Fırtına Kokusu - Nancy Pickard Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Fırtına Kokusu kimin eseri? Fırtına Kokusu kitabının yazarı kimdir? Fırtına Kokusu konusu ve anafikri nedir? Fırtına Kokusu kitabı ne anlatıyor? Fırtına Kokusu PDF indirme linki var mı? Fırtına Kokusu kitabının yazarı Nancy Pickard kimdir? İşte Fırtına Kokusu kitabı özeti, sözleri, yorumları ve incelemesi...

Kitap

Kitap Künyesi

Yazar: Nancy Pickard

Çevirmen: Süreyya Çalıkoğlu

Çevirmen: Faruk Akhan

Orijinal Adı: The Scent Of Rain And Lightning

Yayın Evi: Ephesus Yayınları

İSBN: 9786055358228

Sayfa Sayısı: 368

Fırtına Kokusu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Nancy Pickard;

"Beş Macavity, Dört Agatha, Bir Anthony, Bir Shamus Ödülü kazanmıştır. Bu dört ödülü kazanan tek yazar konumundadır."

Jody Linder, güzel bir yaz gününde sarsıcı bir haber alır: Babasının katili olarak hapis yatan adam salıverilmiş, Kansas'taki küçük Rose kasabasına geri dönmektedir. Babasının vurularak öldürüldüğü, annesinin ise kaybolduğu ve cinayete kurban gittiğine hükmedildiği fırtınalı gecenin üzerinden yirmi üç yıl geçmiştir. Ne amcalarıyla eniştesinin kendisini koruyup bağırlarına basmaları ne de büyükannesi ile büyükbabasının güvenli bir limanı andıran çiftliği, o felaket gecesinde Billy Crosby'nin sebep olduğu acıları silebilmiştir. 

Hayatını babasının masumiyetini kanıtlamaya adayıp avukat olan oğlu Collin'in çabaları sayesinde Billy Crosby artık serbesttir. Kasabanın küçük nüfusuna rağmen çocukluklarından beri birbirlerinden uzak durmaya çalışan Jody ile Collin, kaybettiklerinden dolayı duydukları üzüntünün ortak olduğunu keşfederler.

Jody eski yaraları deştikçe ailesinin trajik geçmişine dair ürkütücü sırlar ortaya çıkmaya başlar. Bu mücadele ve zorluklara rağmen daha iyi bir geleceğe, hatta belki de aşka dair umutlar besleme cesaretini gösterir.

"Pickard öykü anlatmak konusunda doğuştan yetenekli."

-The New York Times-

"Sizi bütün gece uyutmayacak. Nancy Pickard'ın zekâsı ve meraklı anlatımı insanı asla hayal kırıklığına uğratmıyor."

-Julie Garwood-

"Nancy Pickard aileler ve ilişkiler; nefret, arzu ve aşk; sadakat ve ihanet, özellikle de sırların yıpratıcı gücü hakkında başarıyla örülmüş romanlar yazıyor."

-The Boston Globe-

"Bu kitap sürükleyici bir roman, ustaca yapılmış bir karakter incelemesi ve edebi açıdan nadir rastlanan bir eser." 

-The Kansas City Star-

"Pickard'ın Kansas'a dair öyküleri ağır başlılık ve küçük kasabaların dramlarıyla dolu. Fırtına Pickard'a hak ettiği geniş okuyucu kitlesini kazandıracaktır." 

-The Denver Post-

(Tanıtım Bülteninden)

Fırtına Kokusu Alıntıları - Sözleri

 • Kimsenin mutluluğu hak etmen gerektiğini söylemesine izin verme.
 • Kadınların neden yürek acısından başka bir şey vaat etmeyen erkekleri istediklerini anlamıyordu.
 • Eğer öykünün içinde kaybolursa üzüntüden kurtulabileceğini biliyordu.
 • "Asıl tehdit fiziksel olarak zarar görmek değildi."
 • Mutluluk kırılgan, değerli ve şüphe edilecek bir şeydi.
 • Her zirvenin bir düşüşü vardır...
 • İntikam bir kısır döngüdür, diye düşündü. Biri durdurmaya karar vermedikçe döngü asla kırılmazdı.
 • "İyi olayları kötü olayların takip etmesi, yaşamın ardından ölümün gelmesi kadar kaçınılmaz ve sık rastlanan bir durumdu."
 • Kimsenin mutluluğu hak etmen gerektiğini söylemesine izin verme .
 • Yirmi altı yaşına dek Jody Linder 'ın "mutluluk "konusunda kuşkuları vardı. Bu huyundan nefret ediyordu;çünkü gayet güzel olabilecek anları kendine zehir edebiliyordu.
 • Annabelle, vurarak yumuşatabileceğimiz tek şey biftek, diye düşündü. Çocuklar et parçaları değillerdi, anne-babalar da et tokmağı gibi davranmamalıydılar.
 • Küçükken vardığı bu kanaate göre, işin sırrı bunu önceden görmeye çalışarak darbenin etkisini azaltmaktı. Sorun bu görüşün hiçbir zaman işe yaramamasıydı, her zaman gafil avlanıyordu. Ne kadar ileriyi görmeye çalışsa da kötü haberler canını yakıyor, yaşadığı şoklar sarsıyordu.
 • İnsanın yardım ettiği, sevdiği kişilerin ihaneti, kendisini yüzüstü bırakması berbat bir şeydi. Kırıcı, şiddet dolu ve utanç verici şeyler yapmak istemesine neden oluyordu.
 • "Demek istiyorum ki," dedi, "eğer mutluluk hak etmekle gelen bir şey olsaydı, benim çocuklarım dünyanın en mutlu insanları olurdu."
 • Kısacası Belle kaçan, kapıları çarpan, sonra da hatırladıkları yüzünden ölçüsüz bir şekilde patlayana kadar her şeyi içine atan biriydi.

Fırtına Kokusu İncelemesi - Şahsi Yorumlar

Yazarın ilk kitabını okuduktan yıllar geçmesine rağmen varsa bir kitabı daha mutlaka okumalıyım dedim.Nitekim geç kaldığımı dahi düşündüğüm bir eser oldu.Çok güzel ve etkileyici bir romandı.Konusu,dili, tarzı olağanüstüydu.Karakterleri tasviri ile gözümde canlandırdığım da doğrudur.Jody ve ailesinin hikâyesini okurken şaşkınlıkla dolu satırlarda buldum.Kisacasi kitap iki ayrı dönemi ele almış.Yillar önce katledilen Linder ailesinin ferdinin katili olduğu varsayılan Billy'nin salıverilmesi ile ortaya çıkan olaylar ölümler,yasak aşklar ve şüphesiz katil tam bir adrenalin yüklemesi oldu.Ben okurken çok keyif aldım sizin de aynı oranda etkisinde kalmanız ümidiyle.... (sözcüklerin dili)

Sonda tokat çarpan bir kurgu ve sürükleyici bir anlatıma sahip, altı çizilesi satırlarla dolu. Birçok duyguyu yaşıyor gibi hissettiren, bir anda sıcacık ve koruyucu bir ailede, bir anda ise fırtına bulutlarının altında kendimi bulduğum, ayrıca yazarın okuduğum ilk kitabı. Sonuna dek asıl katil kimdi ve olay nasıl oldu diye düşünüp durdum, neredeyse tüm karakterlerden şüphe ettim ama sonu da dahil olmak üzere geneli oldukça iyiydi. (howl ira)

Kitabın adı:Fırtına kokusu Yazarın adı:Nancy Pickard Okuyanın adı:Nezaket Topal Sayfa sayısı:395 Rose kasabasında çıkan fırtına hem kasabayı hem linderleri mahvetmiştir. Nasıl mı ? Rose kasabasında yaşayan Hugh-jay linger ve ailesi(anne,baba,iki erkek kardeş ve bir kız kardeş) çiftçilikle uğraşırlar Hugh-jay evlidir karısı Lauroi çok güzeldir işveli cilveli bir kızdır kardeşler dahil kasabanın hemen hemen tüm gençleri Laoruie'ye aşıktır. Günlerden birgün kasabada çok büyük bir fırtına çıkar fırtına öncesinde baba Hugh oğul Hugh-jay i koloradoda olan çiftliği denetlemesi için gönderir ama Hugh-jay gitmez geri döner eve gelir... Ertesi sabah anne Annabelle torunu jody ile kasabaya gelir koca Hugh ve iki oğlu çiftliğe dönememişler Rose otelde kalmışlardır Annabelle kocasını ve oğullarını uyandırır ve gelini Laorui yi almaya gider gitmeyene bütün kapılar kilitlidir neyse zar zor içeri girecek bir yer bulur girer ama bir terslik vardır gelin yoktur yukarı çıkar veeee.... oğlu kanlar içindedir bir çığlık atar ve..... Neyse uzatmayayım sadede geleyim soruşturulur moruşturulur tek zanlı vardır Bily Corosbi... tutuklanır ve 40+20=60 yılla cezalandırılır bily in oğlu 7 yaşındadır ve çok güzel okur ve aradan 23 yıl geçer okuyup avukat olan oğul Colin Corosbi babasının suçsuzluğunu ispatlar hapisten çıkarır gerçektende suçsuzdur peki kimdir katil katıl hiç umulmadık bir kişidir ama kimdir tabiki katıl kitapta.... Okumanız şiddetle tavsiye edilir cinayet ve polisiye okumayan ben okuduktan sonra .... (Nezaket topal)

Fırtına Kokusu PDF indirme linki var mı?

Nancy Pickard - Fırtına Kokusu kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Fırtına Kokusu PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF'leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.

Kitabın Yazarı Nancy Pickard Kimdir?

Nancy Pickard Kitapları - Eserleri

 • Bakire
 • Fırtına Kokusu
 • Cinayetin Şifresi
 • Cinayetin Anatomisi

Nancy Pickard Alıntıları - Sözleri

 • "Kasıtsız sebep olunan neticelerden daha tehlikelisi yoktur." (Cinayetin Anatomisi)
 • Kısacası Belle kaçan, kapıları çarpan, sonra da hatırladıkları yüzünden ölçüsüz bir şekilde patlayana kadar her şeyi içine atan biriydi. (Fırtına Kokusu)
 • Böyle kafama takılan şeyler beni deli eder. (Bakire)
 • Küçükken vardığı bu kanaate göre, işin sırrı bunu önceden görmeye çalışarak darbenin etkisini azaltmaktı. Sorun bu görüşün hiçbir zaman işe yaramamasıydı, her zaman gafil avlanıyordu. Ne kadar ileriyi görmeye çalışsa da kötü haberler canını yakıyor, yaşadığı şoklar sarsıyordu. (Fırtına Kokusu)
 • Annabelle, vurarak yumuşatabileceğimiz tek şey biftek, diye düşündü. Çocuklar et parçaları değillerdi, anne-babalar da et tokmağı gibi davranmamalıydılar. (Fırtına Kokusu)
 • Bu tıpkı gökyüzünü gördüğünü, fakat gökyüzünün orada olmadığını söylemeye benziyor. (Cinayetin Şifresi)
 • Olabildiğince iyi şekilde hayatlarına devam etmeye çalışmak, artık geride kalanların ellerindeydi.. (Cinayetin Anatomisi)
 • “İnsanların doğrudan gözlerinin içine bakmak gibisi yoktur.” (Cinayetin Anatomisi)
 • İyi,asla göremeyeceğinden emin olduğu uzak bir ülke gibi geliyordu ona. (Bakire)
 • "Asıl tehdit fiziksel olarak zarar görmek değildi." (Fırtına Kokusu)
 • İnsanın yardım ettiği, sevdiği kişilerin ihaneti, kendisini yüzüstü bırakması berbat bir şeydi. Kırıcı, şiddet dolu ve utanç verici şeyler yapmak istemesine neden oluyordu. (Fırtına Kokusu)
 • Nikki'ye göre tel örgünün ardındaki arsa, geceleri yatağının altının ona hissettirdikleri gibi tekinsiz görünüyordu. (Cinayetin Anatomisi)
 • "Cinayetin,yaşam denizine atılan bir kaya olduğunu bilecek kadar kitap yazmıştım....Bu,yarattığı ve yıllar geçtikçe büyüyüp genişliyormuş gibi görünen dalgalar sayesinde kimi insanlar için hayatın gidişatını sonsuza dek değiştirirdi....." (Cinayetin Anatomisi)
 • “Uyduların ve kameraların dünyanın bir karışını kaydettiği ve tüm vakaları çözen bilim sayesinde artık kimsenin suç işlemediği bir gelecekte , acaba gerçek suç kitaplarının yazarları da bir gün dinazorlara dönüşür mü diye merak ettim.” (Cinayetin Anatomisi)
 • Katherine'e göre durumları o anda böyleydi. "Çocukların neyse odur," diyordu kısaca, "İlla sahip olacağını düşündüğün çocuklara sahip olmazsın. Onları oldukları gibi kabul etmeli ve ne şekilde olursa olsun, sevmelisin." (Cinayetin Şifresi)
 • Kadınların neden yürek acısından başka bir şey vaat etmeyen erkekleri istediklerini anlamıyordu. (Fırtına Kokusu)
 • “Aman Tanrım ! Çocuğun beyninin bir kısmı kayıp ! “ “Peki bunu nasıl başarabildi ?” “Kafasını kırmadan beynin bir bölümünü nasıl çıkarabilirsiniz?” Doktor Strough bu noktada tereddüt etti. “Burnundan girdiğini düşünüyorum “ Çok heyecanlı ve merak uyandıran bir kitap Polisiye romanları çok severim, siz de seviyorsanız mutlaka okuyun (Cinayetin Şifresi)
 • Kimsenin mutluluğu hak etmen gerektiğini söylemesine izin verme . (Fırtına Kokusu)
 • "Benim felsefeme göre,uyguladığımız kanunların yarattığı sonuçları da görmemiz gerekir....Eğer insanları tutuklayıp,haklarında ifade veriyorsak işi sonuna dek götürmeli ve gerekirse idam edilişlerini de izlemeliyiz....Adaletin yerini bulduğunu görmek isteyenler sadece aileler değildir....Biz polislerin de buna ihtiyacı vardır...." (Cinayetin Anatomisi)
 • Her zirvenin bir düşüşü vardır... (Fırtına Kokusu)

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle