Evet Karşınızda Çocuk Var!

KÖŞE YAZISI

Anne – Babalar! Çocuklarımıza yetersiz kaldığımız anlar, sorunları çözemediğimiz durumlar, istenmeyen alışkanları terk etme konusunda denemediğimiz yollar kalmamış olabilir. Ancak üzülmeye, kendimizi eksik hissetmemize gerek yok.

En baba eğitim profesörlerinin bile kendi çocukları için de denenmedik yollara başvurduklarını okumuşuzdur. Yazının sonunda ebeveynlik rolünün ilgi, çocuğu gelişimsel olarak ilgi ve birazcık da takipten baret olduğunu zaten anlayacaksınız. İşte bu haftaki yazımızda tam da burada başlıyor. Hazır mısınız?

 

  • Öncelikle çocuğunuzun 10-15 yıl sonra genç bir yetişkin olacağını ve sarf ettiğimiz kelime, tüm diyalog, tutum ve davranışlarımızın çocuğunuzun dünyasında şimdiden yer ediniyor olacağını unutmayınız.

 

  • Babalar! Burası sizin için. İşleriniz dışında her şeyi çocuklarınızla birlikte yapmaya çalışın. Onları hayatınıza ortak ettiklerinizin, önemli olduklarının farkında olurlar. Alışverişe birlikte gidin, bunun adı pazar alışverişi olursa çok iyi olur. Mutfağa da ara ara annenin yerine çocuklarla babalar girsin mesela. Değerli hissettirir çocuğu.

 

  • Ailecek belirli bir saatte aynı sofrada bulunmaya özen gösterin. Bu tüm aile fertlerine hayatı programlama şansı verir. Çocukları takip etme kolaylaştırır. Yani bütün aile saat 17:00’de sofradayken ve o saate sofrada olmayan çocuğun nerede olacağı sorusunu kimse düşünmek ister ki?

 

  • Çocuklarınızla ev işlerini birlikte yapın; sofra hazırlama, temizlik, tadilat gibi. Sorumluluk, başarma, özgüven ve aidiyet duygusunu güçlendirir.

 

  • Çocuklarınızın yaş düzeyine göre sıklıkla kitaplar, hikayeler, masallar okuyun. Ebeveynleri tarafından kitap okuyarak yetiştirilen çocukların okuryazarlık oranlarının yüksek, dil becerilerinin gelişkin olduğunu ve erken yaşlarda kitap sevgisi kazanan çocukların, ilerleyen yaşlarda keyif için kitap okuyan ve bundan büyük fayda gören insanlara dönüştüklerini gösteriyor.

 

  • Birlikte gezin, görün. Farklı yerler, kültürler çocuklar için heyecan vericidir. Keşfetmek büyük bir hazdır hele bu iş anne veya babayla birlikte yapılıyorsa.

 

  • Ekranları, ışıkları ya çıkarın hayatınızdan ya da azaltın. Ekran kullanımı, özellikle dikkat, odaklanma, kelime dağarcığı, sosyal beceriler gibi bazı becerilerin gelişimini engelliyor.

 

  • Her zaman Anne-Babayla birlikte; 0-6 ve 7-13 yaş arası duyuların tümüyle açık olduğu, zihnin geliştiği, alabildiğince belleğe bilgi depoladığı yaşlardır. Ve çocuklardan ancak gördüğünü, duyduğunu, aldığını ve kendisine öğretileni isteyebiliriz. Çocuklardan daha fazlasını beklemek için birlikte görün, birlikte duyun, birlikte yapın, birlikte yiyin-oturun, birlikte gezip-keşfedin, birlikte okuyun.

Çocuklarımız geleceğimizdir. Sevgiyle kalın.

Edip Gündüz

1984 Mardin doğumludur.1991-2003 Yılları arasında ilk-orta ve lise öğrenimi Şanlıurfa’da tamamlamıştır.2005-2009 Yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamaml

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle