa çıkma yasağı varken bundan iyiydi. Şu anki kazancımdan daha çok kazanıyordum. Çünkü müşteri var, elektrik yok. Attığım malzemeler zaten çöp olacaktı. Elektrik olmadığından dolayı malzemeler çürüyor. Her gün 500-600 liralık malzeme çöpe gidiyor. Cebime para girmediği gibi günlük cebimden 500-600 liramı da TEDAŞ yüzünden maalesef ki çöpe atıyorum. Bu duruma esnaf daha ne kadar dayanabilir?” diye sordu.

“Bu Allah'tan reva mı?”

Saatlerce süren elektrik kesintilerden dolayı esnafın ve vatandaşın çok büyük sıkıntı yaşadığına dikkat çeken esnaf Abdurrahman Yılmaz da, “Elektrik kesintilerinden ne çektiğimizi bir biz, bir de Allah biliyor. Zaten zor durumda ve çok zor geçiniyoruz. Elektrik kesintileri çekmiş olduğumuz zorluğu ikiye katlıyor. Artık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Günlük elektrik kesintisi olur mu? Bir de öğle vakti esnafın tam iş yapacağı vakitte elektrik kesintisi oluyor. Bu Allah'tan reva mı? Esnaf olarak artık inanın ki ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devlet yetkililerine sesleniyoruz; ne varsa bütün imkanlarımızı sunalım ama bu konuda da yardımcı olmuyorlar. Biz sadece ekmeğimizin peşindeyiz, hırsızlık yapmıyoruz, elektrik kesintilerinden artık usandık. Elektrik faturalarımızı ve vergilerimizi düzenli olarak ödüyoruz. Artık bu elektrik kesintilerini anlayamıyoruz.” dedi.

“Elektrik kesintileri bizi mağdur ediyor”

Mahallelerinde her gün elektrik kesintisi olduğunu ifade eden Serkan Bozgeyik de, “Fatih ağabey tüm eşyalarını dışarı attı. Atma sebebi de günlük yaşanan elektrik kesintileriydi. Ben de esnafım ve elektrik problemimiz bir türlü bitmiyor. Yaklaşık 3-4 gündür her gün, haftada 3-4 defa elektrik kesintisi oluyor. ‘Elektrik kesintisi olacak’ diyorlar, kesinti olmuyor. Sabahları dükkanımızı açamıyoruz, akşamda mesai bittiğinde dükkanımızı kapatamıyoruz. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Zaten her şeye zam geliyor ve zor durumdayız. Elektrik kesintileri de bizi daha fazla mağdur ediyor.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle