Fransa’dan Mardin’e iyilik köprüsü

Fransa'dan gelip Mardin'de Kızıltepeli 6 çocuklu aileyi ziyaret eden yardım meleği Dilek Arca, daha önce verdiği ev sözünü gerçekleştirerek temelini attırdığı evi tamamlayarak aileye teslim etti.

GÜNCEL ÖNE ÇIKANLAR

Fransa'da yaşayan ve Türkiye'de ki ihtiyaç sahibi ailelere destek çıkan Mardinli Dilek Arca, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde daha önce ziyaret ettiği ve evi yıkılmakta olan ve babaları elektrik çarpması sonucu hayatını kaybeden 6 çocuklu Kapan ailesi için başlattığı kampanyasından gelen yardımlarla söz verdiği evin yapımı tamamlandı.

Aile yeni evine taşındı. 30 yıldır Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan Mardinli fotoğraf sanatçısı Dilek Arca, Fransa kurduğu Le don de l'espoir ( Umudun Bağışı) derneği aracılığı ile başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan Türklerden topladığı yardım ve bağışlarla 2-3 ayda bir Türkiye'ye geliyor. Arca, yardıma muhtaç ailelere destek çıkan ve bugüne kadar topladığı yardımlarla Türkiye'nin farklı illerinde 500'e yakın ihtiyaç sahibi aileye yardım elini uzattı. Arca, Mardin Kızıltepe ilçesine ilk gelişinde tanıştığı, eşini 2 yıl önce kaybeden en küçüğü 2, en büyüğü 16 yaşında olan 6 çocuğu ile birlikte kaynanasıyla yaşayan Mülkiye Kapan'a verdiği ev yaptırma sözünü gerçekleştirerek yıkıp yeniden inşa ettirdiği ev tamamlanarak aileye teslim edildi.

"BİNANIN İLK HARCINI KENDİSİ DÖKMÜŞTÜ"

Aileyi ilk ziyaret ettiğinde ve evin temelini attığında gündeme getirdiğimiz yardım gönüllüsü Dilek Arca, 1,5 yıldır ilgilendiği ve en son Şubat ayında geldiği Kızıltepe ilçesinde 6 çocuğu ve kaynanasıyla birlikte içinde oturulamaz durumda ve yıkılmak üzere olan evde yaşayan Mülkiye Kapan'ı ziyaret etti. Evin yeniden inşası için destek sözü veren Arca, Kapan ailesinin yeni evi için topladığı yardımlar ile evi yıktırıp yeniden inşasına başlanan binanın ilk harcını kendisi dökmüştü. Avrupa'da hayırseverlerden topladığı yardımları Türkiye'deki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdığını ve bunu büyük bir mutlulukla yaptığını ifade eden Arca, "Fransa'da yaşıyorum, fotoğrafçıyım. Yaklaşık 3 senedir yardım işleriyle ilgileniyorum. Valilik, dernek ve muhtarların aracılığıyla Türkiye'de aileleri ziyaret ediyorum. Onlardan her zaman en mağdur ailelerin listelerini alıp ziyaret ediyorum. Bu ziyaretlere boş gitmiyorum ya gıda paketleriyle ya da kurban-adak etleriyle. Amacım o aileleri ziyaret edip en mağdurunu bulabilmeği amaçlıyorum."

"AİLE ARTIK GÜVEN İÇİNDE BİR HAYAT SÜRDÜRECEK"

Evi yıkılmak üzere olan bir evde zor şartlar altında yaşayan Kapan ailesiyle de bu şekilde tanıştığını aktaran hayırsever Dilek Arca sözlerini şöyle sürdürdü: "Mülkiye kardeşimizi bu şekilde tanıdım. Ziyarette ailenin yaşadığı evi gördüm ve çok üzüldüm evi yıkılmak üzereydi. Evin yeniden inşası için bir kampanya başlattım ve çok şükür dostlarımızın, takipçilerimizin sayesinde evimizin temelini yaz aylarında Türkiye'ye geldiğimde attık. İnşaatı geçtiğimiz aylarda tamamlanan evi aynı zamanda dayayıp döşedik. 6 çocuğuyla ve kaynanasıyla artık huzurlu ve mutlu bir hayat sürdürecek, özellikle çocukların eğitimi için de onların yanında olmaya devam edeceğim."

"ALLAH DİLEK ABLAMIZDAN RAZI OLSUN"

Eşi elektrik çarpması nedeniyle hayatını kaybettikten sonra tek başına kalan ve 6 çocuğuna hem annelik hem de babalık yapan Mülkiye Kapan, evinin yeniden inşa edilmesine çok sevindiğini belirterek, "Allah Dilek abladan razı olsun. İki senedir bizimle ilgileniyor. Evimiz yıkılmak üzereydi gelip gördü ve yeniden yaptırdı. Üzerimize yıkılma korkusu, soğuk geçirme korkusu olmadan yeni evimizde yeni eşyalarımızla yaşamaya başladık. Allah ondan razı olsun" diye konuştu.

Halit Solhan

YORUMLAR

YORUM YAZ!

Yorum Ekle